Skip to main content

Jak Twój typ osobowości wpływa na zdrowie

Typ osobowości
Czy twój typ osobowości być szkodzi ci, czy jest twoja osobowość rzeczywiście pomaga żyć dłuższe życie? Nasze osobowości odgrywają tak ważną rolę w określaniu naszych zachowań i nawyków, więc nic dziwnego, że typ osobowości ma połączenie zdrowia. Wszystko od tego, jak często odwiedzić lekarza, aby jak radzić sobie ze stresem jest podłączony do twojej osobowości.

Filozofowie, lekarze i naukowcy od dawna starał się znaleźć powiązania pomiędzy osobowością a zdrowiem fizycznym. W czasach starożytnych Greków, Hipokrates i Galen sugerował, że były cztery humory (lub typy osobowości) oraz, że każdy był podłączony do podatności na niektóre choroby fizyczne lub psychiczne.

Zainteresowanie tematem utrzymuje się do dnia dzisiejszego, a badania nie wykazały, że cechy osobowości mogą być ważnymi czynnikami prognostycznymi zdrowia. W jednym z badań stwierdzono nawet , że cechy osobowości wystawione w dzieciństwie są związane z samo-oceny zdrowia podczas średnim wieku. Nie tylko to, ale naukowcy odkryli również, że cechy osobowości są również powiązane z innymi kluczowymi markerami zdrowia, w tym lekarzy oceniane zdrowia i ogólną trwałość .

Więc jak jest zdrowie wpływ osobowości? Przyjrzeć się bliżej w kilku popularnych typów osobowości, aby dowiedzieć się, jakie mogą być ewentualne konsekwencje zdrowotne.

Typ A

Klasyczny typ A osobowość często charakteryzuje jako twardej jazdy, kontrolowania i perfekcjonistyczny. Osoby, które wykazują cechy tego typu osobowości wydają się być bardziej konkurencyjna, niecierpliwy, napięta, asertywna, a nawet agresywny.

Typ A są często postrzegane jako twarde jazdy pracoholików, którzy zrobią wszystko, aby iść do przodu. często czują potrzebę dominacji, zarówno w pracy jak iw interakcjach osobowych i mogą czerpać swoje uczucia własnej wartości i własnej koncepcji z ich postrzeganych osiągnięć.

Ten typ osobowości jest przedmiotem zainteresowania, ponieważ po raz pierwszy opisana w 1950 roku i badania związane to z szeregu negatywnych skutków zdrowotnych.

Niektóre badania wykazały związek między typem osobowości typu A i nadciśnienia, zwiększonego stresu związanego z pracą i izolacji społecznej.

Starsze badania sugerują, że istnieje związek między typem osobowości typu A i choroby serca, ale późniejsze badania skomplikowała te ustalenia poprzez brak potwierdzić link. Typu, jak mają tendencję do przeżyć więcej wrogości, cechę, która została związana ze zwiększonym ryzykiem chorób serca.

Początkowe badania przeprowadzono ponad 40 lat temu sugerował, że osobowości typu A były na 7-krotnym wzrostem ryzyka rozwoju choroby wieńcowej. Ale najnowsze badania sugerują, że prawdziwym winowajcą zwiększonego ryzyka chorób serca jest prawdopodobnie związane z gniewu i wrogości.

Więc co można zrobić, aby zmniejszyć ryzyko dla zdrowia, jeśli masz typ osobowości?

Zrozumieć, co można zmienić. Nawet jeśli typ osobowości jest związane ze wzrostem obaw zdrowotnych, niektórzy sugerowali, że może być trochę pacjenci i lekarze mogą zrobić w celu złagodzenia tych zagrożeń. Jednak niektórzy eksperci sugerują, że zmiana jest możliwa i osobowość, że nawet jeśli nie koniecznie zmienić swoją osobowość, są kroki, które pacjenci mogą podjąć, aby zminimalizować potencjalne skutki zdrowotne wynikające z ich ogólnego typu osobowości.

Koncentrują się na negatywnych cech związanych z typem osobowości. Jeśli mają tendencję do niektórych z bardziej negatywnych cech osobowości typu A, takie jak skłonność do zestresowany, wrogie, i społecznie odizolowany, odkrywać rzeczy, które można by obniżyć ryzyko rozwoju nadciśnienia i innych problemów zdrowotnych.

Praktyka zarządzania jakością i radzenia sobie stres umiejętności. Skuteczne techniki radzenia sobie ze stresem może pomóc nauczyć się lepiej radzić sobie z codziennym stresem życia. Uczenie się, jak zarządzać uczucia gniewu i wrogości mogą również pomóc. I szuka sposobów na poprawę połączeń społecznych może pomóc w poprawie samopoczucia, zarówno teraz, jak iw przyszłości.

Więcej Laid Back

Ludzie z niefrasobliwe osobowości, często określane jako B osobowości typu, wydają się być o wiele bardziej spokojny i easy-going niż ich odpowiedniki typu A. W przeciwieństwie do typu jak, typ B są zazwyczaj mniej zestresowany i mniej konkurencyjny. Osoby te są w stanie być bardziej skupiony na wykonywaniu zadań dla przyjemności robi więc zamiast być tak napędzany przez konieczność osiągnięcia, wygrać lub dominować. Oznacza to nie znaczy, że śniadaniem typu nie cenią realizację. Pracują stale do swoich celów, ale także cieszyć się proces i doświadczenie mniej stresu, jeśli nie wygrać.

Ludzie z typem osobowości typu B mogą być również bardziej przyciąga do kariery i hobby, które są bardziej wyluzowany i kreatywność skupionych, jak staje się artysta, pisarz, aktor, lub terapeuta.

Więc jakie konsekwencje dla zdrowia może tam być dla ludzi z bardziej osobowości typu B?

Utrzymania zdrowych zachowań. Będąc wyluzowany może oznaczać podjęcie bardziej mdły podejście do zdrowia. Będąc zrelaksowany może być wielki, ale nie osłabnąć na swoich zdrowych nawyków.

Skupić się na pozytywnych. Dla typu B, wiadomość jest przeważnie dobra. Jeśli masz tego typu osobowości, prawdopodobnie mają niższe ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych związanych z lękiem. Masz tendencję do cieszyć się życiem, są dość dobrze radzą sobie ze stresem, a może mieć dobrą jakość życia. Wszystkie te czynniki mogą oznaczać, że są mniej narażone na negatywne skutki zdrowotne, które są związane ze stresem, gniewu i lęku.

Ludzie-Pleasers

Ludzie z „chętny do pomocy” typ osobowości wydają się być przychylne, pasywny, a zgodne. Ten typ osobowości może mieć swoje upsides zdrowotnych i wady. Z jednej strony ich chętny do pomocy charakter oznacza, że ​​są one bardziej prawdopodobne, aby wykonywać rozkazy swojego lekarza.

Ze względu na ich charakter bierny, ludzie pleasers może być bardziej prawdopodobne, aby czuć się beznadziejna lub bezradny w obliczu negatywnego zdarzenia zdrowia.

Mogą one być również mniej prawdopodobne, aby szukać pomocy, gdy coś jest nie tak, a nie czując, że nie chcą być ciężarem lub niedogodności dla innych. W obliczu diagnozy, mogą po prostu rzucać w ręcznik i zakładamy, że nic nie robią zrobi wielkiej różnicy.

Więc co można zrobić, aby chronić swoje zdrowie, jeśli wydają się być ludzie-Pleaser?

Nie ignoruj siebie. Ludzie-pleasers czasami umieszczać własne samopoczucie ostatni. Być sumienny od innych może być pozytywna cecha, ale należy wziąć czas dla własnego zdrowia, jak również.

Podjąć aktywną rolę w zdrowiu. W może być łatwo wpaść myśleć, że zdrowie jest poza swoimi rękami, ale przy bardziej wewnętrznego umiejscowienia kontroli może pomóc poczuć się bardziej kontrolować swoje obecne i przyszłe zdrowie. Zamiast skupiać się na wpływy zewnętrzne, które wpływają na zdrowie, należy zwrócić uwagę na rzeczy, które można zmieniać za pomocą własnych działań.

Worry-Susła

Jeśli mają tendencję do neurotyczną osobowość, może masz tendencję do reagowania na uczucia straty, frustracji i innych obciążeń z negatywnymi emocjami. Przeżywa intensywne reakcje emocjonalne do stosunkowo drobnych wyzwań życiowych jest powszechne. Naukowcy odkryli, że ta cecha może być predyktorem różnych zaburzeń fizycznych i psychicznych, w tym ogólną trwałość życia.

Jeden przegląd badań okazało się, że ci, którzy byli wyżej w neurotyzmu i niższe w innych Big Five cech osobowości (neurotyczność, ekstrawersja, ugodowość, otwartość, sumienność), zwłaszcza w niższych sumienności, tendencję do mniej zdrowe niż ich mniej neurotyczne rówieśników. Ci, którzy są wysoko w neurotyzmu mogą być również bardziej narażone na fizyczne problemów zdrowotnych, takich jak choroby układu krążenia, zespół jelita drażliwego i astmy.

Neurotyzmu wiąże się z uogólnionych zaburzeń lękowych, depresji, lęku napadowego, antyspołeczne zaburzenie osobowości i używania substancji.

Czy są jakieś strategie można wykonać, aby zminimalizować ewentualne zagrożenia dla zdrowia neurotycznej osobowości?

Strategie zapobiegawcze mogą pomóc. Będąc brodawka zmartwieniem może mieć zagrożenie dla zdrowia, ale z góry lepiej zrozumieć swoją osobowość, że można podjąć kroki w celu prowadzenia profilaktycznej opieki.

Kontroluj swoje zmartwienia. Nadmierne niepokojąca może być kłopotliwe, więc znalezienie sposobów, aby kontrolować swoje myśli i zastąpić negatywne emocje bardziej pozytywne jest ważne. Strategie takie jak rozrywkę, rozmowy z przyjacielem, a wszystkie techniki relaksacyjne mogą być pomocne, jeśli znajdziesz się pokonać z neurotycznych uczuć.

Zakłopotany

Typ D osobowość wprowadzono po raz pierwszy w 1996 roku i charakteryzuje się „awaryjną” cech, takich jak bycie bardziej podatne na negatywne emocje i brak autoekspresji. Stres, depresja, lęk, złość i samotność są również związane z typem D osobowości. Może również pochodzić z poważnymi konsekwencjami dla zdrowia.

Więc jakie są ewentualne konsekwencje zdrowotne posiadające osobowość typu D? Jedno z badań sugeruje , że osoby o osobowości typu D są na ryzyko czterokrotnym zgonu w porównaniu do tych z innych typów osobowości.

Według innego badania opublikowane w czasopiśmie Circulation: Cardiovascular Quality and Outcomes , osoby z tego typu osobowości są w trzy-krotnie zwiększone ryzyko chorób serca, w tym niewydolność serca. Badanie sugeruje również, że około 20 procent dorosłych Amerykanów ma osobowość typu D, a przybliżony 50 procent pacjentów z chorobami serca wykazujących cechy tego awaryjną typu osobowości.

Więc co należy zrobić, aby pomóc złagodzić potencjalne zagrożenia zdrowotne posiadające osobowość typu D?

Porozmawiaj ze swoim lekarzem. Niektórzy eksperci nadzieję, że badania przesiewowe pacjentów serce dla tych cech pozwoli lekarzom na podłączenie osób zagrożonych z zachowań i poradnictwo poznawczej.

Dobra praktyka technik radzenia sobie ze stresem . Podejścia samopomocy takie jak ćwiczyć dobre techniki zarządzania stresem i przewartościowania wydarzeń skupić się na bardziej pozytywne emocje mogą również być pomocne.

introwertycy

Badania również związane niektóre ze słynnych „Big Five” cech osobowości na choroby fizyczne i choroby psychicznej. W jednym z badań stwierdzono, że ludzie, którzy wydają się być bardziej ekstrawertycznym, sumienny i przyjemna również wydają się być zdrowsze. Wynika to po części z faktu, że ludzie, którzy wykazują wyższy poziom tych cech Big Five również wydają się być bardziej prawdopodobne, aby bardziej skutecznie komunikować się ze swoimi lekarzami.

2009 badania wykazały, że wsparcie społeczne był związany z fizycznymi stanu zdrowia oraz zdrowszych zachowań, umiejętności radzenia sobie ze stresem i lepiej do przestrzegania procedur medycznych. Lekarze i inni eksperci zdrowia już dawno zrozumiał, że jakość wsparcia społecznego i połączenia mogą mieć istotny wpływ ochronny zarówno na zdrowie fizyczne i psychiczne.

Więc co można zrobić, jeśli nie jesteś ekstrawertykiem?

Zbuduj swoje poparcie społeczne. Nawet jeśli mają tendencję do bardziej introwertyczne osobowość, szukając silne poparcie społeczne jest jednym ze sposobów, aby obniżyć potencjalne zagrożenia dla zdrowia związane z typem osobowości. Brak wsparcia społecznego jest związana z różnych dolegliwości, w tym obniżenie odporności i zwiększone ryzyko chorób serca.

Co to wszystko znaczy

Choć badania wskazują, że typ osobowości wyraźnie odgrywa rolę w ochronie zdrowia i dobrego samopoczucia, niektóre dolegliwości są bardziej prawdopodobne, aby być pod wpływem cech psychologicznych. choroby serca, na przykład, jest silniej związany z typem osobowości niż raka.

Więc dlaczego osobowość mają wpływ na zdrowie? Dlaczego pewne cechy tak przywiązany do pewnych dolegliwości? Odpowiedzi nie są jednoznaczne, ale potencjał jest wyjaśnienie, że zachowanie wpływ osobowości i trybu życia. Ludzie, którzy są bardziej sumienni mogą być bardziej skłonni do zdrowszych wyborów, podczas gdy ci, którzy są wysoko w neurotyzmu mogą być mniej prawdopodobne, aby szukać pomocy medycznej lub mają słabszy system wsparcia społecznego.

Tylko dlatego, że wydają się mieć pewien typ osobowości nie skazuje Cię na przyszłość nabywania niektórych dolegliwości.

Podobnie jak w przypadku wielu rzeczy, Twoje indywidualne ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych może zależeć od wielu czynników niezależnych osobowości, w tym genetyki, środowiska, stylu życia i zachowań.

Zrozumienie swoją osobowość może być świetnym sposobem, aby określić, jaki rodzaj wyborów zdrowotnych lub zmiany trzeba skupić się na tworzeniu. Będąc świadomi potencjalnych zagrożeń, jakie możesz napotkać można pracować ze swoim lekarzem, aby wymyślić plan, aby zminimalizować zagrożenia.

Końcowa myśl

Badania wyraźnie pokazuje związek między osobowością a zdrowiem. Jeśli uważasz, że twoja osobowość, stan psychiczny lub zachowania powodują choroby lub pogorszenia bieżących objawów, należy skonsultować się z lekarzem na temat możliwych metod leczenia, które mogą wiązać się psychoterapię, leki, lub self-care.