Skip to main content

Kişilik Hakkında Büyüleyici Gerçekler

Kişilik Hakkında Büyüleyici Gerçekler
Kişilik kim olduğumuzu bize kılar. Neredeyse hayatımızın her yönü ailelerimizle nasıl etkileştiğini, yaşamak için ne yapmayı tercih dahil arkadaşları ve romantik ortaklarımızın seçimler etkiler. Ama ne faktörlerin bizim kişiliği etkileyen? Bizim kişilikleri değiştirebilir veya bizim genel özellikleri ömrü boyunca sabit kalır mı?

kişilik Böyle büyüleyici bir konu olduğundan, psikolojisi içinde en çok araştırılan konulardan biri haline gelmiştir. Teşekkür tüm bu araştırmaya, psikologlar kişilik davranışlarımızı nasıl etkilediğini yanı sıra kişilik etkileyen şeyler hakkında çok şey öğrendik.

Araştırmacılar kişiliği hakkında bu on ilginç gerçekler öğrendiklerinizi hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak okumaya devam edin.

Kişisel Kişilik Influence Can Doğum Sırası

Muhtemelen daha önce bu kavramın duydum. Son doğan çocuklar bazen “sorumsuz” olarak tarif edilirken ilk doğan çocuklar genellikle “sorumlu” “otoriter” olarak tarif edilmektedir “dürtüsel.” Ama ne kadar doğru bu ortak klişeler vardır?

On yıllardır, pop Psikoloji Kitapları kişilik doğum düzenin etkilerini lanse ama fenomen konusundaki deliller oldukça yakın zamana kadar yakalanması zor kalmıştır. Birkaç ampirik çalışmalar doğum sırası ve aile büyüklüğü gibi şeyler gerçekten de kişilik üzerinde etkisi olabileceğini bulduk. Bir çalışmada hatta arkadaş ve romantik ortakları seçimlerinizi etkileyebilir o doğum sipariş bulduk; ilk çocuğu son doğan bebekler ile diğer birinci doğan bebekler, diğer orta doğan bebekler ile orta doğan bebekler ve son doğan bebekler ile ilişkilendirmek eğilimindedir.

dergisi PNAS’ta yayımlanan bir başka yeni bir çalışmada bu tür ilk doğan bebekler olarak doğum sırası ile ilişkili basmakalıp, birçok sorumsuz olma otoriter veya son kökenlilerin, ille su tutmayın olmak önerdi.

Çalışma 5.000’den fazla Amerikalı konularda, neredeyse 4.500 İngiliz konular ve 10.000’den fazla Alman katılımcılar baktı. Araştırmacılar ilk doğan çocukların zeka testlerinde daha başarılı eğiliminde olduğunu buldunuz, onlar da nasıl baktıklarını kişiliğinin beş geniş boyutlarına doğum sırası etkisi kendini bildirilen bilgiler: dışa dönüklük, nörotisizm uzlaşmacılık, vicdan, ve açıklık. Çalışma doğum sırası ve karakter arasında herhangi bir bağlantı destekleyen çok az kanıt bulundu.

Bu araştırma doğum sırası kişilik üzerinde bir etkisi yoktur anlamına gelmez, ancak olası araştırmaların gerekli olduğunu düşündürmektedir.

Kişilik Yaşam boyunca Nispeten İstikrarlı

Eğer kişilik zaman içinde değişebilir veya temel mizaç dokunulmaz olduğunu düşünüyor musunuz? kişiliğin uzun vadeli çalışmalarda, kişiliğinin en temel parçalarının bazı ömrü boyunca stabil kalır. Biz yaş kaygı düzeyleri, samimiyeti ve roman deneyimler için şevk gibi eğilimindedir Üç yönlerini değiştirmek için.

Araştırmacı Paul T. Costa Jr. göre, yaş ilerledikçe de bizim genel kişilikleri değiştirmek hiçbir kanıt yoktur.

“Senin rolleri ve sizin için en önemli sorunlardır Hayatta ilerlerken ne İnsanlar yaşlandıkça kendi kişiliği değişti düşünebilir. Değiştirir, ancak değiştirmek onların alışkanlıkları, onların canlılık ve sağlık, onların sorumlulukları ve koşullar-değil temel kişilik” diye bir yer önerdi New York Times makalesinde.

Kişilik Özellikleri Belli hastalıklar Bağlı Are

Geçmişte, farklı kişilik özellikleri bir dizi belirli hastalıklara katkıda şüphelenilen edilmiştir. Örneğin, düşmanlık ve saldırganlık sık sık kalp hastalığı ile bağlantılıydı. Zorluk bazı çalışmalarda bir bağlantı ortaya çıkaracak ederken, diğer çalışmalar böyle bir bağlantı gösterdi olmasıydı.

Son zamanlarda araştırmacılar kişilik ve hastalık arasındaki bağlantı üzerinde önceki araştırmalar yeniden değerlendirmek için meta-analizde olarak bilinen istatistiksel bir teknik kullandık. Keşfettikleri nörotik kişilik özellikleri ve beş hastalıklar arasında bazı daha önce fark edilmeyen bağlantıları vardı; baş ağrısı, astım, artrit, peptik ülser, ve kalp hastalığı.

Başka bir çalışmada utangaçlık daha kısa ömrü ile bağlantılı olabileceğini öne sürdü.

Hayvanlar Belirgin Kişilikler Var

sevilen evcil hayvan onu tamamen benzersiz kılan bir kişiliğe sahip gibi her zamankinden görünüyor mu? Hayvan araştırmacılar (filler için kuşlara örümceklerin) hayvanın neredeyse her türlerden hayvanları bulundu yaşamı boyunca devam tercihler, davranışlar ve garip rastlantı kendi kişilikleri var olması.

Bazı eleştirmenler bu Anthropomorphism veya hayvanlara insan değerleri atfetmek temsil ettiğini düşündürmektedir ederken, hayvan kişilik araştırmacılar deneysel olarak ölçülmüş ve test edilebilir tutarlı davranış şekillerini tespit etmek mümkün olmuştur.

Güncel Araştırma Beş Çekirdek Kişilik Özellikleri Vardır O Önerdi

Geçmişte, araştırmacılar birçok kişilik özellikleri var tam olarak nasıl tartışmışlardır. Böyle Raymond Cattell gibi diğerleri 16 olduğunu önerdi ederken böyle Gordon Allport olarak Erken araştırmacılar, birçok 4,000 olarak farklı kişilik özellikleri olduğunu ileri sürdü.

Bugün birçok kişilik araştırmacı insan kişiliğini oluşturmak beş geniş kişilik boyutlarını açıklar kişiliğinin beş faktörlü teorisini desteklemektedir:

  1. Dışadönüklük
  2. hoşluk
  3. dürüstlük
  4. nevrotiklik
  5. açıklık

Kişilik Kişisel Tercihler Etkiliyor

Bu sizin kişilik kişisel tercihlerinize üzerinde derin bir etkiye sahip olabileceğini öğrenmek için hiçbir şok gibi gelebilir, ama sadece kadar ulaşan bu etkilerin olabileceğini nasıl sürpriz olabilir. müzik zevkinize göre arkadaş seçiminden, benzersiz kişilik günlük hayatta yapmak neredeyse her seçim etkileyebilir.

Dikkatle desteklemek için bir aday seçmeden önce sorunları göz önünde bulundurarak kendini üzerinde gurur olabilir Örneğin, araştırma kişilik siyasi tercihlerinde güçlü bir rol oynadığını düşündürmektedir. Toronto Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan bir çalışma, liberal olarak kendini tespit edenler empati yüksek iken muhafazakarlar olarak tanımlayan bireylerin, düzenlilik denilen bir kişilik özelliği de yüksek olduğu görülmüştür.

Araştırmacılar bu altta yatan kişilik düzeni korumak veya siyasi tercihleri ​​üzerinde güçlü bir etkiye sahip olabilir empati ifade etmek ya ihtiyacı olduğunu düşündürmektedir.

İnsanlar doğru şekilde Facebook’unuzu Profil dayanarak Kişisel Kişilik Can Judge

İnsanların çevrimiçi kimlikler düşündüğümüzde, çoğu insan gerçek kendileri idealize sürümünü sunmaya çalıştık olduğu düşünülebilir. Sonuçta, çoğu çevrimiçi durumlarda nereye alabilir ve ortaya çıkarmak için istediğiniz bilgileri seçmek için olsun. İleti göndermek için kendinizi en çekici fotoğrafları seçmek için olsun ve düzenlemek ve bunları yapmadan önce yorumlarınızı düzeltebilirsiniz. Şaşırtıcı bir şekilde, bir çalışma Facebook profilleri gerçekte taşıma konuda oldukça iyi olduğunu keşfetti gerçek kişiliği.

Çalışmada, araştırmacılar 236 ABD Kolej-yaşlı bireylerin çevrimiçi profillerine bakmıştır. Katılımcılar ayrıca dışa dönüklük, uzlaşmacılık, vicdan, nörotisizm ve açıklık içeren kişilik özellikleri ölçmek için tasarlanmış anketler doldurdu.

Gözlemciler daha sonra çevrimiçi profillerine dayalı katılımcı kişilikleri puan ve bu gözlemler kişilik anket sonucuna karşılaştırıldı. Araştırmacılar gözlemciler kendi Facebook profiline dayanan bir kişinin kişiliği üzerinde eksiksiz bir okuma başardık bulundu.

“Ben doğru kişiliğini ifade edememek iki şekilde çevrimiçi sosyal ağların popülerlik katkıda bulunduğunu düşünüyorum” psikolog ve kurşun yazar Sam Gosling açıkladı. “Birincisi, profil sahipleri diğerleri oldukları ve bunu yaparken, başkaları tarafından bilinmesini bir temel ihtiyaç tatmin kim bildirmek için izin verir. İkincisi, profil izleme sayfasından çevrimiçi sosyal ağ profilleri toplamaktadır bilgileri güvenebilirsiniz hissediyorum anlamına gelir bir bütün olarak sistemde kendi güven artırıcı.”

Sayısız Faktörler Kişilik Bozuklukları Nasıl Katkı Sağlayabilir

En az bir kişilik bozukluğu Birleşik Devletleri deneyimi belirtilerin yetişkinlerin tahminen 10 ila 15%. Araştırmacılar, obsesif-kompulsif bozukluk, borderline kişilik bozukluğu gibi farklı kişilik bozuklukları ortaya çıkmasına neden olabilmektedir bir dizi faktörü tanımlanmıştır.

Bu faktörler şunlardır:

  • Genetik
  • Akranlar ilişkiler
  • Yüksek hassasiyet
  • Sözlü taciz
  • Çocukluk travması

Kardinal Özellikleri Nadirdir

Psikolog Gordon Allport o kişinin bilinen ve sık sık yatkınlık ile özel olarak tanımlanır noktaya bireyin yaşamını hakim olanlar gibi kardinal özellikleri tanımlamıştır. Bununla birlikte bu özellikler nadir olarak kabul edilir. Birçok durumda, insanlar çok onların çok isimleri kişiliğinin bu tür ile özdeşleşmiştir bu özelliklerin tanınır hale gelir. Bu sık kullanılan terimlerin kökeni düşünün:, Freudyen Makyavelist, narsisistik, Don Juan ve Mesih gibi.

Çoğu insan için, kişilik yerine merkezi ve ikincil özelliklerin bir karışımından oluşur. Merkez özellikler ikincil özellikleri tercihleri, tutumları ve durumsal davranışları ile ilgili olanlar ise, kişilik çekirdek temelini oluşturan olanlardır.

Kişisel Pet Kişisel Kişilik ilgili bilgileri açığa çıkarır


Kendinizi “köpek kişi” veya bir “kedi kişinin” daha düşünür müsünüz? Bir çalışmaya göre, bu soruya cevabınız aslında kişilik hakkında önemli bilgiler ortaya çıkarabilir.

Onlar köpek insanlar ya da kedi insanlar fazla olması kendilerini kabul edip 4.500 kişilik bir çalışmada, araştırmacılar katılımcıların istedi. Bu kişiler aynı zamanda vicdanlı, açıklık, nörotisizm ve uzlaşmacılık dahil geniş özellikleri bir dizi ölçülen bir kişilik anketi tamamladı.

Araştırmacılar kedi insanlar olarak kendilerini tarif edenler daha içe dönük ve meraklı olma eğilimi ise köpek insanlar eğiliminde olarak tanımlayan insanlar, daha dışa dönük ve başkalarını memnun etmek için istekli olması keşfetti.

Araştırmacı Sam Gosling, Teksas-Austin Üniversitesi’nde bir psikolog göre, sonuçlar hayvan terapisi alanında önemli etkileri olabilir. kişilik gösterimleri kullanarak, terapistler en iyi şekilde kişiliğine uygundur hayvanlarla ihtiyacı olan insanlara maç mümkün olabilir.