Skip to main content

Jak Váš osobnostní typ ovlivňuje vaše zdraví

Typ osobnosti
Mohl by váš typ osobnosti se vám ublížit, nebo je vaše osobnost ve skutečnosti vám pomůže žít delší život? Naše osobnosti tak důležitou roli při určování své chování a návyky hrát, takže není divu, že osobnostní typ má napojení na vaše zdraví. Vše, co z toho, jak často jste navštívit lékaře k tomu, jak se vypořádat se stresem je připojen k vaší osobnosti.

Filozofové, lékaři a vědci již dlouho snažili najít spojení mezi osobností a fyzické zdraví. Během doby starověkých Řeků, Hippokrates a Galen navrhl, že tam byly čtyři humors (nebo typy osobností), a že každý byl spojen s vnímavostí pro některé fyzické nebo duševní choroby.

Zájem o toto téma přetrvává dodnes a výzkum se zjistilo, že osobnostní rysy mohou být důležitými zdravotní prediktory. Jedna studie dokonce zjištěno, že osobnostní rysy vykazovaly během dětství jsou spojeny s vlastním hodnocením zdraví během středního věku. Nejen to, ale vědci také zjistili, že osobnostní rysy jsou také vázány na dalších klíčových zdravotních markerů včetně lékařem hodnocené zdraví a celkovou životnost .

Tak jak je vaše zdraví vliv vaší osobnosti? Podívejme se blíže na několik běžných typů osobnosti zjistit, jaké jsou možné důsledky pro zdraví může být.

Typ A

Klasický typ A osobnosti je často charakterizována jako hard-řízení, ovládání a perfekcionističtí. Lidé, kteří vykazují znaky tohoto typu osobnosti mají tendenci být více konkurenceschopné, netrpělivý, nervózní, asertivní, a dokonce i agresivní.

Typ A to jsou často považovány za obtížně řídit workoholici, kteří udělají cokoliv, aby dostal dopředu. Se často cítí potřebu dominovat, a to jak v práci, tak v mezilidských interakcí a může pocházet jejich pocit vlastní hodnoty a sebepojetí od svých reálných úspěchů.

Tento typ osobnosti je předmětem zájmu, protože byl poprvé popsán v roce 1950 a výzkum spojený se s řadou negativních zdravotních následků.

Některé studie prokázaly vztah mezi Typ A Typ osobnosti a zvýšený krevní tlak, zvýšená pracovním stresem a sociální izolaci.

Starší studie ukázaly, že existuje souvislost mezi Typ A Typ osobnosti a srdeční choroby, ale následný výzkum komplikuje tato zjištění tím, že potvrzení odkazu. Typu jako mají tendenci zaznamenat více nepřátelství, což je vlastnost, která byla vázána ke zvýšenému riziku onemocnění srdce.

Počáteční výzkum provedený před více než 40 lety navrhl, že typ A osobnosti byli na 7-násobné zvýšení rizika vzniku ischemické choroby srdeční. Ale novější studie naznačují, že skutečným viníkem zvýšené riziko srdečních onemocnění je pravděpodobně souvisí s hněvem a nepřátelství.

Takže to, co můžete udělat pro snížení své zdravotní rizika, pokud máte typ osobnosti?

Pochopit, co můžete změnit. I v případě, typ osobnosti je spojeno zvýšené zdravotní problémy, někteří se domnívají, že tam může být malé pacienty a lékaři mohou udělat pro snížení těchto rizik. Nicméně, někteří experti naznačují, že změna osobnosti je to možné, a že i když nemusí nutně změnit svou osobnost, tam jsou kroky, které pacienti mohou přijmout, aby se minimalizovalo potenciální zdravotní důsledky jejich celkový typu osobnosti.

Zaměřit se na negativní rysy spojené s typem osobnosti. Pokud máte tendenci mít některé z negativních rysů typu osobnosti, jako například tendenci být ve stresu, nepřátelské, a společensky izolováni, objevovat věci, které můžete, aby se omezilo riziko vzniku hypertenze a dalších zdravotních problémů.

Praxe kvalita copingové a zvládání stresu dovednosti. Účinné techniky zvládání stresu vám může pomoci naučit se lépe vyrovnat s každodenním životě stresu. Naučit se řídit pocity hněvu a nepřátelství může také pomoci. A hledají způsoby, jak zlepšit své sociální vazby může pomoci zlepšit vaši pohodu a to jak nyní, tak v budoucnosti.

Více bezstarostný

Lidé s uvolněným osobnosti, často označované jako B osobnosti typu, mají tendenci být mnohem uvolněnější a bezstarostný než jejich protějšky typu A. Na rozdíl od typu jako, typ B jsou obvykle méně stresované a méně konkurenceschopný. Tito jedinci mají sklon být více zaměřena na plnění úkolů pro potěšení Tím spíše než aby byla tak řízen potřebou dosáhnout, vyhrát, nebo ovládnout. To neznamená, že tento typ ubytování se snídaní necení úspěch. Pracují neustále ke svým cílům, ale také těšit na proces a zkušenosti méně stresu, pokud nevyhrají.

Lidé s typem typu B osobnosti může být také více přitahovány k povolání a koníčky, které jsou více bezstarostný a tvořivost střed, jako je stát se umělcem, spisovatel, herec, nebo terapeut.

Takže, jaký druh zdravotních důsledcích mohou existovat pro lidi s více B osobnostní typ?

Udržovat zdravé chování. Být bezstarostný by mohlo znamenat, začínají více lhostejný přístup ke svému zdraví. Zmírněny může být velká, ale ne slack na své zdravé návyky.

Zaměřit se na pozitivní. Pro typ Bs, zpráva je většinou dobrá. Pokud máte tento typ osobnosti, budete pravděpodobně mít nižší riziko vzniku zdravotních problémů souvisejících s úzkostí. Máte tendenci užívat života, jsou dost dobré na zvládání stresu, a pravděpodobně mít dobrou kvalitu života. Všechny tyto faktory mohou znamenat, že jste méně pravděpodobné, že se negativní výsledky v oblasti zdraví, které jsou spojeny s stresu, hněv a úzkost.

Lidé-Pleasers

Lidé s „dychtivý potěšit“ typu osobnosti mají tendenci být vstřícný, pasivní a vyhovující. Tento typ osobnosti může mít své zdravotní Upsides a nevýhody. Na jedné straně jejich dychtivý potěšit povaha znamená, že oni jsou více pravděpodobné, že řídit pokyny svého lékaře.

Vzhledem k jejich pasivní přírodě, lidé Pleasers může být s větší pravděpodobností cítit beznaděj a bezmocný tváří v tvář negativní zdravotní události.

Mohou být také méně pravděpodobné, že požádat o pomoc, když něco není v pořádku, místo toho pocit, že nechtějí, aby zátěž a obtěžovat ostatní. Při konfrontaci s diagnózou, mohou jednoduše hodit ručník do ringu, a předpokládat, že nic, co dělají udělá velký rozdíl.

Takže to, co můžete udělat pro ochranu vašeho zdraví, pokud máte tendenci být lidé, pleaser?

Neignorujte sami. Lidé líbiti někdy umístit své vlastní blaho poslední. Být svědomitý druhých může být pozitivní rys, ale nezapomeňte vzít čas na své zdraví stejně.

Převzít aktivní roli ve vašem zdraví. V mohou být snadno spadnout do myšlení, že vaše zdraví je z vašich rukou, ale brát více vnitřní těžiště kontroly vám mohou pomoci cítit se více pod kontrolou své současné i budoucí zdraví. Místo toho se zaměřuje na vnější vlivy, které ovlivňují vaše zdraví, dávat pozor na věci, které můžete změnit prostřednictvím svých vlastních činů.

Worry-mladině

Pokud máte tendenci mít neurotickou osobnost, můžete mít tendenci reagovat na pocity ztráty, frustrace a jiných stresů s negativními emocemi. Zažívá intenzivní emocionální reakce na relativně malých životních výzev je běžné. Výzkumníci zjistili, že tato vlastnost může být ukazatelem z různých fyzických a psychických poruch, včetně celkové životnosti dlouhověkosti.

Jeden přezkoumání výzkum zjistil, že ti, kteří byli vyšší neuroticismu a nižší v ostatních Big Five (neuroticismu, extroverze, přívětivost, otevřenost, svědomitost), zejména spodních v svědomitostí, tendenci být méně zdraví než jejich méně neurotických vrstevníky. Ti, kteří jsou vysoko v neuroticismu může být také vyšší pravděpodobnost výskytu fyzických zdravotních problémů, jako jsou kardiovaskulární choroby, syndromu dráždivého střeva a astma.

Neuroticismus byl spojován s generalizované úzkostné poruchy, deprese, panické poruchy, antisociální poruchou osobnosti a užívání návykových látek.

Existují nějaké strategie, které můžete sledovat na pomoc minimalizaci možných zdravotních rizik neurotické osobnosti?

Preventivní strategie může pomoci. Být obavy bradavice mohou mít zdravotní rizika, ale vzhůru lepší pochopení vaší osobnosti je, že můžete podniknout kroky, aby se zapojily do preventivní péče.

Ovládat své starosti. Nadměrné znepokojující může být znepokojující, takže najít způsob, jak kontrolovat své myšlenky a nahradit negativní emoce s těmi více pozitivní, je důležité. Strategie, jako rozptýlení, mluví s přítelem, a relaxační techniky mohou všichni být užitečné, pokud se ocitnete překonat s neurotickými pocity.

zarmoucený

Typ D osobnosti byl poprvé zaveden v roce 1996 a je charakterizován „problémových“ znaky, jako jsou více náchylné k negativní emoce a nedostatek sebevyjádření. Stres, deprese, úzkost, hněv a osamělost jsou také spojeny s Type D osobnosti. To může také přijít s vážnými zdravotními následky.

Takže jaké jsou možné důsledky na zdraví, které mají D osobnostní typ? Jedna studie naznačila, že lidé s D osobnosti typu jsou čtyřnásobné riziko úmrtí ve srovnání s těmi s jinými typy osobnosti.

Podle jiné studie zveřejněné v časopise Circulation: Cardiovascular kvality a výsledků , lidé s tímto typem osobnosti jsou tři-násobné zvýšení rizika srdečních problémů, včetně srdečního selhání. Studie rovněž naznačují, že přibližně 20 procent dospělých Američanů mít Type D osobnost, s odhadovaným 50 procent pacientů se srdečními problémy vykazujících vlastnosti této nouzi typu osobnosti.

Tak co byste měli udělat, aby pomohla zmírnit možná zdravotní rizika, který má D osobnostní typ?

Poraďte se s lékařem. Někteří odborníci doufají, že screening pacientů s postižením srdce těchto vlastností by umožnilo lékařům připojit osobám ohroženým s chováním a kognitivní poradenství.

Praktikovat dobré techniky zvládání stresu . Svépomocné přístupy, jako je cvičení dobré techniky zvládání stresu a jevem události se zaměřit na více pozitivních emocí, může být také užitečné.

introverti

Výzkum také souvisí některé ze slavných „Big Five“ osobnostní rysy fyzické nemoci a psychického onemocnění. Jedna studie zjistila, že lidé, kteří mají tendenci být více extrovertní, svědomitý a příjemné také tendenci být zdravější. To je způsobeno částečně, k tomu, že lidé, kteří vykazují vyšší hladiny těchto pěti velkých zvláštností také mají tendenci být více pravděpodobné, že efektivněji komunikovat se svým lékařem.

Studie z roku 2009 zjistila, že sociální podpory bylo spojeno s fyzickými zdravotními následky včetně zdravější chování, lepší zvládání dovedností a dodržování lékařských rutiny. Lékařů a dalších zdravotnických odborníků již dávno pochopil, že kvalita sociální podpory a spoje mohou mít významný ochranný účinek na fyzické i duševní zdraví.

Takže to, co můžete dělat, pokud nejste extrovert?

Sestavte si svůj sociální podpory. Dokonce i když máte tendenci mít více introvertní osobnost, hledá silnou sociální podporu, je jeden způsob, jak pomoci snížit možná zdravotní rizika spojená s typem osobnosti. Nedostatek sociální podpory bylo spojeno s řadou onemocnění, včetně snížení odolnosti a zvýšené riziko srdečních onemocnění.

Co to všechno znamená

Zatímco výzkum naznačuje, že osobnostní typ zjevně hraje roli v oblasti zdraví a pohody, některá onemocnění jsou více pravděpodobné, že bude ovlivněn psychologické charakteristiky. Srdeční choroby, například, je více úzce souvisí s typem osobnosti, než rakovina.

Tak proč osobnost mít vliv na zdraví? Proč jsou některé rysy tak vázána na určité onemocnění? Odpovědi nejsou jasné, ale jedno možné vysvětlení je, že osobnost ovlivňuje chování a volby životního stylu. Lidé, kteří jsou více svědomitý mohou být více pravděpodobné, aby se zdravější, zatímco ti, kteří mají vysoký obsah neuroticismu může být méně pravděpodobné, aby vyhledali lékařskou pomoc, nebo mají slabší systémy sociální podpory.

Jen proto, že mají tendenci mít určitý typ osobnosti nebude vás osud do budoucnosti získávání určitých onemocnění.

Stejně jako u mnoha věcí, vaše individuální riziko vzniku zdravotní problém může záviset na celé řadě faktorů, mimo vaší osobnosti, včetně genetiky, životního prostředí, životní styl a chování.

Pochopení svou osobnost může být skvělý způsob, jak pomoci určit, jaký druh zdravotní volby nebo změny je třeba se zaměřit na výrobu. Tím, že je si vědom možných nebezpečí se můžete setkat, můžete pracovat se svým zdravotnickým pracovníkem přijít s plánem, aby se minimalizovalo nebezpečí.

Final Thought

Výzkum jasně ukazuje souvislost mezi osobnosti a zdraví. Pokud si myslíte, že vaše osobnost, psychický stav, nebo chování způsobují onemocnění nebo zhoršení aktuální příznaků, poraďte se se svým lékařem o možných úprav, které by mohlo svědčit o psychoterapii, léky, nebo self-péči.