Skip to main content

Bipolar Bozukluk Living With – Stigma, Günlük Sorunlar ile başa çıkma ve Diğer

Bipolar Bozukluk Living With - Stigma, Günlük Sorunlar ile başa çıkma ve Diğer
Bipolar bozuklukla yaşamak, duygusal, pratik ve sosyal zorluklar yaratabilir. Eğer siz veya sevilen bir günlük bazda bakacak ne olursa olsun başa çıkmasına yardımcı olmak stratejiler olduğunu bilin. Eğer sağlık ekibinden yardım isteyin sonra, çalışmaya kanıtlanmıştır öneride diğerleri aynı durumlarla karşı karşıya bağlayacağım ve hatta günlük hayata çözümleri uygulamak yardımcı olabilir. En önemli ilk adım onlara ulaşmaktır.

Duygusal Zorluklar

bipolar bozukluk çoğu belirtileri duygusal zorluklarla karşı karşıya bırakabilir. belirtileri yönetmek için tedavilerin dışında, O size baş yardımcı olmak için akıl hastalığı ile yaşamak nasıl bir şey anlayan insanlara bulmak için önemlidir. Eğer bipolar bozukluğa diğer insanlarla tanışmak nereye yerel destek grupları hakkında doktorunuza danışın. Ayrıca bir çevrimiçi destek grubuna katılmak olabilir.

benzer deneyimleri geçirmiş diğerlerini Toplantı Eğer stigma gibi konularla uğraşmak gerek duygusal destek sağlayabilir. Diğer insanlar da yararlı bulabileceğiniz değerli kaynakları paylaşmak mümkün olabilir.

Psikolojik Tedaviler

Ayrıca konuşma terapisi düşünebilir. Bir terapist ile bir araya gelen Eğer hastalık hakkında patronunuz, aile üyeleri ya da arkadaşlarınıza anlatmak gerekip gerekmediğine karar vermenize yardımcı olmak üzere çeşitli yollarla da hastalık ile baş yardımcı olabilir. Sen psikoterapi oturumları düzenli tedavi planının parçası olabilir eğer yararlı doktorunuza sormak bulabilirsiniz.

İlişkiler

Ailenin dışında, romantik ortakları söylüyorum dikkate almak önemlidir. Orada bipolar bozukluk Seks hayatınızı etkileyebilecek bir çok yolu vardır ve partnerinizi sağlanması bu sağlıklı bir ilişki sürdürmek için anahtar olabilir anlar.

Üstesinden Stigma

genellikle bütün ruhsal hastalıklar ile ilişkili bir stigma olmasına rağmen, bipolar bozukluk, özellikle damgalayıcı olabilir. bipolar olan kişiler genellikle kitap ve filmlerde “deli” olarak tasvir edilir ve oldukça sık, bu bireyler suç işleyen veya bağımsız olarak yaşamak mümkün değildir.

Akıl hastalığı nedeniyle damgalanmış olan bir kişi, gerçek veya hatta sadece algılanan, genellikle okulda, iş yerinde ayrımcılık uğrar, ya da bu tür kiliseler veya kulüpler gibi diğer sosyal ortamlarda.

Onlar tanıdıkları, arkadaşları ve hatta ailesi tarafından hoş olabilir; onların arkalarından veya onların yüzlerine güldü edilebilir.

Stigma genellikle cehalet, önyargı veya korkusundan kaynaklanıyor. Bir kişinin bir arkadaş ya da o manik depresif bozukluk var olduğunu astı söyler Örneğin, tepki olabilir:

  • “Oh, herkes neden bu kadar özeldir, biraz bipolar nedir?” (Bilgisizlik)
  • “Dostum, o zor, bunlardan biri? Gee duyuyoruz” shunning izledi. (Önyargı)
  • “Eğer dışarı çevirmek ve insanları vurmaya başlayabilir mi?” (Cahiliyetini ve korku her ikisi de)

Ne yazık ki, bipolar ile bazı bireyler için, stigma onların tanıyı saklamaya neden olabilir ya da utanç büyük bir yaratabilir. Sonuç olarak, bipolar ile birçok kişi tedavi veya semptomlarını yönetmek için ihtiyaç duydukları desteği alamadım.

Diğerleri eğitin

stigma savaşmak için, başkalarını eğitmek ve bilgilendirmek için yararlı olabilir. İnsanların sağlık durumu hakkında daha anladıktan sonra onlar yerine korkuları merceğinden daha gerçekçi seni görmeye başlayacaksınız.

Ayrıca kendiniz de olumsuz duygular mücadele etmek gerekir: senin akıl hastalığı sizi tanımlamıyor inanıyoruz ve çevrenizdeki insanlar bu özgüven duygusu ve ondan öğrenecektir.

Bunların hiçbiri kolay ve onlar size meydan verebilir. Ama stigma mücadelede yine-zaman alacaktır, bir anlık bir süreç değildir. Daha sizin yapabileceğiniz hissediyorum, daha da yardımcı olacaktır hem siz hem de bipolar veya akıl hastalığı başka bir yöntemle herkes.

Dil İpuçları

Yayınlanan bir kağıt Amerikan Psikiyatri Hemşireleri Derneği Dergisi’nde Bipolar hastalık gibi bir hastalığa sahip olan tartışırken 2013 yılında bir kişinin teşhis ona bulmadığı vurgular, yani kişiden ilk dil kullanarak önerir.

Örneğin, de ki:

  • yerine “O bipolar hastalık tanısı vardır” “O bipolar hastalıkla yaşayan” veya “O iki kutuplu olduğunu.”
  • “O akıl hastası / deli / deli olduğunu.” Yerine “O bir ruh sağlığı problemi veya zorluğu vardır”

Madde Bağımlılığı önleme

Bipolar bozukluk ile başa çıkmak bağımsız bir utanç veya utanır, özellikle zor olabilir. Sonuç olarak, bir girişim uyuşturucu veya alkol ile bazı insanlar kendi kendine tedavi kendilerini daha iyi hissetmek yardımcı olmak. Aslında, 2017 yılında yayınlanan bir çalışmada belirtti yaşamlarının bir noktasında madde bağımlılığı ile bipolar bozukluk anlaşma ile tüm insanların yaklaşık yarısı.

Tanısı insanlar bipolar bozukluğu olan diğer psikolojik bozukluğu olan kişiler daha kokain, amfetamin, opiatlar, kannabinoidleri ve halindehalüsinojen kullanma olasılığı daha yüksektir.

bipolar bozukluk ve madde bağımlılığı öyküsü hem olanlar ortak aşağıdakileri sahip olma eğilimindedir:

  • Artan intihar eğilimi
  • Fonksiyonel bozukluk
  • Yavaş iyileşme süresi
  • ilaçlara yapışmasını azalttığını
  • daha düşük yaşam kalitesi

Eğer madde bağımlılığı eğilimli olduğunuzu düşünüyorsanız doktorunuzla konuşun. O size maddeleri önlemek ve bipolar belirtileri yönetmek yardımcı olmak için stratejiler sunmak mümkün olabilir.