Skip to main content

Fascinujúce fakty o osobnosti

Fascinujúce fakty o osobnosti
Osobnosti z nás robí, kto sme. Ovplyvňuje takmer každý aspekt nášho života, vrátane toho, čo sme sa rozhodli urobiť pre bývanie, ako sme v styku s našimi rodinami a naše voľby priateľmi a romantické partnermi. Ale aké faktory ovplyvňujú našu osobnosť? Môžeme zmeniť svoje osobnosti, alebo si naše celkové rysy zostávajú konštantné po celý život?

Vzhľadom k tomu, osobnosť je tak fascinujúce téma, to sa stalo jedným z najviac skúmaných subjektov v rámci psychológie. Vďaka všetkým tohto výskumu, psychológovia naučili veľa o veciach, ktoré majú vplyv na osobnosť a ako osobnosť ovplyvňuje naše správanie.

Pokračovať v čítaní sa dozvedieť viac o tom, čo vedci sa naučili v týchto desiatich fascinujúcich faktov o osobnosti.

Poradie narodenia môžu ovplyvniť vašu osobnosť

Pravdepodobne ste už počuli o tejto koncepcie predtým. Prvorodeného deti sú často popisované ako “panovačná” alebo “zodpovedné”, zatiaľ čo posledný narodené deti sú niekedy popisované ako “nezodpovedné” a “impulzívny.” Ale ako pravdivé sú tieto bežné stereotypy?

Po celé desaťročia, pop psychológie kníh ponúkal účinky poradie dieťaťa na osobnosť, ale konkrétne svedectvo o fenoméne zostal nepolapiteľný až donedávna. Niekoľko empirických štúdií sa zistilo, že také veci ako poradie narodenia a veľkosti rodiny skutočne môže mať vplyv na osobnosť. Jedna štúdia dokonca zistila, že poradie narodenia môžu ovplyvniť vaše rozhodnutie priateľov a romantické partnermi; first-novorodenci majú tendenciu sa združovať s inými prvými dojčenskej stredného novorodencov s inými strednými dojčenskej a posledný novorodencov s poslednou novorodencov.

Ďalšie nedávna štúdie uverejnenej v časopise PNAS naznačujú, že mnoho stereotypov spojených s poradia narodenia, ako prvý dojčenskej je Bossy alebo last-novorodencov pohody nezodpovedné, nemusí zadržiavať vodu.

Štúdia sa zamerala na viac ako 5000 amerických subjektov, takmer 4500 britských občanov, a viac ako 10.000 nemeckých účastníkov. Kým výskumníci zistili, že prvorodení deti tendenciu k lepšiemu skóre na testoch inteligencie, ale tiež sa pozrel na to, ako poradie narodenia vplyv self-hlásené informácie o piatich širokých dimenzií osobnosti: extroverzia, neuroticismu, prívetivosť, svedomitosť a otvorenosti. Štúdia ukázala malý dôkaz podporujúci akúkoľvek súvislosť medzi poradia narodenia a charakteru.

Aj keď tento výskum neznamená, že poradie narodenia nemá žiadny vplyv na osobnosť, to naznačuje, že je potrebné vykonať ďalšie vyšetrenia.

Vaša osobnosť je relatívne stabilný po celú dobu životnosti

Myslíte si, že osobnosť môže časom zmeniť, alebo je vaša základná temperament vytesané do kameňa? V dlhodobých štúdiách osobnosti, niektoré z najviac hlavnej časti osobnosti zostávajú stabilné po celú dobu života. Tri aspekty, ktoré sa často menia, ako sme veku, sú úrovne úzkosti, príjemnosť a horlivosť pre nové zážitky.

Podľa výskumníka Paula T. Costa Jr., nie je tam žiadny dôkaz našej celkovej osobnosti mení starneme.

“Čo sa mení, ako prechádza životom sú vaše úlohy a otázky, ktoré sú pre vás najdôležitejšie. Ľudia si môžu myslieť, ich osobnosť sa zmenila, ako starnú, ale to je ich zvyky, ktoré sa mení, ich vitalita a zdravotný stav, ich zodpovednosť a okolnosti, nie ich základné osobnosť, “navrhol v New York Times článok.

Osobnostné rysy sú spojené s určitými chorobami

V minulosti rad rôznych osobnostných rysov, ktoré boli podozrivé z prispieva k určitým chorobám. Napríklad, nepriateľstvo a agresia boli často spojené s ochorením srdca. Problém bol, že aj keď niektoré štúdie by našlo odkaz, ďalšie štúdie nepreukázali žiadne také spojenie.

V poslednej dobe sa vedci použili štatistickou techniku ​​známu ako meta-analýzu prehodnotiť predchádzajúce výskum na súvislosť medzi osobnosťou a choroby. To, čo zistili, bolo niekoľko predtým nepozorovane spojenie medzi neurotické osobnostné rysy a päť chorôb; bolesti hlavy, astma, artritída, peptické vredy, a srdcové choroby.

Ďalšie štúdie naznačujú, že plachosť by mohla byť spojená s kratšou životnosťou.

Zvieratá majú výrazné osobnosti

Má to niekedy zdať, že váš milovaný maznáčik má osobnosť, ktorá z neho robí úplne jedinečný? Zvieracie vedci zistili zvierat z takmer každého druhu zvierat (od pavúkov na vtáky na slony) majú svoje vlastné osobnosti s preferencií, správania a vtipy, ktoré pretrvávajú po celý život.

Zatiaľ čo niektorí kritici navrhnú, že to predstavuje Antropomorfizmus alebo pripisovať ľudské vlastnosti zvieratám, zvieracie osobnosti Výskumníci boli schopní identifikovať konzistentné vzorce správania, ktoré možno empiricky meria a skúša.

Súčasný výskum ukazuje, že existuje päť Základné osobnostné rysy

V minulosti vedci diskutovali, ako presne existuje veľa osobnostné rysy. Čoskoro výskumníci, ako Gordon Allport navrhol, že tam bolo toľko ako 4,000 zreteľné rysy osobnosti, zatiaľ čo iní, ako napríklad Raymond Cattell navrhla, aby tam bolo 16.

Dnes, mnoho osobnosti vedci podporujú teóriu piatich faktor osobnosti, ktorý popisuje päť širokých rozmerov osobnosti, ktoré tvoria ľudskú osobnosť:

  1. extroverzia
  2. prívetivosť
  3. svedomitosť
  4. Neuróza
  5. otvorenosť

Osobnosť Ovplyvňuje osobné nastavenia

To môže byť žiadnym šokom, aby sa dozvedeli, že vaša osobnosť môže mať hlboký vplyv na vašich osobných preferenciách, ale to môže byť prekvapený tým, ako môžu byť ďalekosiahle tieto účinky. Zo svojho výberu kamarátov do vášho vkusu v hudbe, vaša jedinečná osobnosť môže ovplyvniť takmer každý výber urobíte vo svojom každodennom živote.

Napríklad, keď ste mohol Zakladáme si na starostlivo s ohľadom na problémy, pred výberom kandidáta na podporu, výskum naznačuje, že osobnosť môže hrať významnú úlohu v politických preferenciách. Jedna štúdia vykonávané prieskumnými z University of Toronto zistili, že jedinci, ktorí vystupujú ako konzervatívci boli vyššie v osobnostné rys volal usporiadanosť, zatiaľ čo tí, ktorí self-identifikoval ako liberál boli vyššie u empatie.

Výskumníci naznačujú, že tieto základné osobnosť potrebuje buď zachovať poriadok alebo vyjadriť empatiu môže mať veľký vplyv na politické preferencie.

Ľudia sa môžu presne posúdiť svoje Osobnosť na Váš Facebook profil Based

Keď si myslíte o online identity ľudí, môžete si predstaviť, že väčšina ľudí sa snaží prezentovať idealizovanú verzii ich skutočné ja. Koniec koncov, vo väčšine internetových situáciách dostanete vybrať a zvoliť informácie, ktoré chcete odhaliť. Dostanete vybrať najatraktívnejšie fotky seba, aby ste mohli písať a môžete upravovať a revidovať svoje pripomienky ešte pred ich vytvorenie. Divu, že jedna štúdia zistila, že Facebook profily sú vlastne celkom dobrý dopravných svoju skutočnú osobnosť.

V štúdii výskumníci sa pozrel na internetových profilov 236 amerických vysokoškolákov veku jednotlivca. Účastníci tiež vyplnili dotazníky, ktorých cieľom je merať rysy osobnosti vrátane extroverzia, prívetivosť, svedomitosť, neuroticismu a otvorenosti.

Pozorovatelia potom hodnotili osobnosti účastníkov na základe on-line profilov, a tieto pozorovania boli porovnané s výsledkami osobnostných dotazníkov. Vedci zistili, že pozorovatelia boli schopní získať presné čítanie na osobnosť človeka na základe ich profilu na Facebooku.

“Myslím, že je schopný vyjadriť osobnosť presne prispieva k popularite internetových sociálnych sietí v oboch smeroch,” vysvetľuje psychologička a vedúci autor Sam Gosling. “Po prvé, umožňuje profilové majitelia dať ostatným vedieť, kto sú, a pritom spĺňa základné potrebou byť známy iní. Po druhé, to znamená, že profilové diváci pocit, že môžu dôverovať informáciám, ktoré zbierať z online profilov sociálnych sietí , budovanie ich dôveru v celý systém ako celok. “

Početné faktory môžu prispieť k poruchy osobnosti

Odhaduje sa, že 10 až 15% dospelých vo skúsenosti príznaky Spojených štátov aspoň raz poruchou osobnosti. Vedci identifikovali rad faktorov, ktoré môžu prispievať k vzniku rôznych porúch osobnosti, ako je obsedantno-kompulzívna porucha a hraničnou poruchou osobnosti.

Medzi tieto faktory patrí:

  • genetika
  • Vzťahy s rovesníkmi
  • vysoká citlivosť
  • Slovné napádanie
  • trauma z detstva

Cardinal zvláštnosti sú Rare

Psychológ Gordon Allport opísal kardinálna znaky, ako sú tie, ktoré ovládal život jedinca do bodu, kedy je táto osoba známa a často identifikovaný konkrétne týmto znakom. Tieto vlastnosti sú považované za vzácne, však. V mnohých prípadoch ľudia sa tak známy takýchto zvláštnosťou, že ich samotné názvy stal synonymom pre tento typ osobnosti. Zoberme si pôvod týchto často používaných termínov: freudovské, machiavellistické, narcistický, Don Juan, a ako Kristus.

Pre väčšinu ľudí, osobnosť je miesto tvorená zmesou centrálnych a sekundárnych znakov. Centrálne rysy sú tie, ktoré tvoria jadro základ osobnosti, zatiaľ čo sekundárne znaky sú tie, ktoré súvisia s preferencií, postojov a situačné správanie.

Váš maznáčik môže odhaliť informácie o vašej osobnosti


Uvažoval by ste o seba viac “psíčkarov” alebo “mačacie osoba”? Podľa jednej štúdie, vaša odpoveď na túto otázku v skutočnosti môže odhaliť dôležité informácie o vašej osobnosti.

V štúdii uskutočnenej na 4500 ľudí, vedci požiadal účastníkov, či sa domnievajú, že sú viac pes osoby alebo mačka ľudí. Títo jedinci tiež dokončil prieskum osobnosti, ktoré merané niekoľko širokých rysov vrátane svedomitosti, otvorenosti, neuroticismu a prívetivosti.

Vedci zistili, že ľudia, ktorí vystupujú ako pes ľudia tendenciu byť viac extrovertný a dychtivý potešiť ostatné, zatiaľ čo tí, ktorí opisoval seba ako mačky ľudia tendenciu byť viac introvertný a zvedavý.

Podľa výskumníka Sam Gosling, psychológ na University of Texas v Austine, ktorých výsledky by mohli mať významné dôsledky v oblasti pet terapie. Pomocou osobnostné projekcie, terapeuti mali byť schopní odpovedať ľuďom v núdzi so zvieratami, ktorá sa najlepšie hodí k ich osobnosti.