Skip to main content

Bipolar Bozukluğu Nedenleri anlamak

bipolar bozukluk gelişir neden birden teoriler vardır

 Bipolar Bozukluğu Nedenleri anlamak
Kimse bipolar bozukluk neyin sebep kesinlikle bilir. Çalışmalar genetik bileşen mevcut olduğunu düşündürmektedir, ancak DNA insanlar bipolar bozukluk gelişebilir tek nedeni değildir. Çoğu araştırmacı yanı katkıda muhtemel fiziksel ve çevresel faktörler olduğu konusunda hemfikirdir.

Kalıtsal faktörler

Biyolojik nedenleri hakkında konuşurken, ilk soru bipolar bozukluk kalıtsal olabilir olup olmadığıdır. Bu sorun birden aileleri, evlat edinme ve ikiz çalışmalar ile araştırılmıştır.

 • bipolar bozukluğu olan kişilerin ailelerde, birinci derece akrabalar (ebeveynler, çocuklar, kardeşler) bipolar bozukluk yok olanların yakınları daha duygudurum bozukluğu olasılığı daha yüksektir.
 • ikiz Çalışmalar özdeş ikiz Bipolar Bozukluk olasılığını varsa diğer ikiz yaklaşık yüzde 40 olduğunu olacak göstermektedir.
 • çift ​​yumurta ikizleri olarak, hem de oluşumu yaklaşık yüzde 5.

biri aynı genetik materyal paylaşan, yani iki yumurta böler döllenmiş zaman tek yumurta ikizleri meydana geldiği için bu genetik teorileri açısından önemlidir. Onların miras genler farklı olabilir, böylece Çift yumurta ikizleri, diğer taraftan, ayrı döllenmiş yumurta geliyor. bipolar bozukluk kalıtsal edilebileceğini ve hastalık gelişimine genetik bir güvenlik açığı olduğu ezici kanıtlar vardır.

Beyin Yapısı 

Kalıtsal tam olarak ne endam gelince, nörotransmitter sistemi bipolar bozukluğun olası bir nedeni olarak dikkat büyük bir aldı. Araştırmacılar bir bağlantı nörotransmitterlerin ve duygudurum bozuklukları bu vericileri değiştiren ilaçlar da duygudurum bozuklukları hafifletmek çünkü arasında var yıllardır tanıyoruz:

 • Bazı çalışmalarda serotonin, norepinefrin, dopamin ya da olduğu gibi belirli bir nörotransmiter düşük ya da yüksek seviyede dahil olduğunu göstermektedir.
 • Diğer çalışmalar da bu maddelerin bir dengesizlik bir nörotransmitter belirli bir seviyesi, diğer nörotransmiterler göre olan miktar kadar önemli değildir, yani, bir sorun olduğunu göstermektedir.
 • Yine de, diğer çalışmalar sinir hücreleri üzerindeki reseptörlerin duyarlılığı bir değişiklik sorun olabilir kanıtlar bulduk.

Kısacası, araştırmacılar nörotransmitter sistemi bipolar bozukluk nedeni en azından parçası olmakla birlikte, daha ileri araştırmalar hala kesin rolünü tanımlamak için gerekli olduğunu oldukça kesindir.

toplumsal faktörler

Bipolar bozuklukta Mood bölüm hem stresli olay veya koşullar tarafından yola, ama yapamıyor ve sıklıkla kendiliğinden meydana yapmak edilebilir.

stres tetikler nasıl iki kutuplu bir bölüm tam olarak anlaşılamamıştır. Ama bilim adamları stres hormonu kortizol bir rol oynadığını düşünüyoruz. Stres beyin fonksiyonları ve nasıl iletişim içinde değişikliklere neden olmakta, vücutta kortizol seviyesini artırır. Stres mevcut olmadığı zaman bile Aslında, depresyon veya bipolar bozukluğu olan kişilerde, kortizol seviyeleri yüksek kalabilir.

Stres deneyimleri çeşitli kaynaklanabilir. Aynı olayı karşılaşmadan başka bir birey fazla stres deneyimi olmayabilir iken bir kişi son derece stresli olarak bir olay algılayabilir çünkü doğrusu, tanımlanamaz.

Araştırma stresli yaşam olayları bipolar bozuklukta semptomların başlamasından yol bulmuştur. bozukluğu tetiklenir ve ilerledikçe Ancak, bir kez, “kendine ait bir hayat geliştirmek gibi görünüyor.” döngüsü başladığında psikolojik ve / veya biyolojik süreçler devralmak ve aktif hastalık tutun.

Çevresel Tetikleyiciler

Depresif Episod için
birileri bipolar bozukluk yaşar sonra, küçük gerilmeler depresif atakları tetikleyebilir. , Depresif depresif atak ve tetikleyebilir nezle yakalamak hatta bir ödev üzerinde zayıf notu alan veya birisiyle konuşuyor, üzücü bir kitap okuma.

Bipolar depresif dönem tetikleyiciler diğer örnekleri şunlardır:

 • uyku yoksunluğu veya bozulması
 • fiziksel yaralanma ya da hastalık
 • adet
 • egzersiz eksikliği
 • seyahat

Manik Bölümler İçin
manik ve depresif atak için tetikleyiciler aynı olabilirken, manik ya da hipomanik özgü bazı vardır. Bir 2012 araştırmaya göre  Duygulanım Bozuklukları Dergisi , manik veya hipomanik dönemin eşsiz tarafından tetiklenebilir:

 • aşık olmak
 • eğlence uyarıcı kullanımı
 • Yaratıcı bir projeye başlamadan
 • Gece parti
 • tatilde
 • yüksek sesli müzik

Buna ek olarak, doğum sonrası dönem ve bir antidepresan kullanımı bir SSRI gibi, aynı zamanda manik ya da hipomanik dönem tetikleyebilir.

Diyatezi Stres Modeli

Bipolar bozukluğun neden aramak, en iyi açıklama şu anda kullanılabilir araştırmaya göre adlandırılan budur “Diyatezi-Stres Modeli.” Kelime diyatezi , basitleştirilmiş açısından belirli hastalıklara normalden daha fazla duyarlı bir kişi yapar fiziksel bir durumu ifade eder. Böylece Diyatezi-Stres Modeli her bir kişi veya gerilmeler kendi hayatında meydana ne bağlı görünmeyebilir olabilir problemlere belirli fiziksel açıkları devralır söylüyor.

Yani alt çizgi, bugünün düşünme göre sen bipolar bozukluk varsa, büyük olasılıkla hayatında bu bozukluk ve bir şeyler yakalanma olasılığı ile doğan tetiklediğine olmasıdır. Ancak, bilim adamları yarın teorisini rafine başladı. tek kesin şey; Cevapları aramaya vazgeçmeyeceğini olmasıdır.