Skip to main content

Můžete změnit svou osobnost?

 Můžete změnit svou osobnost?
Je opravdu možné změnit svou osobnost, nebo jsou naše základní osobnostní vzory fixní po celý život? Zatímco svépomocné knihy a webové stránky často tout plány můžete sledovat změnit své návyky a chování, existuje přetrvávající přesvědčení, že naše základní osobnosti jsou odolné vůči změnám. Rakouský psychoanalytik Sigmund Freud navrhl, že osobnost se z velké části odehrává v kamene v útlém věku pěti let. Dokonce i mnoho moderních psychologů ukazují, že celková osobnost je poměrně pevná a stabilní po celý život.

Ale co když chcete změnit svou osobnost? Může správný přístup a tvrdá práce vedou ke skutečným změnám osobnosti, nebo jsme přilepená s nežádoucími vlastnostmi, které nás drží zpátky od dosažení našich cílů?

Je osobnost trvalé?

Touha změnit osobnost není neobvyklé. Plachý lidé by si přál, aby byli více odchozích a upovídaný. Horkokrevný jedinci mohou přát, aby mohl udržet svou chladnou hlavu v emočně vypjaté situace. Na mnoha místech ve svém životě, možná zjistíte, že existují určité aspekty vaší osobnosti, které si přejete byste mohli změnit. Dalo by se dokonce stanovit cíle a pracovat na řešení těchto potenciálně problematické rysy. Například je běžné nastavit novoroční předsevzetí zaměřené na měnící se části své osobnosti, jako je stále více velkorysý, laskavý, trpělivý, nebo odchozí.

Obecně platí, že mnozí odborníci se shodují, že dělat skutečné a trvalé změny v širokých rysů může být mimořádně obtížné. Takže pokud jste nespokojeni s některými aspekty vaší osobnosti, je tam opravdu něco, co můžete udělat pro změnu? Někteří odborníci, včetně psychologa Carol Dweck, věří, že měnící se vzorce chování, zvyky a víry lži pod povrchem hlavních rysů (např introverze, přívětivost) je skutečným klíčem ke změně osobnosti.

Mezi faktory, které osobnosti Shape

Chcete-li zjistit, zda osobnost lze změnit, musíme nejprve pochopit, co přesně způsobuje osobnost. Letitá příroda proti živit debatu opět vstoupí do hry. Je osobnost ve tvaru našich genetika (příroda), nebo pomocí našeho výchovy, zkušenosti a životní prostředí (živit)? V minulosti, teoretici a filozofové často vzal jeden oproti-the-other hájila buď k důležitosti povahy nebo živit, ale většina současných myslitelů by se shodují, že se jedná o směs ze dvou sil, které v konečném důsledku utvářejí naší osobnosti.

Nejen to, ale neustálé interakce mezi genetiky a životní prostředí může pomoci tvar, jak je osobnost vyjádřený. Například by mohla být geneticky náchylní k bytí přátelský a bezstarostný, ale pracuje ve vysoké zatížení životního prostředí by vás mohly vést k větší popudlivý a nervózní, než byste mohli být v jiném prostředí.

Dweck líčí příběh jednovaječných dvojčat, chlapců oddělených po narození a chovaných sebe. Jako dospělí, oba muži si vzal ženy se stejnými prvními jmény, společná podobné záliby a měli podobné množství určitých rysů měřených o posuzování osobnosti. Je to takové příklady, které poskytují základ pro myšlenku, že naše osobnosti jsou do značné míry mimo naši kontrolu. Místo toho, aby tvar naše životní prostředí a jedinečné zážitky, tato dvojitá studie poukazují na sílu genetických vlivů.

Genetika je jistě důležité, ale jiné studie také ukazují, že naše výchova a dokonce i naše kultura komunikovat s našimi plány genetickými formovat, kdo jsme.

Zaměření na „In-Betweens“ osobnosti by mohli být klíčem

Ale Dweck naznačuje, že změna osobnosti je stále ještě možné. Široké znaky mohou být stabilní po celý život, ale Dweck věří, že to je naše „mezi tím“ kvalit, které leží pod povrchem hlavních rysů, které jsou nejdůležitější při vytváření nás, kdo jsme. Jsou to ti, in-mezi kvalitami, věří, že je možné změnit.

Takže to, co přesně jsou tyto „in-mezi“ částmi osobnosti?

  • Víry a systémy víry, Dweck navrhuje, hrají důležitou roli při formování osobnosti pod úrovní hlavních rysů. Při změně určitých aspektů vaší osobnosti může být náročné, můžete reálně řešit měnící se některé základní víry, které pomáhají tvar a kontrolují, jak se vaše osobnost vyjádřena.
  • Jiní teoretikové se domnívají, že faktory, jako jsou cíle a strategie zvládání hrají hlavní roli při určování osobnost. Například, když můžete mít více typ osobnosti, můžete se naučit nové zvládající dovednosti a techniky zvládání stresu, které vám pomohou stát se mnohem uvolněnější člověk.

„Lidové víry i jejich mentální reprezentace přírody a jak funguje samostatně, jejich vztahy a jejich světa. Od dětství, lidé rozvíjet tyto názory a reprezentace, a mnoho prominentní osobnosti teoretiků z různých směrů na vědomí, že se jedná o základní část osobnosti,“Dweck vysvětlil v roce 2008 papíru.

Proto se zaměřují na přesvědčení? Zatímco měnící se názory nemusí nutně být snadné, ale nabízí dobrý výchozí bod. Naše víra tvar tolik našich životů, z toho, jak vnímáme sami sebe a ostatní, jak fungovat v každodenním životě, jak se vypořádat s životními výzvami, a jak navazovat kontakty s jinými lidmi. Pokud se nám podaří vytvořit skutečnou změnu v našem přesvědčení, že je něco, co může mít halasný vliv na naše chování a případně o některých aspektech naší osobnosti.

Vezměme si například, přesvědčení o sobě včetně toho, zda osobní vlastnosti a charakteristiky jsou pevné nebo poddajný. Pokud si myslíte, že vaše inteligence je pevnou úroveň, pak není pravděpodobné, že podnikne kroky k prohloubení své myšlení. Pokud však můžete prohlédnout takové charakteristiky, jako jsou proměnlivé, budete pravděpodobně vyvinout větší úsilí, aby problém sami a rozšířit svou mysl.

Je zřejmé, že přesvědčení o sobě hrají klíčovou roli v tom, jak fungují lidé, ale vědci zjistili, že lidé mohou změnit svou víru, aby se vzaly více poddajný přístup k self-atributy. V jednom experimentu, studenti měli větší ocenění akademiků, vyšší stupeň bodový průměry a větší celkovou bezporuchový provoz školy poté, co zjistil, že mozek neustále tvořit nové spojení v reakci na nové poznatky.

Dweck vlastní výzkum prokázal, že jak děti chválen může mít dopad na jejich vlastní víry. Ti, kteří jsou chválen pro jejich inteligenci mají tendenci udržet pevnou teorie přesvědčení o svých osobních vlastností. Tyto děti sledovat jejich inteligenci jako neměnný znak; buď máte, nebo nemáte. Děti, které jsou chváleny za jejich úsilí , na druhé straně, typicky sledovat jejich inteligenci jako poddajný. Tyto děti, Dweck byl nalezen, mají tendenci přetrvávat tváří v tvář obtížnosti a jsou ochota učit se.

Co tedy můžete opravdu udělat pro změnu vaší osobnosti?

Změna z introvert, aby extrovert by mohlo být velmi obtížné (ne-li nemožné), ale tam jsou věci, které odborníci se domnívají, co můžete udělat, aby se skutečné a trvalé změny aspekty vaší osobnosti.

  • Zaměřit se na změnu své zvyky. Psychologové zjistili, že lidé, kteří vykazují pozitivní osobnostní rysy (jako je laskavost a poctivosti) vyvinuli obvyklé reakce, které přilnuly. Zvyk se lze naučit, takže změnou obvyklé reakce v průběhu času je jeden způsob, jak vytvořit změnu osobnosti. Samozřejmě, že se vytvoří nový zvyk nebo rozbití starého jeden není nikdy snadné, a to vyžaduje čas a velké úsilí. S dostatkem praxi jsou tyto nové modely chování se nakonec stane druhou přirozeností.
  • Změnit své self-přesvědčení. Pokud si myslíte, nemůžete změnit, pak se nezmění. Pokud se snažíte, aby se stal více odchozí, ale jste přesvědčeni, že vaše introverze je pevný, stálý a neměnný znak, pak se prostě nikdy se snaží, aby se více společenští. Ale jestli si myslíte, že vaše osobní vlastnosti jsou proměnlivé, je více pravděpodobné, aby se úsilí, aby se stal více společenští.
  • Soustředit na proces. Dweck výzkum souhlasně ukázaly, že chválil úsilí, spíše než schopnost má zásadní význam. Místo přemýšlení „Jsem tak chytrá“ nebo „Jsem tak talentovaný,“ nahradí takové výrazy s „Pracoval jsem tvrdě“ nebo „jsem našel dobrý způsob řešení tohoto problému.“ Tím, že přesouvá více na růst myšlení, spíše než pevné myšlení, možná zjistíte, že je jednodušší zažít skutečné změny a růst.
  • Fake to, dokud si to. Pozitivní psycholog Christopher Peterson si brzy uvědomili, že jeho introvertní osobnost by mohla mít nepříznivý vliv na jeho kariéru jako akademický. Chcete-li to překonat, rozhodl se začít chovat extrovert v situacích, které volaly po tom, jako když přednáškou do třídy plné studentů nebo dávat prezentaci na konferenci. Nakonec, tato chování jednoduše stát druhou přirozeností. Zatímco on navrhl, že on byl ještě introvert, se naučil, jak se stát extrovertní, když potřeboval být.

Final Thought

změny osobnosti nemusí být snadné, a kterým se mění některé obecné rysy možná nikdy být úplně možné. Ale vědci se domnívají, že existují věci, které můžete udělat pro změnu některých částí své osobnosti, otázky, které existují pod úrovní těchto širokých rysů, které mohou vést ke skutečným změnám toho, jak jednat, myslet a funkci v den -to-denní život.