Skip to main content

Ako Váš osobnostný typ ovplyvňuje vaše zdravie

typ osobnosti
Mohol by váš typ osobnosti sa vám ublížiť, alebo je vaša osobnosť v skutočnosti vám pomôže žiť dlhší život? Naše osobnosti tak dôležitú úlohu pri určovaní svoje správanie a návyky hrať, takže nie je divu, že osobnostné typ má napojenie na vaše zdravie. Všetko, čo z toho, ako často ste navštíviť lekára k tomu, ako sa vysporiadať so stresom je pripojený k vašej osobnosti.

Filozofi, lekári a vedci už dlho snažili nájsť spojenie medzi osobnosťou a fyzické zdravie. Počas doby starovekých Grékov, Hippokrates a Galen navrhol, že tam boli štyri humors (alebo typy osobností), a že každý bol spojený s vnímavosťou pre niektoré fyzické alebo duševné choroby.

Záujem o túto tému pretrváva dodnes a výskum sa zistilo, že osobnostné črty môžu byť dôležitými zdravotné prediktory. Jedna štúdia dokonca zistené, že osobnostné rysy vykazovali počas detstva sú spojené s vlastným hodnotením zdravia počas stredného veku. Nielen to, ale vedci tiež zistili, že osobnostné rysy sú tiež viazané na ďalších kľúčových zdravotných markerov vrátane lekárom hodnotené zdravia a celkovú životnosť .

Tak ako je vaše zdravie vplyv vašej osobnosti? Pozrime sa bližšie na niekoľko bežných typov osobnosti zistiť, aké sú možné dôsledky pre zdravie môže byť.

typ A

Klasický typ A osobnosti je často charakterizovaná ako hard-riadenie, ovládanie a perfekcionističtí. Ľudia, ktorí vykazujú znaky tohto typu osobnosti majú tendenciu byť viac konkurencieschopné, netrpezlivý, nervózny, asertívny, a dokonca aj agresívne.

Typ A to sú často považované za ťažko riadiť workoholici, ktorí urobia čokoľvek, aby dostal dopredu. Sa často cítia potrebu dominovať, a to ako v práci, tak v medziľudských interakcií a môže pochádzať ich pocit vlastnej hodnoty a sebapoňatia od svojich reálnych úspechov.

Tento typ osobnosti je predmetom záujmu, pretože bol prvýkrát popísaný v roku 1950 a výskum spojený sa s radom negatívnych zdravotných následkov.

Niektoré štúdie preukázali vzťah medzi Typ A Typ osobnosti a zvýšený krvný tlak, zvýšená pracovným stresom a sociálnej izolácii.

Staršie štúdie ukázali, že existuje súvislosť medzi Typ A Typ osobnosti a srdcové choroby, ale následný výskum komplikuje tieto zistenia tým, že potvrdenie odkazu. Typu ako majú tendenciu zaznamenať viac nepriateľstvo, čo je vlastnosť, ktorá bola viazaná k zvýšenému riziku ochorenia srdca.

Počiatočná výskum vykonaný pred viac ako 40 rokmi navrhol, že typ A osobnosti boli na 7-násobné zvýšenie rizika vzniku ischemickej choroby srdca. Ale novšie štúdie naznačujú, že skutočným vinníkom zvýšené riziko srdcových ochorení je pravdepodobne súvisí s hnevom a nepriateľstvo.

Takže to, čo môžete urobiť pre zníženie svoje zdravotné riziká, ak máte typ osobnosti?

Pochopiť, čo môžete zmeniť. Aj v prípade, typ osobnosti je spojené zvýšené zdravotné problémy, niektorí sa domnievajú, že tam môže byť malých pacientov a lekári môžu urobiť pre zníženie týchto rizík. Avšak, niektorí experti naznačujú, že zmena osobnosti je to možné, a že aj keď nemusí nutne zmeniť svoju osobnosť, tam sú kroky, ktoré pacienti môžu prijať, aby sa minimalizovalo potenciálne zdravotné dôsledky ich celkový typu osobnosti.

Zamerať sa na negatívne rysy spojené s typom osobnosti. Ak máte tendenciu mať niektoré z negatívnych rysov typu osobnosti, ako napríklad tendenciu byť v strese, nepriateľské, a spoločensky izolovaní, objavovať veci, ktoré môžete, aby sa obmedzilo riziko vzniku hypertenzie a ďalších zdravotných problémov.

Prax kvalita copingové a zvládanie stresu zručnosti. Účinné techniky zvládanie stresu vám môže pomôcť naučiť sa lepšie vyrovnať s každodennom živote stresu. Naučiť sa riadiť pocitmi hnevu a nepriateľstva môže tiež pomôcť. A hľadajú spôsoby, ako zlepšiť svoje sociálne väzby môže pomôcť zlepšiť vašu pohodu a to ako teraz, tak v budúcnosti.

viac bezstarostný

Ľudia s uvoľneným osobnosti, často označované ako B osobnosti typu, majú tendenciu byť oveľa uvoľnenejšie a bezstarostný ako ich náprotivky typu A. Na rozdiel od typu ako, typ B sú zvyčajne menej stresované a menej konkurencieschopný. Títo jedinci majú sklon byť viac zameraná na plnenie úloh pre potešenie Tým skôr než aby bola tak riadený potrebou dosiahnuť, vyhrať, alebo ovládnuť. To neznamená, že tento typ ubytovanie s raňajkami necenia úspech. Pracujú neustále k svojim cieľom, ale tiež tešiť na proces a skúsenosti menej stresu, ak nevyhrajú.

Ľudia s typom typu B osobnosti môže byť tiež viac priťahované k povolaniu a koníčky, ktoré sú viac bezstarostný a tvorivosť stred, ako je stať sa umelcom, spisovateľ, herec, alebo terapeut.

Takže, aký druh zdravotných dôsledkoch môžu existovať pre ľudí s viacerými B osobnostné typ?

Udržiavať zdravé správanie. Byť bezstarostný by mohlo znamenať, začínajú viac ľahostajný prístup k svojmu zdraviu. Zmiernené môže byť veľká, ale nie slack na svoje zdravé návyky.

Zamerať sa na pozitívne. Pre typ Bs, správa je väčšinou dobrá. Ak máte tento typ osobnosti, budete pravdepodobne mať nižšie riziko vzniku zdravotných problémov súvisiacich s úzkosťou. Máte tendenciu užívať života, sú dosť dobré na zvládanie stresu, a pravdepodobne mať dobrú kvalitu života. Všetky tieto faktory môžu znamenať, že ste menej pravdepodobné, že sa negatívne výsledky v oblasti zdravia, ktoré sú spojené s stresu, hnev a úzkosť.

Ľudia-Pleasers

Ľudia s “dychtivý potešiť” typu osobnosti majú tendenciu byť ústretový, pasívne a vyhovujúce. Tento typ osobnosti môže mať svoje zdravotné upsides a nevýhody. Na jednej strane ich dychtivý potešiť povaha znamená, že oni sú viac pravdepodobné, že riadiť pokynmi svojho lekára.

Vzhľadom na ich pasívne prírode, ľudia Pleasers môže byť s väčšou pravdepodobnosťou cítiť beznádej a bezmocný tvárou v tvár negatívne zdravotné udalosti.

Môžu byť tiež menej pravdepodobné, že požiadať o pomoc, keď niečo nie je v poriadku, namiesto toho pocit, že nechcú, aby záťaž a obťažovať ostatných. Pri konfrontácii s diagnózou, môžu jednoducho hodiť uterák do ringu, a predpokladať, že nič, čo robia urobí veľký rozdiel.

Takže to, čo môžete urobiť pre ochranu vášho zdravia, ak máte tendenciu byť ľudia, pleaser?

Neignorujte sami. Ľudia ľúbiť niekedy umiestniť svoje vlastné blaho posledný. Byť svedomitý druhých môže byť pozitívne rys, ale nezabudnite vziať čas na svoje zdravie rovnako.

Prevziať aktívnu úlohu vo vašom zdraví. V môžu byť ľahko spadnúť do myslenia, že vaše zdravie je z vašich rúk, ale brať viac vnútornej ťažisko kontroly vám môžu pomôcť cítiť sa viac pod kontrolou svoje súčasné i budúce zdravie. Namiesto toho sa zameriava na vonkajšie vplyvy, ktoré ovplyvňujú vaše zdravie, dávať pozor na veci, ktoré môžete zmeniť prostredníctvom svojich vlastných činov.

Worry-mladine

Ak máte tendenciu mať neurotickou osobnosť, môžete mať tendenciu reagovať na pocity straty, frustrácie a iných stresov s negatívnymi emóciami. Zažíva intenzívny emocionálne reakcie na relatívne malých životných výziev je bežné. Výskumníci zistili, že táto vlastnosť môže byť ukazovateľom z rôznych fyzických a psychických porúch, vrátane celkovej životnosti dlhovekosti.

Jeden preskúmanie výskum zistil, že tí, ktorí boli vyšší neuroticismu a nižšie v ostatných Big Five (neuroticismu, extroverzia, prívetivosť, otvorenosť, svedomitosť), najmä spodných v svedomitosťou, tendenciu byť menej zdravia než ich menej neurotických rovesníkmi. Tí, ktorí sú vysoko v neuroticismu môže byť tiež vyššia pravdepodobnosť výskytu fyzických zdravotných problémov, ako sú kardiovaskulárne choroby, syndrómu dráždivého čreva a astma.

Neuroticismus bol spájaný s generalizovanej úzkostné poruchy, depresie, panickej poruchy, antisociálne poruchou osobnosti a užívanie návykových látok.

Existujú nejaké stratégie, ktoré môžete sledovať na pomoc minimalizáciu možných zdravotných rizík neurotické osobnosti?

Preventívna stratégia môže pomôcť. Byť obavy bradavice môžu mať zdravotné riziká, ale nahor lepšie pochopenie vašej osobnosti je, že môžete podniknúť kroky, aby sa zapojili do preventívnej starostlivosti.

Ovládať svoje starosti. Nadmerné znepokojujúce môže byť znepokojujúce, takže nájsť spôsob, ako kontrolovať svoje myšlienky a nahradiť negatívne emócie s tými viac pozitívne, je dôležité. Stratégia, ako rozptýlenie, hovorí s priateľom, a relaxačné techniky môžu všetci byť užitočné, ak sa ocitnete prekonať s neurotickými pocitmi.

zarmútený

Typ D osobnosti bol prvýkrát zavedený v roku 1996 a je charakterizovaný “problémových” znaky, ako sú viac náchylné k negatívnej emócie a nedostatok sebavyjadrenia. Stres, depresia, úzkosť, hnev a osamelosť sú tiež spojené s Type D osobnosti. To môže tiež prísť s vážnymi zdravotnými následkami.

Takže aké sú možné dôsledky na zdravie, ktoré majú D osobnostné typ? Jedna štúdia naznačila, že ľudia s D osobnosti typu sú štvornásobné riziko úmrtia v porovnaní s tými s inými typmi osobnosti.

Podľa inej štúdie uverejnenej v časopise Circulation: Cardiovascular kvality a výsledkov , ľudia s týmto typom osobnosti sú tri-násobné zvýšenie rizika srdcových problémov, vrátane srdcového zlyhania. Štúdie tiež naznačujú, že približne 20 percent dospelých Američanov mať Type D osobnosť, s odhadovaným 50 percent pacientov so srdcovými problémami vykazujúcich vlastnosti tejto núdzi typu osobnosti.

Tak čo by ste mali urobiť, aby pomohla zmierniť možné zdravotné riziká, ktorý má D osobnostné typ?

Poraďte sa s lekárom. Niektorí odborníci dúfajú, že skríning pacientov s postihnutím srdca týchto vlastností by umožnilo lekárom pripojiť osobám ohrozeným so správaním a kognitívne poradenstvo.

Praktizovať dobré techniky zvládanie stresu . Svojpomocné prístupy, ako je cvičenie dobré techniky zvládanie stresu a javom udalosti sa zamerať na viac pozitívnych emócií, môže byť tiež užitočné.

introverti

Výskum tiež súvisí niektoré zo slávnych “Big Five” osobnostné rysy fyzické choroby a psychického ochorenia. Jedna štúdia zistila, že ľudia, ktorí majú tendenciu byť viac extrovertný, svedomitý a príjemné tiež tendenciu byť zdravší. To je spôsobené čiastočne, k tomu, že ľudia, ktorí vykazujú vyššie hladiny týchto piatich veľkých zvláštností tiež majú tendenciu byť viac pravdepodobné, že efektívnejšie komunikovať so svojím lekárom.

Štúdia z roku 2009 zistila, že sociálnej podpory bolo spojené s fyzickými zdravotnými následkami vrátane zdravšie správanie, lepšie zvládanie zručností a dodržiavanie lekárskych rutiny. Lekárov a ďalších zdravotníckych odborníkov už dávno pochopil, že kvalita sociálnej podpory a spoje môžu mať významný ochranný účinok na fyzické i duševné zdravie.

Takže to, čo môžete robiť, ak nie ste extrovert?

Zostavte si svoj sociálnej podpory. Dokonca aj keď máte tendenciu mať viac introvertný osobnosť, hľadá silnú sociálnu podporu, je jeden spôsob, ako pomôcť znížiť možné zdravotné riziká spojené s typom osobnosti. Nedostatok sociálnej podpory bolo spojené s radom ochorení, vrátane zníženia odolnosti a zvýšené riziko srdcových ochorení.

Čo to všetko znamená

Kým výskum naznačuje, že osobnostné typ zjavne zohráva úlohu v oblasti zdravia a pohody, niektoré ochorenia sú viac pravdepodobné, že bude ovplyvnený psychologické charakteristiky. Srdcové choroby, napríklad, je viac úzko súvisí s typom osobnosti, než rakovina.

Tak prečo osobnosť mať vplyv na zdravie? Prečo sú niektoré črty tak viazaná na určité ochorenia? Odpovede nie sú jasné, ale jedno možné vysvetlenie je, že osobnosť ovplyvňuje správanie a voľby životného štýlu. Ľudia, ktorí sú viac svedomitý môžu byť viac pravdepodobné, aby sa zdravšie, zatiaľ čo tí, ktorí majú vysoký obsah neuroticismu môže byť menej pravdepodobné, aby vyhľadali lekársku pomoc, alebo majú slabšie systémy sociálnej podpory.

Len preto, že majú tendenciu mať určitý typ osobnosti nebude vás osud do budúcnosti získavanie určitých ochorení.

Rovnako ako u mnohých vecí, vaše individuálne riziko vzniku zdravotný problém môže závisieť od mnohých faktorov, mimo vašej osobnosti, vrátane genetiky, životného prostredia, životný štýl a správanie.

Pochopenie svoju osobnosť môže byť skvelý spôsob, ako pomôcť určiť, aký typ zdravotnej voľby alebo zmeny je potrebné sa zamerať na výrobu. Tým, že je si vedomý možných nebezpečenstva sa môžete stretnúť, môžete pracovať so svojím zdravotníckym pracovníkom prísť s plánom, aby sa minimalizovalo riziko.

final Thought

Výskum jasne ukazuje súvislosť medzi osobnosti a zdravie. Ak si myslíte, že vaša osobnosť, psychický stav, alebo správanie spôsobujú ochorenie alebo zhoršenie aktuálne príznakov, poraďte sa so svojím lekárom o možných úprav, ktoré by mohlo svedčiť o psychoterapii, lieky, alebo self-starostlivosť.