Skip to main content

Bipolar Bozukluk – genel bir bakış türleri arasındaki önemli farkları keşfedin

Bipolar Bozukluk - genel bir bakış türleri arasındaki önemli farkları keşfedin

belirtiler

bipolar bozukluğun iki tipte mani söz konusu temel farklılığa rağmen, semptomların epeyce benzerlikler vardır.

Depresif Bölümler
bipolar I bozukluk olarak, majör depresif bozukluk (bir veya daha fazla)  genellikle  oluşur, ancak gerekli değildir. Bipolar II bozukluk, bir veya daha fazla majör depresif ataklar içerir. Major depresyon meydana ortak belirtileri şunlardır:

 • Uykusuzluk veya aşırı
 • Açıklanamayan veya ağlama kontrol edilemeyen
 • Şiddetli yorgunluk
 • şeylere ilgi kaybı hasta euthymia sırasında hoşlanır
 • ölüm ya da intihar Tekrarlanan düşünceler

Her iki bozukluklar dönemlerini içerebilir  Euthymia -symptom içermeyen ya da “normal” bir durumları.

Mani
Manik ataklar en az yedi gün sürer. Bir manik epizod Bireysel karşılaşabilirsiniz:

 • öfori duyguları
 • uyku için daha az ihtiyaç
 • Artan cinsel arzu
 • Halüsinasyonlar veya hezeyanlar
 • enerjide İşaretli artış

Bir manik atak sırasında, bireyler riskli veya pervasız davranışlar sergileyebilir. Örneğin, birisi, riskli cinsel davranışlarda memnun edebilirsiniz para aşırı miktarda harcamak veya dürtüsel kararlar.

Bu mani otomatik bir kişinin şiddet ya da tehlikeli hale gelecektir anlamına gelmez dikkat etmek önemlidir.

Bazen insanların “manik atak” Birisi bir dönüştüğü anlamına gelir varsayalım “manyak”. Bu doğru değil.

Hipomani
hipomanik epizod bir kişi benzer belirtilerle karşılaşabilirsiniz ama bunların işleyişi önemli ölçüde olumsuz olmayacaktır. Bipolar II ile ilişkili hipomani tecrübe Birçok kişi artmış enerji zevk ve uyku ihtiyacı azalmıştır.

hipomani bir bölüm o başkaları ve / veya kendileri için bir tehlike haline geliyor eğer bir kişinin özellikle mani-yaşandığı ile ortaya çıkabilir bir kişinin hastaneye ihtiyacı olan bir noktaya, iletin etmez.

Nedenler

Bipolar I bozukluk kesin nedeni belirsizliğini korurken, genetik önemli bir rol oynadığına inanılmaktadır. Yani, bir veya iki, çift kutuplu I tanısı olan ikiz çalışmalarla, kısmen, kanıtlanmaktadır. özdeş ikiz (aynı gen kümeleri olanlar) yüzde 40, her iki ikiz çift yumurta ikiz (kim aynı genlere sahip değildir) daha az yüzde 10 bipolar olduğu bulunmuştur.

Bunlar dışında, kişinin beyin devrelerinde anormallikleri, nörotransmitterlerin düzensizlikler ve bu çocukluk travması veya kötüye gibi çevresel faktörler sayılabilir.

Teşhis

(Türden bağımsız olarak) bipolar bozukluk teşhis ederken, bir hekim veya klinik böyle şizoaffektif bozukluk, şizofreni, sanrısal bozukluk, veya şizofreniform bozukluğu gibi diğer hastalıklar ekarte edilmelidir.

Bipolar bozukluk kan testi, röntgen ya da fiziksel muayene kesin bir tanı sağlayabilir başka hastalıklar gibi teşhis edilemiyor. Tanı bir kişinin iki kutuplu olarak kabul edilebilmesi için taşıması gereken kriterler kümesi dayanmaktadır.

Bir bilinçli tanı olasılığı diğer fiziksel nedenlerini dışlamak için özel testler yer alacak. Bu bir uyuşturucu ekran, görüntüleme testleri (CT taraması veya beyin MRG), elektroensefalogram (EEG) ve tanısal kan testlerinin tam bir pil içerebilir. Doktorunuz ayrıca size sorular soracaktır ve bir tanıyı doğrulamak ve size uygun tedavi planı bulmak için sağlık ekibi ile yakın bir çalışma için elinizden geleni yapmalıdır.

tedavi

Bipolar I bozukluk tedavisi son derece kişiye özgü ve türleri ve bir kişinin yaşıyor olabilirsiniz semptomların şiddetine bağlıdır.

Ruh hali stabilizatörleri tedavi sürecinin çekirdek vardır, ve diğer maddeler gibi, sık sık kullanılmaktadır:

 • lityum gibi bir ruh hali stabilize edici,
 • Antikonvulzanlar ruhsal değişim stabilize etmek
 • kendi duygudurum özelliklere sahip böyle hezeyan ve halüsinasyonlar gibi psikotik semptomlar, hem de yeni “atipik” antipsikotik kontrol etmek Antipsikotikler
 • Antidepresanlar (bunlar bir manik atak tetikleyebilir olarak daha az yaygın olarak reçete)

Daha ağır vakalarda, elektro terapi (EKT) mani ya da şiddetli depresyon hafifletmeye yardımcı kullanılabilir. 4

Her iki Türleri Düzgün tedavi Edilmeli

hipomani bipolar I bozukluk meydana mani daha az şiddetli olduğu için, bipolar II genellikle iki kutuplu “daha hafif” olarak tanımlanan I ama bu tamamen doğru değildir. Elbette, bipolar ile insanlar mani sırasında daha ciddi belirtiler olabilir ancak hipomani hala düzgün ele alınması gereken bu yüzden hayat değiştiren sonuçlar doğurabilir ve açabilecek ciddi bir durumdur.

Buna ek olarak, araştırma bipolar II bozukluğu depresyonun daha uzun ve daha şiddetli atakları hakimdir düşündürmektedir. Aslında, zaman içinde, bipolar II olan kişiler ataklar arasında tamamen normal işlevine geri dönmek için daha az olası hale gelir.

Bir  çalışmada  özellikle bipolar tip II I. Bu bile euthymia uzun dönemlerde sadık kalmıştır tip kıyasla yaşam yoksul sağlıkla ilgili kalitesine bağlı olduğu sonucuna vardı.

Böylece, uzmanlar depresif ve ataklar arasında hem genel yapmıyor geçirdi Lifetime- gün yol açabilir, çünkü bipolar I bozukluk daha devre dışı bipolar II bozukluğu eşit olduğu (daha) inanmak eğilimindedir. Uygun tedavi bipolar bozuklukların her türlü benimsenmeli, ve sizin için en iyi tedavi anlamaya sağlık ekibi ile yakından çalışmalıdır.

Başa Çıkma

Birçok ruh sağlığı koşulları olduğu gibi, bipolar bozukluk sizin ya da sevilen biri için daha zor durumla başa çıkma yapmak olabilir toplumda belli bir stigma, ile ilişkilidir. Bu damgalanma çok sık çünkü eksikliği gelişir bilin bilgi-yorum yapmak veya ayrımcılık kim genellikle cahil veya onlar bozukluğu hakkında bilmek ne düşündüğünü dayalı bir korku var.

bipolar ile olsun ya da olmasın kimse koşulu ile baş etmenin en iyi yolu onu yaşıyoruz başkalarıyla bağlantı ve profesyonel yardım almak olduğunu biliyoruz, doğrudan stigma karşı karşıyadır. Ayrıca daha iyi başa çıkmasına yardımcı olmak stigma mücadele ve haklarınız ilgili bilgi alabilirsiniz.

Çocuklar ise

Bipolar bozukluk herhangi bir yaş çocuklar oluşabilir. Ebeveynler ve bakıcılar benzersiz farkında olması çok önemlidir işaretler-onlar bir çocuğun işleyişi, duygularına dikkat ve bozukluğun herhangi aile öyküsü olmalıdır. zamanında tanı ile semptom yönetimi için bir tedavi planı daha iyi kurulabilir.

Son düşünce

Bipolar bozukluğun kompleks duygudurum bozukluğudur. Eğer ya da sevilen bir iki kutuplu bir bölüm belirtileri vardır endişe duyuyorsanız, uygun bir değerlendirme için doktora başvurun.

Bipolar tedavi edilebilir olmasa da, bu tedavi edilebilir. Doğru ilaç ve destekle, semptomlar yaşam kalitesinin gözle etkilenmez noktaya yönetilebilir.