Skip to main content

Możesz zmienić osobowość?

 Możesz zmienić osobowość?
Czy to naprawdę możliwe, aby zmienić swoją osobowość lub są nasze podstawowe wzorce osobowości ustalona przez całe życie? Choć książki samopomocy i stron internetowych często tout plany można wykonać, aby zmienić swoje nawyki i zachowania, nie jest trwałe przekonanie, że nasze osobowości bazowe są odporne na zmiany. Austriacki psychoanalityk Sigmund Freud zasugerował, że osobowość została w dużej mierze w kamieniu przez młodym wieku pięciu. Nawet wiele współczesnych psychologów wskazują, że całkowita osobowość jest względnie stały i trwały przez całe życie.

Ale co, jeśli chcesz zmienić swoją osobowość? Can odpowiednie podejście i ciężko pracować, aby prowadzenie rzeczywistej zmiany osobowości, czy jesteśmy skazani niepożądanych cech, które nas powstrzymać od osiągnięcia naszych celów?

Czy osobowość trwałe?

Chęć zmiany osobowości nie jest niczym niezwykłym. Nieśmiali ludzie mogą chcieć byli bardziej towarzyski i rozmowny. Porywczy osoby mogą chcieć mogli zachować zimną krew w sytuacjach emocjonalnie naładowanych. W wielu punktach w swoim życiu, może się okazać, że istnieją pewne aspekty swojej osobowości, które chcesz możesz zmienić. Można nawet ustawić cele i działać w kierunku przeciwdziałania te potencjalnie problematycznych cech. Na przykład, powszechne jest ustawiony noworoczne koncentruje się na zmieniających się części swojej osobowości, takich jak coraz bardziej hojny, rodzaj, pacjent lub wychodzących.

Ogólnie rzecz biorąc, wielu ekspertów zgadza się, że zarabianie prawdziwych i trwałych zmian w ogólnych cech może być niezmiernie trudne. Więc jeśli jesteś niezadowolony z pewnych aspektów osobowości, jest tam naprawdę coś można zrobić, aby zmienić? Niektórzy eksperci, w tym psycholog Carol Dweck, wierzę, że zmiana wzorców zachowań, zwyczajów i przekonań kłamstwo pod powierzchnią ogólnymi cechami (np introwertyczna, ugodowość) jest prawdziwym kluczem do zmian osobowości.

Czynniki, które kształtują osobowość

Aby zrozumieć, czy osobowość może być zmieniony, musimy najpierw zrozumieć, co dokładnie powoduje osobowość. Charakter dawany kontra debaty pielęgnować ponownie wchodzi w grę. Osobowość jest kształtowana przez naszych genetyki (charakter), lub przez naszego wychowania, doświadczenia i środowisko (pielęgnowanie)? W przeszłości, teoretyków i filozofów często wziął podejście jeden-versus-drugiego i popierane zarówno dla znaczenia charakter lub pielęgnować, ale dziś większość myślicieli zgodzi się, że jest to mieszanina tych dwóch sił, które ostatecznie kształtują nasze osobowości.

Nie tylko to, ale stała interakcja między genetyki i środowiska może pomóc kształt jak osobowość ulega ekspresji. Na przykład, może być genetycznie predysponowani do bycia przyjazny i wyluzowany, ale pracuje w środowisku o wysokiej stres może prowadzić do bardziej zapalczywy i spięty niż może być w innym otoczeniu.

Dweck dotyczy historię identycznych chłopców bliźniaczych rozdzielonych po urodzeniu i hodowanych od siebie. Jako dorośli, obaj mężczyźni mężatki z tych samych imion, wspólne podobne zainteresowania i miał podobny poziom pewnych cech mierzonych na ocenach osobowości. Jest takie przykłady, które stanowią podstawę dla idei, że nasze osobowości są w dużej mierze poza naszą kontrolą. Zamiast być kształtowane przez nasze środowisko i unikalnych doświadczeń, te pojedyncze badania wskazują na sile wpływów genetycznych.

Genetyka jest oczywiście ważna, ale inne badania wykazują również, że nasze wychowanie, a nawet nasza kultura interakcji z naszych genetycznych plany kształtować kim jesteśmy.

Skupiając się na „In pośredników” Osobowości Might Be Key

Ale Dweck sugeruje, że zmiana osobowości jest nadal możliwe. Szerokie rysy mogą być stabilny przez życie, ale Dweck uważa, że ​​jest to nasz „w międzyczasie” cech, które leżą pod powierzchnią ogólnymi cechami, które są najważniejsze w podejmowaniu nam, kim jesteśmy. To ci, w między cechami, wierzy, że może być zmieniona.

Więc co dokładnie są te „w międzyczasie” części osobowości?

  • Przekonania i systemy wierzeń, Dweck proponuje, odgrywają istotną rolę w kształtowaniu osobowości poniżej poziomu ogólnych cech. Podczas zmiany niektórych aspektów swojej osobowości może być trudne, można realnie rozwiązania zmieniając niektóre z przekonań bazowych, które pomagają kontrolować kształt i jak twoja osobowość jest wyrażana.
  • Inni teoretycy sugerują, że czynniki takie jak cele i strategie radzenia sobie ze stresem odgrywa podstawową rolę w określaniu osobowości. Na przykład, gdy może mieć więcej do typu osobowości, można nauczyć się nowych umiejętności radzenia sobie ze stresem i technik radzenia sobie ze stresem, które pomogą Ci stać się bardziej zrelaksowany człowiek.

„Przekonania ludzi to ich umysłowe reprezentacje charakter i funkcjonowanie siebie, ich relacje i ich świata. Od niemowlęctwa, ludzie rozwijać te przekonania i reprezentacje i wielu wybitnych teoretyków osobowości o różnych przekonaniach uznać, że są one podstawowym elementem osobowości”Dweck wyjaśnione w 2008 papierze.

Dlaczego skupiać się na przekonania? Podczas zmiany przekonań niekoniecznie musi być łatwe, oferuje dobry punkt wyjścia. Nasze przekonania kształtują tyle naszego życia, od tego, jak postrzegamy siebie i innych, w jaki sposób możemy funkcjonować w codziennym życiu, jak radzimy sobie z wyzwaniami życia i jak możemy posunąć się związki z innymi ludźmi. Jeśli możemy stworzyć prawdziwą zmianę w naszych przekonaniach, to jest coś, co może mieć spektakularny wpływ na nasze zachowania i ewentualnie na pewne aspekty naszej osobowości.

Weźmy, na przykład, przekonania na temat siebie w tym, czy osobiste atrybuty i cechy są stałe lub plastyczny. Jeśli uważasz, że inteligencja jest stałym poziomie, to nie jest prawdopodobne, aby podjąć kroki, aby pogłębić swoje myślenie. Jeśli jednak wyświetlać takie cechy jak zmienne, będzie prawdopodobnie dokonać większego wysiłku, aby wyzwanie siebie i poszerzyć swój umysł.

Oczywiście, przekonania o własnej odgrywają kluczową rolę w tym, jak funkcjonują ludzie, ale naukowcy odkryli, że ludzie mogą zmieniać swoje przekonania w celu podjęcia bardziej plastyczny podejście do samodzielnego atrybutów. W jednym z eksperymentów, uczniowie mieli większe uznanie naukowców, wyższy stopień przecinek średnie i większą ogólną przyjemność szkoły po odkryciu, że mózg nadal tworzyć nowe połączenia w odpowiedzi na nowe znajomości.

Własne badania Dweck za wykazał, że jak dzieci są chwalone może mieć wpływ na ich poczucie przekonania. Ci, którzy są chwaleni za ich inteligencję mają tendencję do utrzymywania stałej przekonania teoria o swoich osobistych atrybutów. Te dzieciaki zobaczyć ich inteligencji jako niezmienny cechy; albo masz go lub nie. Dzieci, które są cenione za ich wysiłki , z drugiej strony, zazwyczaj zobaczyć ich inteligencji jako plastyczny. Dzieci te, Dweck został znaleziony, zwykle utrzymują się w obliczu trudności i są bardziej chętni do nauki.

Więc co można naprawdę zrobić, aby zmienić swoją osobowość?

Zmiana z introwertyk do ekstrawertyk może być bardzo trudne (lub nawet niemożliwe), ale są rzeczy, które eksperci uważają, można zrobić, aby uczynić prawdziwe i trwałe zmiany w aspektach swojej osobowości.

  • Skupić się na zmianę swoich nawyków. Psycholodzy odkryli, że ludzie, którzy wykazują pozytywne cechy osobowości (takich jak dobroć i uczciwość) opracowały nawykowe reakcje, które utknęły. Habit można się nauczyć, więc zmieniając nawykowe reakcje w czasie jest jeden sposób, aby utworzyć zmiany osobowości. Oczywiście, tworząc nowy zwyczaj lub zerwania starego nigdy nie jest łatwe, a to wymaga czasu i poważnego wysiłku. Mając wystarczająco dużo praktyki, te nowe wzorce zachowań z ostatecznie stać się drugą naturą.
  • Zmień swoją pewność przekonań. Jeśli uważasz, że nie można zmienić, to nie ulegnie zmianie. Jeśli próbuje się bardziej towarzyski, ale uważasz, że introwertyczna jest stały, trwały i niezmienny cecha, to po prostu nie próbować stać się bardziej towarzyski. Ale jeśli uważasz, że Twoje osobiste atrybuty są zmienne, jest bardziej prawdopodobne, aby podjąć wysiłek, by stać się bardziej towarzyski.
  • Skupić się na procesie. Badania Dweck jest konsekwentnie wykazały, że chwaląc wysiłki raczej niż zdolność jest niezbędna. Zamiast myśleć: „Jestem tak inteligentny” lub „jestem tak utalentowany,” zastąpienia takich fraz z „Pracowałem bardzo ciężko” lub „znalazłem dobry sposób rozwiązywania tego problemu.” Przestawienia się więcej o mentalności wzrostu zamiast ustalonego sposobu myślenia, może się okazać, że łatwiej jest przeżyć prawdziwą zmianę i rozwój.
  • Udawać, aż ci się uda. Pozytywna psycholog Christopher Peterson sobie sprawę, że na początku jego introwertyczna osobowość może mieć szkodliwy wpływ na jego karierę jako naukowiec. Aby temu zaradzić, postanowił zacząć działać extroverted w sytuacjach, które wezwały do niej, jak przy wydawaniu wykład w klasie pełnej uczniów lub podając prezentacji na konferencji. Ostatecznie te zachowania po prostu stają się drugą naturą. Podczas gdy zasugerował, że wciąż był introwertykiem, nauczył się, jak stać się ekstrawertykiem, kiedy należało.

Końcowa myśl

Zmiana osobowości może nie być łatwe, i zmieniając niektóre ogólne cechy może nigdy nie być w pełni możliwe. Ale badacze wierzą, że są rzeczy, które można zrobić, aby zmienić niektóre części swojej osobowości, aspekty, które istnieją poniżej poziomu tych ogólnych cech, które mogą doprowadzić do rzeczywistych zmian do sposobu działania, myśleć i funkcji w dzień życie -to dzień.