Skip to main content

Mis on isiksuse ja miks see on oluline?

 Mis on isiksuse ja miks see on oluline?
Peaaegu iga päev me kirjeldada ja hinnata isiksusi inimesed meie ümber. “Ta on selline suur isiksus”, võite öelda sõber. “Ta saab oma isikupära oma isa”, võite öelda oma käratsev poeg. Kuigi me veeta palju aega räägime isiksus, paljud inimesed ei ole päris kindel, kuidas täpselt ja mida isiksuse psühholoogia on tõesti kõike.

Kas me mõistame seda või mitte, need päevas mõtisklused kuidas ja miks inimesed käituvad nii, nagu nad teevad mis sarnanevad isiksuse psühholoogid teha. Kuigi meie mitteametlik hinnanguid isiksuse kipuvad keskenduma rohkem üksikisikute, isiksuse psühholoogid asemel kasutada arusaamad isiksus, mida saab rakendada kõigile. Isiksus uuringud on toonud kaasa arengu mitmete teooriate, mis aitavad selgitada, kuidas ja miks teatud isiksuseomaduste arendada.

Vaatame lähemalt, mida täpselt psühholoogid tähendab, kui nad rääkida isiksuse, kuidas nad õpivad inimese isikupära ja mõned peamised teooriad isikupära.

Mõisted

Kuigi seal on palju teooriaid isiksuse, esimene samm on mõista täpselt, mida mõeldakse mõiste isikupära. Sõna isiksus ise tuleneb ladinakeelsest sõnast persona , mis viitas teatri mask kulunud esitajad, et kas projekti erinevaid rolle või varjata oma identiteeti.

Lühike definitsioon on, et isiksus koosneb iseloomulik mustrid mõtteid, tundeid ja käitumist, mis muudavad inimese ainulaadseks. Lisaks sellele, isiksus tuleneb jooksul individuaalne ja jääb üsna järjekindel kogu elu.

Kuidas te määratleda isiksuse? Järgnevalt on vaid mõned mõisted, mis on sirutasid mõned erinevad psühholoogid:

 • “See, mis võimaldab prognoosi, mida inimene teeb antud olukorras.” -Raymond B. Cattell, 1950
 • “Dünaamiline organisatsioon üksikute nende psühhofüüsikaliste süsteemid, mis määravad tema iseloomulik käitumine ja mõte.” -Gordon W. Allport, 1961
 • “Iseloomulik käitumismudeleid (sh mõtteid ja ka” mõjutab “, mis on, tundeid ja emotsioone ja tegevusi), mis iseloomustavad iga enduringly.” -Walter Mischel 1999
 • “Isiksus viitab üksikisikute iseloomulik mõttemallidena emotsioon ja käitumist koos psühholoogilise mehhanismid – peidetud või mitte – maha need mustrid.” -Funder 2001
 • “Kuigi ükski määratlus on vastuvõetav kõigile isiksuse teoreetikud, saame öelda, et isiksus on muster suhteliselt püsiv tunnused ja ainulaadsus, mis annavad nii järjepidevus ja individuaalsust inimese käitumist.” -Feist ja Feist, 2009

Kuigi seal on palju erinevaid definitsioone isiksuse kõige keskenduda muster käitumist ja omadusi, mis aitavad ennustada ja selgitada inimese käitumist. Selgitused isiksuse saab keskenduda erinevaid mõjutusi alates geneetilise selgitusi isiksuseomaduste rolli keskkonna ja kogemuste kujundamisel oma isiksust.

Keskkonnategurid, mis võivad mängida rolli arengu ja väljendus isiksus kuuluvad sellised asjad nagu lapsevanemaks ja kultuur. Kuidas lapsed tõstatatud võib sõltuda üksikute isiksused ja lastekasvatuse stiile hooldajad samuti normid ja ootused erinevad kultuurid.

komponendid

Mis täpselt moodustab isiksuse? Nagu on kirjeldatud ülaltoodud definitsioonidele, siis võiks eeldada, et tunnused ja mõttemallid ja emotsioon mängivad tähtsat rolli. Mõned teised põhiomadusi isiksus kuuluvad:

 • Järjepidevus:  Üldjuhul on äratuntav järjekorras ja korrektsuse et käitumist. Sisuliselt inimesed käituvad samal viisil või sarnane, kuidas erinevaid olukordi.
 • Psühholoogilised ja füsioloogilised:  Personality on psühholoogiline konstrukt, kuid uuringud näitavad, et see mõjutab ka bioloogilisi protsesse ja vajadustele.
 • See mõjutab käitumist ja tegevusi:  Personality ei ole lihtsalt mõjutada seda, kuidas me liigume ja vastata meie keskkonnas; Samuti põhjustab meid tegutsema teatud viisil.
 • Mitu väljendeid:  Personality kuvatakse rohkem kui lihtsalt käitumist. Samuti võib näha meie mõtteid, tundeid, lähisuhetes ja muud sotsiaalse suhtluse.

teooriad

On mitmeid teooriaid selle kohta, kuidas isiksus areneb. Erinevad koolkonnad psühholoogia mõjutada paljud neist teooriatest. Mõned peamised perspektiivid isiksus kuuluvad:

 • Liik teooriaid on alguses perspektiivid isikupära. Need teooriad on väidetud, et on piiratud arvul “isiksuse tüübid”, mis on seotud bioloogilise mõjutusi.
 • Tunnus teooriaid  kipuvad vaadata isiksus tulemusena sisemine omadused, mis on geneetiliselt põhineb.
 • Psühhodünaamika teooriaid isiksuse on tugevalt mõjutatud töö Sigmund Freud ja rõhutada mõju alateadliku isiksusele. Psühhodünaamika teooriaid hulka Sigmund Freudi psühhoseksuaalne etapis teooria ja Erik Erikson on etappidel psühhosotsiaalne areng.
 • Käitumist teooriaid näitavad, et isiksus on vastastikmõju tulemusena üksikute ja keskkonda. Käitumist teoreetikud õppida jälgitavad ja mõõdetavad käitumist, sageli ignoreerides rolli sisemine mõtteid ja tundeid. Behavioral teoreetikud hulka BF Skinner ja John Watson.
 • Humanist teooriaid rõhutada vaba tahe ja üksikisiku kogemuse isiksuse arenguks. Humanist teoreetikud hulka Carl Rogers ja Abraham Maslow.

Psühholoogia rakendused

Uuring isiksus võib saada põnev ülevaate sellest, kuidas isiksus areneb ja muutub aja jooksul eluiga. See uurimistöö võib olla ka oluline praktiline rakenduste reaalse maailma.

Näiteks isiksuse hinnangute kasutatakse sageli, et aidata inimestel rohkem teada ise ja nende unikaalne tugevused, nõrkused, ja eelistusi. Mõned hinnanguid võib vaadata, kuidas inimesed auaste konkreetsed tunnused, näiteks kas nad on kõrge ekstroversiooniga, kohusetunne, või avatust. Muud hinnanguid võib mõõta, kui konkreetsete aspektide isiksuse muutus jooksul arengut. Selline isiksuse hinnangute saab kasutada ka aidata inimestel otsustada, milline karjääri nad võivad nautida, kui hästi nad võivad sooritada teatud rollide, või kuidas tõhus psühhoteraapia vorm on.

Mõtte
mõistmine psühholoogia isiksus on palju enamat kui lihtsalt akadeemiline. Järeldused isiksuse teadus võib olla olulisi rakendusi maailma meditsiini, tervise, äri, majandus, tehnoloogia ja teistes valdkondades. Teadlased on leidnud, et teatud isiksuse omadused võivad olla seotud haiguse ja tervisekäitumist. Luues paremini mõista, kuidas isiksus töötab, saame otsida uusi võimalusi, et parandada nii isiklik ja rahvatervis.