Skip to main content

Nasıl Kişilik Tipi Sağlığınızı Etkiler

Kişilik tipi
senin kişilik tipi size zarar olabilir veya kişilik aslında daha uzun bir hayat yaşamak yardımcı oluyor? Bizim kişilikleri bizim davranış ve alışkanlıkları belirlenmesinde önemli bir rol oynar, bu nedenle kişilik tipi sağlığınız için bir bağlantı olduğuna dair çok az harikası olduğunu. Eğer kişilik bağlı olduğu stresle nasıl başa doktor ne sıklıkta ziyaret gelen her şey.

Filozoflar, doktorlar ve araştırmacılar uzun kişilik ve fiziksel sağlığı arasındaki bağlantıları bulmaya çalıştık. Antik Yunanlıların süre boyunca, Hipokrat ve Galen dört humors (veya kişilik tiplerinin) vardı önerdi ve her birini farklı bir fiziksel ya da ruhsal hastalıklara yönelik duyarlılıkları bağlı olduğunu.

Konuya olan ilgi bu güne kadar devam ederse ve araştırma gelmiştir kişilik özellikleri önemli sağlık belirleyicileri olabileceğini gördük. Bir çalışmada bile bulundu çocukluk döneminde sergilenen kişilik özellikleri orta yaş döneminde kendini puan sağlığa bağlı olduğunu. Sadece bu değil, ama araştırmacılar da kişilik özellikleri de dahil olmak üzere diğer önemli sağlık belirteçleri bağlı olduğunu bulmuşlardır hekim beğenilen sağlık ve genel uzun ömür .

Yani kişiliği tarafından sağlık nasıl etkilenir? olası sağlık etkileri ne olabileceğini keşfetmek için birkaç genel kişilik tipleri de yakından bakın.

Tip A

Bir kişilik genellikle sabit bir sürüş, kontrol ve perfectionistic olarak karakterize edilir klasik tip. Bu kişilik tipinin karakteristiğini sergileyen insanlar daha sabırsız, rekabetçi gergin, iddialı ve hatta saldırgan olma eğilimindedirler.

Tip A takımından sıklıkla öne geçmek için her şeyi yapacağız sabit sürüş workaholics olarak görülüyor. Genellikle iş yerinde ve kişisel etkileşimler, hem hakim bir ihtiyacı hissediyor ve onların algılanan başarılardan kendine değer ve benlik kavramının duygularını da ortaya çıkabilir.

İlk 1950’lerde tanımlanmıştır ve araştırma negatif sağlık sonuçları bir dizi ile ilişkili beri bu kişilik tipi ilgi konusu olmuştur.

Bazı çalışmalarda Tip A kişilik tipi ve hipertansiyon, artmış iş stresi ve sosyal izolasyon arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir.

Yaşlı çalışmalar Tip A kişilik tipi ve kalp hastalığı arasında bir bağlantı olduğunu ileri sürdü, ancak daha sonraki araştırmalar bağlantısını onaylamak için başarısız olarak bu bulguları karmaşık hale getirdi. Daha düşmanlığı, bir özelliği yaşamaya eğilimi gibi Tip ilişkisi olduğu biliniyordu kalp hastalığı riskinin artmasına.

İlk araştırma Tip A kişilikleri koroner arter hastalığı gelişme 7 kat artmış risk altında olduğunu ileri sürmektedir fazla 40 yıl önce yapmıştır. Ama daha yeni çalışmalar kalp hastalığı riski arkasındaki gerçek suçlu olasılıkla öfke ve düşmanlık ile ilişkili olduğunu düşündürmektedir.

Bir Tür bir kişilik varsa Peki size sağlık risklerini azaltmak için ne yapabilirim?

Değiştirebileceğiniz anlayın. Kişilik tipi artmış sağlık endişelerine bağlı olsa bile, bazı çok az hasta olabilir ve doktorlar bu riskleri azaltmak için yapabileceği ileri sürmüşlerdir. Ancak, bazı uzmanlar bu kişilik değişimi mümkün ve mutlaka kişiliğinizi değiştirmek bile olmasıdır önermek, hastalar genel kişilik tipi potansiyel sağlık sonuçları en aza indirmek için atabileceğiniz adımlar vardır.

Kişiliğiniz türüyle ilişkili olumsuz özelliklerin odaklanın. Eğer böyle bir eğilim olarak tip bir kişilik, daha olumsuz özelliklerden bazılarını sahip olma eğilimi varsa stresli olmak, düşman ve sosyal olarak izole, sen hipertansiyon ve diğer sağlık sorunlarına yakalanma şansınızı düşürmek için şeyleri keşfetmek.

Pratik kalite başa çıkma ve stres yönetimi becerileri. Etkili stres yönetimi teknikleri daha iyi günlük yaşam stresi ile baş öğrenmek yardımcı olabilir. Öfke duyguları yönetmek ve düşmanlık da nasıl yardımcı olabileceğini öğrenmek. Ve Sosyal bağlantılarınızı iyileştirmenin yollarını arayan sizin hem şimdi ve gelecekte refahı geliştirmek yardımcı olabilir.

Daha Laid Back

genellikle B Tipi kişilik olarak anılacaktır gevşek bir kişiliğe sahip insanlar, çok daha rahat ve onların A Tipi meslektaşlarının daha kolay olacak olma eğilimindedir. Farklı Tip aksine, Tip İşletmeleri tipik az stresli ve daha az rekabetçidir. Bu kişiler bunu yaparken ziyade bu yüzden, elde kazanmak veya hakim bir ihtiyaç tarafından tahrik olma keyfi için görevleri gerçekleştirme konusunda daha odaklı olmaya yatkındır. Bu o Tip İşletmeleri başarı değer yok demek değildir. Onların hedeflere doğru aralıksız çalışacak hem de süreci zevk ve onlar kazanmak yoksa az stres yaşarsınız.

B Tipi kişilik tip insanlar da daha böyle bir sanatçı, yazar, aktör, ya terapist olma gibi daha geri koydu ve yaratıcılık ortalanır kariyerleri ve hobiler, çekilebilir.

Yani bir B tipi kişilik daha olan kişiler için sağlık etkileri ne tür olabilir?

Sağlıklı davranışları koruyun. Geri koydu olmak sağlığınız için daha bezgin bir yaklaşım alarak anlamına gelebilir. Rahat olmak büyük olabilir, ancak sağlıklı alışkanlıkları üzerinde tembellik yoktur.

Pozitif odaklanın. Tip Bs, haber çoğunlukla iyidir. Bu kişilik tipi varsa, muhtemelen anksiyete ile ilişkili sağlık sorunlarını yakalanma riski daha azdır. Sen, hayatın tadını çıkarmaya meyilli stresle başa çıkma konusunda oldukça iyi ve muhtemelen iyi bir yaşam kalitesine sahip. Bütün bu faktörler Eğer stres, öfke ve anksiyete ile bağlantılı olumsuz sağlık sonuçlarını yaşamaya olasılığı daha düşük olduğu anlamına gelebilir.

İnsanlar-Pleasers

Bir “istekli memnun etmek” kişilik tipi olan kişiler pasif, uzlaşmacı ve uyumlu olma eğilimindedir. Bu kişilik tipi onun sağlık upsides ve olumsuz yanları var olabilir. Bir yandan, kendi lütfen istekli doğa onların doktorun emirlerini daha muhtemel olduğu anlamına gelmektedir.

Çünkü onların pasif nitelikteki insanlar Pleasers olumsuz sağlık olayı karşısında umutsuz veya çaresiz hissetmeye olasılığı daha yüksek olabilir.

şey bunun yerine başkalarına yük veya rahatsızlık olmasını istemediklerini duygu, yanlış yapıldığında da yardım isteyin olasılığı daha düşük olabilir. tanısıyla karşı karşıya zaman, onlar sadece havlu atmak ve onlar kadar fark yapacaktır yapmak hiçbir şeyin varsayabiliriz.

Eğer bir insan hoşnut olma eğilimi Yani ne sağlığınızı korumak için ne yapabilirim?

Kendini göz ardı etmeyin. İnsanlar-Pleasers bazen kendi refahını son yerleştirin. Başkalarının vicdani olmak olumlu bir özellik olabilir, ama aynı zamanda kendi sağlığınız için zaman ayırın emin olabilirsiniz.

Sağlığınız aktif rol alın. Gelen sağlık senin elinde olduğunu düşünerek, ancak mevcut ve gelecekteki sağlık kontrolünde daha hissetmenize yardımcı olabilecek bir kontrol daha iç odağını alarak düşmek kolay olabilir. Bunun yerine sağlığınızı etkileyen dış etkilere odaklanmak, kendi eylemleriyle değiştirebilir şeylere dikkat.

Endişe-Susla

Eğer bir nevrotik kişiliğe sahip olma eğilimi varsa, negatif duygularla kaybı, hayal kırıklığı ve diğer gerilimlere duygularına cevap eğilimi olabilir. Nispeten küçük yaşam zorluklarına yoğun duygusal tepkiler tecrübe yaygındır. Araştırmacılar bulduk bu özellik genel ömrü uzun ömürlü dahil fiziksel ve ruhsal bozukluklar, çeşitli bir habercisi olduğu.

Bir araştırma inceleme vicdanlı başta olmak kadar düşük Big Five kişilik özellikleri (nörotizm, dışa dönüklük, geçimlilik, açıklık, dürüstlük), içinde nevrotiklik yüksek ve daha düşük olanlar, onların daha az nevrotik yaşıtlarına göre daha az sağlıklı olmaya eğilimli olduğunu gördük. Nevrotizm yüksek olanlar aynı zamanda kalp hastalığı, irritabl bağırsak sendromu ve astım gibi fiziksel sağlık sorunları yaşamaya olasılığı daha yüksek olabilir.

Nevrotiklik yaygın anksiyete bozukluğu, depresyon, panik bozukluk, antisosyal kişilik bozukluğu ve madde kullanımı ile ilişkilendirilmiştir.

Eğer bir nevrotik kişilik olası sağlık risklerini en aza indirmek için takip edebilirsiniz herhangi stratejiler var mı?

Önleyici stratejiler yardımcı olabilir. Bir endişe siğil sağlık riskleri olabilir olmak, ama daha iyi kişiliğinizi anlamak başaşağı önleyici bakım girişme adımlar atabilirsiniz olmasıdır.

Sizin endişe kontrol edin. Endişe verici Aşırı böylece düşüncelerinizi kontrol etmek ve önemlidir daha olumlu olanlarla olumsuz duyguları değiştirmek için yollar bulmak, rahatsız edici olabilir. Böyle rahatsızlık olarak Stratejiler, bir arkadaşla konuşuyordum ve kendinizi nevrotik duyguları ile üstesinden bulursanız gevşeme teknikleri tüm yararlı olabilir.

sıkıntılı

D tipi kişilik ilk olarak 1996 yılında ortaya çıkmıştır ve bu olumsuz duygu ve kendini ifade eksikliğinden daha açık olarak “sorunlu” özellikleri ile karakterize edilir. Stres, depresyon, anksiyete, öfke ve yalnızlık da Tip D kişilik ile ilişkilidir. Aynı zamanda ciddi sağlık sonuçları ile gelebilir.

Yani bir Tip D kişiliğe sahip olmanın olası sağlık etkileri nelerdir? Bir çalışmada önerilen D Tipi kişilikli insanlar başka kişilik tipleri ile kıyaslandığında ölüm dört kat risk altında olduklarını.

Göre diğer çalışmada dergi yayınlanan Circulation: Kardiyovasküler Kalite ve Çıktıları , bu kişilik tipi ile insanlar altındadır üç kat kalp yetmezliği de dahil olmak üzere kalp sorunları riskinin artmasının. Çalışmada ayrıca Amerikalı yetişkinlerin yaklaşık yüzde 20 bu sıkıntılı kişilik tipinin karakteristiğini sergileyen kalp sorunları olan hastaların yaklaşık yüzde 50 ile, Tip D kişiliğe sahip olduğunu ileri sürdü.

Peki bir Tip D kişiliğe sahip potansiyel sağlık riskleri azaltmalarına yardımcı yapmalıdır?

Doktorunuzla konuşun. Bazı uzmanlar bu özellikler için kalp hastaları tarama doktorlar davranış ve bilişsel danışmanlık ile risk altında olanlar bağlanmasına izin vereceğini umuyoruz.

İyi stres yönetimi tekniklerini Pratik . Böyle iyi stres yönetimi tekniklerini uygulayarak ve daha olumlu duygulara odaklanmak olayları reframing olarak kendi kendine yardım yaklaşımları da yararlı olabilir.

Introverts

Araştırma ayrıca fiziksel hastalık ve psikolojik hastalığa ünlü “Big Five” kişilik özellikleri bazı bağladı. Bir çalışmada daha dışa dönük vicdani ve hoş olma eğilimi insanlar da sağlıklı olma eğiliminde olduğunu gördük. Bu durum, bu Big Five özelliklerin daha yüksek düzeylerde sergiledikleri insanlar da kendi doktorları ile daha etkili iletişim daha yatkın olma eğilimi olması nedeniyle, kısmen, kaynaklanmaktadır.

Bir 2009 çalışma sosyal destek tıbbi rutinleri daha sağlıklı davranışlar da dahil olmak üzere fiziksel sağlık sonuçları, daha iyi başa çıkma becerileri ve uyulması bağlantılı olduğunu buldular. Doktorlar ve diğer sağlık uzmanları uzun zamandır kaliteli sosyal destek ve bağlantılar hem fiziksel ve ruhsal sağlığı üzerinde önemli bir koruyucu etkiye sahip olabileceğini anladım.

Eğer bir dışa dönük değilseniz Peki ne yapabilirsiniz?

Sosyal destek oluşturun. Eğer güçlü sosyal destek arayan, daha içe dönük kişiliğe sahip olma eğilimi bile sizin kişilik türü ile ilişkili alt potansiyel sağlık riskleri yardımcı bir yoludur. Sosyal desteğin olmaması bağışıklığı ve kalp hastalığı riski azalmış gibi rahatsızlıklarına çeşitli bağlantılı olmuştur.

Ne anlama geldiğini

Araştırma kişilik tipi açıkça sağlığı ve refahı bir rol oynadığını gösterir iken, bazı hastalıkları psikolojik özelliklerinin etkisinde daha olasıdır. Kalp hastalığı, örneğin, daha güçlü kanserden daha kişilik tipine bağlıdır.

Peki neden kişilik sağlığı üzerinde bir etkisi var mı? Neden bazı özellikleri kadar emin rahatsızlıkları bağlanırlar? cevaplar net değildir, ama bir potansiyel açıklama bu kişilik etkiler davranış ve yaşam tarzı seçimleri olduğunu. daha vicdani insanlar nevrotizm yüksek olanlar tıbbi yardım isteyin veya zayıf sosyal destek sistemlerine sahip olasılığı daha düşük olabilirken daha sağlıklı seçimler yapmak daha olası olabilir.

Eğer sahip olma eğilimi Çünkü belli bir kişilik tipi belli rahatsızlıkları edinme bir geleceğe azap etmez.

Birçok şeyde olduğu gibi, sağlık sorunu yakalanma bireysel risk genetik, çevre, yaşam tarzı ve davranışlar da dahil kişiliğiniz ötesinde çeşitli faktörlere bağlı olabilir.

Kişiliğinizi anlamak yapmaya odaklanmak için gerekenleri sağlık seçimler veya değişiklik sıralama belirlemesine yardımcı olmak için harika bir yol olabilir. Eğer karşı karşıya kalabileceği risklerin bilincinde varlık olarak, tehlikeleri en aza indirmek için bir plan ile gelip sağlık profesyoneli ile çalışabilir.

Son düşünce

Araştırma açıkça kişilik ve sağlık arasındaki bağlantıyı gösterir. Eğer kişiliği, zihinsel durum veya davranışlar hastalığa neden veya geçerli semptomlarında kötüleşme olduğunu düşünüyorsanız, psikoterapi, ilaç veya öz bakım içerebilir olası tedaviler konusunda tavsiye doktorunuzla konuşun.