Skip to main content

Pochopenie príčin bipolárnou poruchou

Existuje niekoľko teórií o tom, prečo bipolárna porucha sa vyvíja

 Pochopenie príčin bipolárnou poruchou
Nikto absolútne nevie, čo spôsobuje bipolárnu poruchu. Štúdie naznačujú, že je genetická zložka prítomná, ale DNA nie je jediným dôvodom, prečo ľudia rozvíjať bipolárnou poruchou. Najviac výskumníci súhlasí, že existuje pravdepodobné fyzikálne a environmentálne faktory, ktoré prispievajú rovnako.

genetické faktory

Keď sa hovorí o biologickej príčiny, prvá otázka je, či bipolárna porucha môže byť dedičná. Tento problém bol skúmaný prostredníctvom rôznych rodín, prijímanie a dvojčiat štúdií.

 • V rodinách osôb s bipolárnou poruchou, first-príbuzní (rodičia, deti, súrodenci), je väčšia pravdepodobnosť, že majú poruchy nálady, ako príbuzní tých, ktorí nemajú bipolárnu poruchu.
 • Štúdie dvojčiat naznačujú, že ak jeden jednovaječné dvojča má bipolárnou poruchou pravdepodobnosť, že druhé dvojča bude mať je to asi 40 percent.
 • V bratských dvojičiek, ktorých výskyt v oboch sa pohybuje okolo 5 percent.

To je dôležité pre genetické teórie, pretože identické dvojčatá nastať, keď jeden oplodnené vajíčko rozdelí na dve časti, čo znamená, že majú rovnaký genetický materiál. Bratských dvojčiat, na druhej strane, pochádza z oddelených oplodnených vajíčok, takže ich zdedené gény môžu byť rôzne. Existujú presvedčivé dôkazy, že bipolárna porucha môže byť dedičné a že existuje genetická náchylnosť k rozvoju ochorenia.

Brain Štruktúra 

Keď príde na zisťuje, čo presne sa dedí, neurotransmiter systém získal značnú pozornosť ako možná príčina bipolárnou poruchou. Vedci vedia už desaťročia, že existuje súvislosť medzi neurotransmitery a poruchami nálady, pretože lieky, ktoré menia tieto vysielače takisto znížiť poruchy nálady:

 • Niektoré štúdie ukazujú, že nízka alebo vysoká úroveň špecifického neurotransmiteru, ako serotonínu, norepinefrínu alebo dopamínu je zapojený.
 • Ďalšie štúdie ukazujú, že nerovnováha týchto látok je problém, teda, že konkrétna úroveň neurotransmiteru nie je tak významná ako intenzita, ktorá k iných neurotransmiterov.
 • Ešte ďalšie štúdie zistili, dôkaz, že zmena v citlivosti receptorov na nervových bunkách môže byť problém.

Stručne povedané, vedci sú si absolútne istý, že neurotransmiter systém je aspoň časť príčina bipolárnej poruchy, ale je ešte potrebný ďalší výskum, aby vymedzila svoj presný úlohu.

spoločenské faktory

Nálady epizódy u bipolárnej poruchy môže byť v oboch prípadoch vyrazil stresujúce udalosti alebo okolností, ale môžu a často sa vyskytujú spontánne.

Ako stres spúšťa bipolárnej epizóda nie je celkom objasnený. Ale vedci sa domnievajú, že stresový hormón kortizol hrá úlohu. Stres zvyšuje hladinu kortizolu v tele, čo spôsobuje zmeny v tom, ako mozog funguje a komunikuje. V skutočnosti, u ľudí, ktorí majú depresie alebo bipolárnou poruchou, hladiny kortizolu môže zostať vysoká, aj keď stres nie je prítomný.

Stres môže pochádzať z rôznych zážitkov. To nemôže byť presne definovaná, pretože jeden človek môže vnímať udalosť ako extrémne stresujúce, zatiaľ čo iný jedinec stretne rovnakú udalosť nemusia vyskytnúť veľa stresu.

Výskum zistil, že stresujúce životné udalosti môžu viesť k nástupu príznakov u bipolárnej poruchy. Avšak, akonáhle porucha je spustený a pokračuje, “zdá sa, že vytvoriť svoj vlastný život.” Po začatí cyklu, psychologické a / alebo biologické procesy prevziať a držať choroba aktívna.

Triggers environmentálne

Pre depresívne epizódy
Akonáhle niekto zažíva bipolárnou poruchou, malé napätie môžu vyvolať depresívne epizódy. Čítanie smutnú knihu, hovoriť s niekým, kto je v depresii, ktorý je príjemcom zlú známku na úlohe, či dokonca nachladnutia mohlo vyvolať depresívne epizódu.

Ďalšie príklady bipolárnych depresívnych epizód spúšte zahŕňajú:

 • spánková deprivácia alebo narušenie
 • úrazu alebo choroby
 • menštruácia
 • málo cvičenia
 • cestovanie

U manických epizód
Kým spúšťače pre manických a depresívnych epizód môžu byť rovnaké, tam sú niektoré, ktoré sú špecifické pre manických alebo hypomanických epizód. Podľa štúdie 2012 v  Journal of afektívne poruchy , jedinečné spúšťačom manických alebo hypomanických epizód patrí:

 • zaľúbiť sa
 • rekreačné využitie stimulant
 • začatím kreatívneho projektu
 • neskoro v noci párty
 • vacationing
 • hlasná hudba

Okrem toho, popôrodné obdobie a využitie antidepresívum, ako SSRI, môžu tiež vyvolať manické alebo hypomanic epizódu.

Diatéza-Stress Model

Keď sa pozrieme na príčiny bipolárnej poruchy, najlepšie vysvetlenie, podľa výskumu k dispozícii v tomto okamihu je to, čo sa nazýva “diatéze-Stress model.” Slovo diatéza , zjednodušene, odkazuje na fyzický stav, ktorý umožňuje osoba viac citlivý ako zvyčajne k niektorým chorobám. Tak diatéza-Stress model hovorí, že každý človek dedí určité fyzické zraniteľnosti k problémom, ktoré môžu alebo nemusia zobrazovať v závislosti na tom, čo napätie sa vyskytujú v jeho alebo jej život.

Takže spodnom riadku, podľa dnešného myslenia, je to, že ak máte bipolárnou poruchou, boli ste pravdepodobne narodil s možnosťou vzniku tejto choroby a niečo vo svojom živote spustí ho. Avšak, vedci mohli vylepšiť túto teóriu zajtra. Ten istá vec je, že sa nevzdá hľadá odpovede.