Skip to main content

Kas ir Personība un kāpēc tas ir svarīgi?

 Kas ir Personība un kāpēc tas ir svarīgi?
Gandrīz katru dienu mēs aprakstīt un novērtēt personības cilvēki mums apkārt. “Viņa ir tik liels personību,” jūs varētu teikt par draugu. “Viņš izpaužas viņa personību no sava tēva,” jūs varētu teikt par savu rambunctious dēlu. Kamēr mēs tērēt daudz laika, runājot par personību, daudzi cilvēki nav gluži pārliecināts, kā tieši un kāda personības psiholoģija ir patiešām visu par.

Vai mēs to apzināmies vai ne, šie ikdienas musings par to, kā un kāpēc cilvēki uzvedas, jo tie ir līdzīgi tam, ko personību psihologi darīt. Kamēr mūsu neoficiālas novērtējumus personības tendence vairāk koncentrēties uz indivīdiem, personības psihologi vietā izmantot koncepcijas personības, kas var attiekties uz visiem. Personības izpēte ir novedusi pie attīstības vairāku teoriju, kas palīdz izskaidrot, kā un kāpēc daži personības iezīmes attīstīties.

Pieņemsim ņemt tuvāk apskatīt tieši to, ko psihologi domāju, kad viņi runā par personību, kā viņi izpētīt cilvēka personību un daži no galvenajiem personības teoriju.

Definīcijas

Lai gan ir daudzas teorijas par personības, pirmais solis ir saprast, ko tieši ir domāts ar terminu personību. Vārds personība pati cēlies no latīņu vārda Persona , kas minēta teatralizēts masku nēsā izpildītājiem, lai vai nu projekta dažādām lomām vai noslēpt savu identitāti.

Īss definīcija ir, ka personība veido raksturīgo modeļus domas, jūtas un uzvedību, kas padara persona unikāls. Papildus tam, personības rodas no iekšienes indivīda un paliek diezgan līdzīgi dzīves.

Kā jūs definētu personību? Tālāk ir tikai daži no definīcijas, kas ir nodot tālāk dažas dažādi psihologi:

 • “Tas, kas ļauj pareģojumu, ko cilvēks darīs konkrētā situācijā.” -Raymond B. CATTELL, 1950
 • “Dinamiskā organizācija indivīdā šo psihofizisko sistēmu, kas nosaka viņa raksturīgo uzvedību un domas.” -Gordon W. Olports, 1961
 • “Atšķirības uzvedības modelis (ieskaitot domas, un arī” ietekmē “, tas ir, jūtas un emocijas un darbības), kas raksturo katra atsevišķa pastāvīgi.” -Walter Mischel, 1999
 • “Personība attiecas uz fizisku personu raksturīgajām tendencēm domas, emocijas un uzvedību, kā arī psiholoģisko mehānismu – slēpta vai ne -. Aiz šiem modeļiem” -Funder, 2001
 • “Lai gan nav vienota definīcija ir pieņemams visām personības teorētiķi, mēs varam teikt, ka personība ir modelis samērā pastāvīgas iezīmes un unikālajām īpašībām, kas dod gan konsekvenci un individualitāti uz cilvēka uzvedību.” -Feist un Feist, 2009

Lai gan ir daudz dažādu definīcijas personības, lielākā uzmanība modeļa uzvedību un īpašības, kas var palīdzēt prognozēt un izskaidrot cilvēka uzvedību. Paskaidrojumi par personību, var koncentrēties uz dažādiem ietekmes, sākot no ģenētisko paskaidrojumiem par personības iezīmēm uz lomu vides un pieredzi veidojot indivīda personību.

Vides faktori, kas var spēlēt lomu attīstībā un vārda personības ietver tādas lietas kā audzināšanu un kultūru. Kā bērni tiek izvirzīti var būt atkarīgas no atsevišķām personībām un audzināšanas stilu aprūpētājiem, kā arī normām un cerībām dažādām kultūrām.

komponenti

Tātad, kas īsti veido personību? Kā aprakstīts definīcijas iepriekš, jūs varētu sagaidīt, ka iezīmes un modeļus domas un emocijas spēlē svarīgu lomu. Daži no citiem būtiskiem raksturlielumiem personības ietver:

 • Konsekvence:  Tur parasti ir atpazīstams kārtība un regularitāte uz uzvedību. Būtībā, cilvēki rīkojas tādos pašos veidos vai līdzīgas veidos dažādās situācijās.
 • Psiholoģiskā un fizioloģiskā:  Personība ir psiholoģiska konstrukcija, taču pētījumi liecina, ka tas arī ietekmē bioloģisko procesu un vajadzībām.
 • Tā ietekmē uzvedība un rīcība:  Personība ne tikai ietekmē to, kā mēs virzāmies un atbildēt mūsu vidē; tas arī liek mums rīkoties noteiktos veidos.
 • Vairāki izteiksmes:  Personības tiek parādīts vairāk nekā tikai uzvedību. To var arī redzēt mūsu domām, jūtām, ciešas attiecības, un citu sociālo mijiedarbību.

teorijas

Ir vairākas teorijas par to, kā personība attīstās. Dažādas skolas domas psiholoģijas ietekmē daudzas no šīm teorijām. Daži no šiem lielajiem perspektīvu par personības ietver:

 • Tips teorijas ir agri perspektīvas personību. Šīs teorijas liecina, ka ir ierobežots skaits “personības tipu”, kas ir saistīti ar bioloģisko ietekmi.
 • Iezīme teorijas  mēdz apskatīt personību, kā rezultātā iekšējo īpašību, kas ir ģenētiski balstītas.
 • Psihodinamiskā teorijas par personības stipri ietekmē darba Zigmunds Freids un uzsvērt ietekmi zemapziņā par personību. Psihodinamiskā teorijas ietver Freida psihoseksuālās skatuves teoriju un Erik Erikson s posmus psihosociālās attīstības.
 • Uzvedības teorijas liecina, ka personība ir rezultāts mijiedarbībai starp indivīdu un vidi. Uzvedības teorētiķi pētīt novērojama un novērtējama uzvedību, bieži vien ignorējot lomu iekšējās domas un jūtas. Uzvedības teorētiķi ietver BF Skinner un Džons Votsons.
 • Humānists teorijas uzsver, cik svarīgi ir brīvas gribas un individuālo pieredzi, izstrādājot personību. Humānists teorētiķi ietver Carl Rogers un Abraham Maslow.

Psiholoģija pieteikumi

Pētījumi par personību var sniegt aizraujošu ieskatu par to, kā personība attīstās un mainās gaitā dzīves. Šis pētījums var būt arī svarīgas praktiskas pieteikumus reālajā pasaulē.

Piemēram, personības novērtējumi bieži tiek izmantoti, lai palīdzētu cilvēkiem uzzināt vairāk par sevi un savu unikālo stiprās, vājās puses, un vēlmēm. Daži vērtējumi varētu apskatīt, kā cilvēki rangs par konkrētām īpašībām, piemēram, to, vai tie ir augstas ekstraversija, apzinīgums, vai atvērtību. Citas novērtējumi varētu novērtēt, cik specifiskus aspektus personības izmaiņu gaitā attīstību. Šādas personības novērtējumu, var arī izmantot, lai palīdzētu cilvēkiem, noteikt, kas karjera viņi varētu baudīt, cik labi viņi varētu veikt atsevišķos darba lomas, vai cik efektīva forma psihoterapijas bijis.

Gala doma
Izpratne psiholoģiju personības ir daudz vairāk nekā vienkārši akadēmisko izmantošanu. Konstatējumi personības izpētes var būt svarīgas lietojumprogrammas pasaulē medicīnas, veselības, uzņēmējdarbības, ekonomikas, tehnoloģiju un citās jomās. Pētnieki ir atklājuši, ka atsevišķas personības īpašības, var būt saistīti ar slimības un veselības uzvedību. Veidojot labāku izpratni par to, kā personības darbojas, mēs varam meklēt jaunus veidus, kā uzlabot gan personīgo un sabiedrības veselību.