Skip to main content

Môžete zmeniť svoju osobnosť?

 Môžete zmeniť svoju osobnosť?
Je naozaj možné zmeniť svoju osobnosť, alebo sú naše základné osobnostné vzory fixné po celý život? Kým svojpomocné knihy a webové stránky často tout plány môžete sledovať zmeniť svoje návyky a správanie, existuje pretrvávajúce presvedčenie, že naše základné osobnosti sú odolné voči zmenám. Rakúsky psychoanalytik Sigmund Freud navrhol, že osobnosť sa z veľkej časti odohráva v kameňa v útlom veku piatich rokov. Dokonca aj mnoho moderných psychológov ukazujú, že celková osobnosť je pomerne pevná a stabilná po celý život.

Ale čo keď chcete zmeniť svoju osobnosť? Môže správny prístup a tvrdá práca vedú ku skutočným zmenám osobnosti, alebo sme prilepené s nežiaducimi vlastnosťami, ktoré nás držia späť od dosiahnutia našich cieľov?

Je osobnosť trvalé?

Túžba zmeniť osobnosť nie je nezvyčajné. Plachý ľudia by si prial, aby boli viac odchádzajúcich a ukecaný. Horkokrvný jedinci môžu želať, aby mohol udržať svoju chladnú hlavu v emočne vypätej situácie. Na mnohých miestach vo svojom živote, možno zistíte, že existujú určité aspekty vašej osobnosti, ktoré si prajete by ste mohli zmeniť. Dalo by sa dokonca stanoviť ciele a pracovať na riešení týchto potenciálne problematické rysy. Napríklad je bežné nastaviť novoročné predsavzatia zamerané na meniace sa časti svojej osobnosti, ako je stále viac veľkorysý, láskavý, trpezlivý, alebo odchádzajúce.

Všeobecne platí, že mnohí odborníci sa zhodujú, že robiť skutočné a trvalé zmeny v širokých rysov môže byť mimoriadne ťažké. Takže ak ste nespokojní s niektorými aspektmi vašej osobnosti, je tam naozaj niečo, čo môžete urobiť pre zmenu? Niektorí odborníci, vrátane psychológa Carol Dweck, verí, že meniace sa vzorce správania, zvyky a viery lži pod povrchom hlavných čŕt (napr introverzie, prívetivosť) je skutočným kľúčom k zmene osobnosti.

Medzi faktory, ktoré osobnosti Shape

Ak chcete zistiť, či osobnosť možno zmeniť, musíme najprv pochopiť, čo presne spôsobuje osobnosť. Dlhoročná príroda proti živiť debatu opäť vstúpi do hry. Je osobnosť v tvare našich genetika (príroda), alebo pomocou nášho výchovy, skúsenosti a životné prostredie (živiť)? V minulosti, teoretici a filozofi často vzal jeden oproti-the-other obhajovala buď k dôležitosti povahy alebo živiť, ale väčšina súčasných mysliteľov by sa zhodujú, že sa jedná o zmes z dvoch síl, ktoré v konečnom dôsledku utvárajú našej osobnosti.

Nielen to, ale neustále interakcie medzi genetiky a životné prostredie môže pomôcť tvar, ako je osobnosť vyjadrený. Napríklad by mohla byť geneticky náchylní k bytiu priateľský a bezstarostný, ale pracuje vo vysokej zaťaženie životného prostredia by vás mohli viesť k väčšej popudlivý a nervózny, ako by ste mohli byť v inom prostredí.

Dweck líči príbeh jednovaječných dvojčiat, chlapcov oddelených po narodení a chovaných seba. Ako dospelí, obaja muži si vzal ženy s rovnakými prvými menami, spoločná podobné záľuby a mali podobné množstvo určitých rysov meraných o posudzovaní osobnosti. Je to také príklady, ktoré poskytujú základ pre myšlienku, že naše osobnosti sú do značnej miery mimo našu kontrolu. Namiesto toho, aby tvar naše životné prostredie a jedinečné zážitky, táto dvojitá štúdie poukazujú na silu genetických vplyvov.

Genetika je iste dôležité, ale iné štúdie tiež ukazujú, že naša výchova a dokonca aj naša kultúra komunikovať s našimi plánmi genetickými formovať, kto sme.

Zameranie na “In-Betweens” osobnosti by mohli byť kľúčom

Ale Dweck naznačuje, že zmena osobnosti je stále ešte možné. Široké znaky môžu byť stabilný po celý život, ale Dweck veria, že to je naše “medzi tým” kvalít, ktoré leží pod povrchom hlavných rysov, ktoré sú najdôležitejšie pri vytváraní nás, kto sme. Sú to tí, in-medzi kvalitami, verí, že je možné zmeniť.

Takže to, čo presne sú tieto “in-medzi” časťami osobnosti?

  • Viery a systémy viery, Dweck navrhuje, hrajú dôležitú úlohu pri formovaní osobnosti pod úrovňou hlavných rysov. Pri zmene niektorých aspektov vašej osobnosti môže byť náročné, môžete reálne riešiť meniace sa niektoré základné viery, ktoré pomáhajú tvar a kontrolujú, ako sa vaša osobnosť vyjadrená.
  • Iní teoretici sa domnievajú, že faktory, ako sú ciele a stratégie zvládania hrajú hlavnú úlohu pri určovaní osobnosť. Napríklad, keď môžete mať viac typ osobnosti, môžete sa naučiť nové zvládajúci zručnosti a techniky zvládanie stresu, ktoré vám pomôžu stať sa oveľa uvoľnenejšie človek.

“Ľudové viery aj ich mentálne reprezentácie prírody a ako funguje samostatne, ich vzťahy a ich sveta. Od detstva, ľudia rozvíjať tieto názory a reprezentácie, a mnoho prominentnej osobnosti teoretikov z rôznych smerov na vedomie, že sa jedná o základnú časť osobnosti, “Dweck vysvetlil v roku 2008 papiera.

Preto sa zameriavajú na presvedčenie? Kým meniace sa názory nemusia nutne byť ľahké, ale ponúka dobrý východiskový bod. Naša viera tvar toľko našich životov, z toho, ako vnímame sami seba a ostatných, ako fungovať v každodennom živote, ako sa vysporiadať s životnými výzvami, a ako nadväzovať kontakty s inými ľuďmi. Ak sa nám podarí vytvoriť skutočnú zmenu v našom presvedčení, že je niečo, čo môže mať hlasnej vplyv na naše správanie a prípadne o niektorých aspektoch našej osobnosti.

Zoberme si napríklad, presvedčenie o sebe vrátane toho, či osobné vlastnosti a charakteristiky sú pevné alebo poddajný. Ak si myslíte, že vaša inteligencia je pevnou úroveň, potom nie je pravdepodobné, že podnikne kroky k prehĺbeniu svoje myslenie. Ak však môžete prezrieť také vlastnosti, ako sú premenlivé, budete pravdepodobne vyvinúť väčšie úsilie, aby problém sami a rozšíriť svoju myseľ.

Je zrejmé, že presvedčenie o sebe hrajú kľúčovú úlohu v tom, ako fungujú ľudia, ale vedci zistili, že ľudia môžu zmeniť svoju vieru, aby sa vzali viac poddajný prístup k self-atribúty. V jednom experimente, študenti mali väčšie ocenenie akademikov, vyšší stupeň bodový priemery a väčšiu celkovú bezporuchovú prevádzku školy po tom, čo zistil, že mozog neustále tvoriť nové spojenia v reakcii na nové poznatky.

Dweck vlastný výskum preukázal, že ako deti chválený môže mať vplyv na ich vlastnej viery. Tí, ktorí sú chválený pre ich inteligenciu majú tendenciu udržať pevnú teórie presvedčenie o svojich osobných vlastností. Tieto deti sledovať ich inteligenciu ako nemenný znak; buď máte, alebo nemáte. Deti, ktoré sú chválené za ich úsilie , na druhej strane, typicky sledovať ich inteligenciu ako poddajný. Tieto deti, Dweck bol nájdený, majú tendenciu pretrvávať tvárou v tvár obtiažnosti a sú ochota učiť sa.

Čo teda môžete naozaj urobiť pre zmenu vašej osobnosti?

Zmena z introvert, aby extrovert by mohlo byť veľmi ťažké (ak nie nemožné), ale tam sú veci, ktoré odborníci sa domnievajú, čo môžete urobiť, aby sa skutočné a trvalé zmeny aspekty vašej osobnosti.

  • Zamerať sa na zmenu svoje zvyky. Psychológovia zistili, že ľudia, ktorí vykazujú pozitívne osobnostné rysy (ako je láskavosť a poctivosti) vyvinuli obvyklé reakcie, ktoré priľnuli. Zvyk sa možno naučiť, takže zmenou obvyklé reakcie v priebehu času je jeden spôsob, ako vytvoriť zmenu osobnosti. Samozrejme, že sa vytvorí nový zvyk alebo rozbitiu starého jeden nie je nikdy jednoduché, a to si vyžaduje čas a veľké úsilie. S dostatkom praxi sú tieto nové modely správania sa nakoniec stane druhou prirodzenosťou.
  • Zmeniť svoje self-presvedčenie. Ak si myslíte, nemôžete zmeniť, potom sa nezmení. Ak sa snažíte, aby sa stal viac odchádzajúce, ale ste presvedčení, že vaše introverzie je pevný, stály a nemenný znak, potom sa proste nikdy sa snaží, aby sa viac spoločenskí. Ale ak si myslíte, že vaše osobné vlastnosti sú premenlivé, je viac pravdepodobné, aby sa úsilie, aby sa stal viac spoločenskí.
  • Sústrediť na proces. Dweck výskum súhlasne ukázali, že chválil úsilie, skôr než schopnosť má zásadný význam. Namiesto premýšľania “Som tak múdra” alebo “Som tak talentovaný,” nahradí takéto výrazy s “Pracoval som tvrdo” alebo “som našiel dobrý spôsob riešenia tohto problému.” Tým, že presúva viac na rast myslenia, skôr než pevné myslenia, možno zistíte, že je jednoduchšie zažiť skutočné zmeny a rast.
  • Predstieraj to dokým to nespravíš. Pozitívne psychológ Christopher Peterson si čoskoro uvedomili, že jeho introvertný osobnosť by mohla mať nepriaznivý vplyv na jeho kariéru ako akademický. Ak to chcete prekonať, rozhodol sa začať správať extrovert v situáciách, ktoré volali po tom, ako keď prednáškou do triedy plnej študentov alebo dávať prezentáciu na konferencii. Nakoniec, táto správanie jednoducho stať druhou prirodzenosťou. Zatiaľ čo on navrhol, že on bol ešte introvert, sa naučil, ako sa stať extrovertný, keď potreboval byť.

final Thought

zmeny osobnosti nemusí byť jednoduché, a ktorým sa mení niektoré všeobecné črty možno nikdy byť úplne možné. Ale vedci sa domnievajú, že existujú veci, ktoré môžete urobiť pre zmenu niektorých častí svojej osobnosti, otázky, ktoré existujú pod úrovňou týchto širokých rysov, ktoré môžu viesť ku skutočným zmenám toho, ako konať, myslieť a funkciu v deň -to-denný život.