Skip to main content

Ne Zihniyet Nedir, Neden Önemli

 Ne Zihniyet Nedir, Neden Önemli
Kendiniz hakkında inandığımız başarı veya başarısızlık etkileyebilir? Stanford psikolog Carol Dweck göre, inançların ne istediğinizi çok önemli bir rol oynar ve sizin olsun bunu başarmak. Dweck o başarı ve başarısını belirlemede önemli bir rol oynar sizin zihniyet olduğunu bulmuştur. Yani, bir zihniyet tam olarak nedir?

Bir Zihniyet Nedir?

Bir zihniyet böyle zeka ve yetenek sabit veya değişken olan özellikleri gibi nitelikler iman edip ifade eder.

 • Bir olan kişiler sabit zihniyet bu nitelikler sabit, doğuştan ve değiştirilemez olduğuna inanıyoruz.
 • Bir olanlar büyüme zihniyet , diğer taraftan, bu yeteneklerin geliştirilip bağlılık ve sıkı çalışma yoluyla güçlendirilebilir inanıyoruz.

Zihniyete İki Tür

Dweck soru mücadele ederek bu konuda araştırmasını başladı: Eğer çocuklara çözmek için zor bir problem vermek ne olur? Bazı çocuklar bir meydan okuma ve öğrenme deneyimi olarak sorunu incelendi. Diğer çocuklar onu çözmek imkansız olduğu ve bunların istihbarat inceleme ve karar için kaldırdı edildiğini hissetti.

İlk gruptaki çocuklar büyüme mindsets vardı. Zor bir şeyle karşılaşınca, onlar öğrenirler ve bunu çözmek için gerekli becerileri geliştirmelerine inanıyordu. çocuklar ikinci grup mindsets sabit vardı. Onlar kendi bilgi ve yeteneklerini ulaşamayacağı bir sorunu çözmek için yapabileceği hiçbir şey olduğuna inanıyordu.

Neden mindsets Matter

Sizin zihniyet Hayatın zorlukları ile baş nasıl önemli bir rol oynar. Okulda, bir büyüme zihniyet büyük başarı ve artan çaba katkıda bulunabilir. Böyle yeni bir iş bulmak için çalışıyor gibi bir sorunla karşı karşıya olduğunda, büyüme mindsets olan insanlar fazla dayanıklılık gösterirler. Bunlar sabit mindsets olanlar vazgeçmek konusunda daha güvenilir iken aksiliklere karşısında sebat olasılığı daha yüksektir.

Sabit zihniyet, Dweck açıklıyor, onay için bir ihtiyaç yaratma eğilimindedir. “Ben kariyerlerinde, sınıfta kendilerini ispat hedefi tüketen bu biriyle bu kadar çok insan gördüm ve onların ilişkilerinde,” Dweck kitabında açıklıyor Mindset . “Her durum kendi zeka, kişilik, ya da karakter onay çağrısında Her durum değerlendirilir.??? Ben başarısız başarılı ya Will I kazanan ya da kaybeden gibi hissediyorum Will I kabul veya red edilecek akıllı ya dilsiz bakar mısın ?”

Büyüme zihniyet, diğer taraftan, öğrenme için açlık sonuçlanabilir. Arzusu çok çalışmak ve yeni şeyler keşfetmek için. zorluklarla mücadele etmek ve bir kişi olarak büyümek. Bir büyüme zihniyet ile insanlar denemek ve başarısız olduğunda, bir arıza veya hayal kırıklığı olarak görüntülemek için değil eğilimindedir. Bunun yerine, bu büyüme ve değişim yol açabilir bir öğrenme deneyimidir.

Nasıl Mindset Formu mu?

Dweck birçok kişi genellikle yetiştirilir veya bu şekilde okulda kendi deneyimleriyle, yaşamın erken mindsets iki tip eğitim almış olduğunu göstermektedir.

Sabit mindsets

 • bunun yerine öğrenmeyi seven akıllı bakmak gerektiğini öğretilir Çocuklar sabit bir zihniyeti geliştirmek eğilimindedir.
 • Onlar karar şekliyle ilgili daha fazla endişe olur ve onlar beklentileri canlı olmayabilir korkuyorlar.

Büyüme mindsets

 • zorlukları, keşfetmek yeni deneyimler kucaklamak ve zevk öğretilir Çocuklar büyüme zihniyeti geliştirmek için daha olasıdır.
 • Aksine, engel olarak hataları görerek daha, bunlar yeni şeyler denemek ve tüm öğrenme ve potansiyellerini gerçekleştirmek adına hataları yapmaya hazırız.

Dweck bir büyüme zihniyet sahip herkes yeterince eğitim ve çabayla istedikleri şey olabileceğine inanan ilgili olmadığını belirtiyor. onlar denemek sırf Herkes Einstein veya Mozart haline gelebilir.

Bunun yerine, büyüme zihniyet kişinin olası potansiyeli kadar yaşamak olduğudur. Bu potansiyel, ancak, gerçekten bilinebilir asla. Kim onlar kendi fikrini ayarlamak bir kişinin ne kadar ilerleyebileceğini bilir? Bir büyüme zihniyet olan kişiler öğrenme ve kişinin anlayış ve yeteneklerini derinleşen gider çaba tüm zahmet ve sorun değer olduğuna inanıyoruz.

Sizin Mindset Nedir?

Eğer bir sabit veya büyüme zihniyet var mı? şu ifadeleri okuyarak başlayın ve en katılıyorum hangilerinin karar.

 1. İnsanlar zeka belli bir miktar var ve bunu değiştirmek için herhangi bir yolu yoktur.
 2. Ne olursa olsun kim, kadar, temel yetenek ve kişilik iyileştirmek için yapabileceğiniz yoktur.
 3. İnsanlar kim olduklarını değiştirme yeteneğine sahiptir.
 4. Yeni şeyler öğrenmek ve istihbarat artırabilir.
 5. İnsanlar belirli yeteneklere sahip ya, ya da yoktur. Sadece müzik, yazı, sanat veya atletizm gibi şeyler için yetenek edinemez.
 6. , İncelenmesi çalışkan ve pratik yeni beceriler, yeni yeteneklerini ve becerilerini geliştirmek için yollar arasındadır.

Eğer tablolar 1, 2 ve 5 ile kabul eğilimindedir, o zaman muhtemelen bir daha sabit zihniyet var. Eğer tablolar 3 ve 4, 6 ile kabul ederse, ancak, o zaman muhtemelen bir büyüme zihniyet sahip olma eğilimindedir.

Sizin Mindset Değiştirebilir?

Sabit bir zihniyet ile insan kabul olmayabilir, Dweck insanların düşünüş tarzlarını değiştirmeye muktedir olan düşündürmektedir. Ebeveynler de sık sık çabalarını öven ziyade sonuçlarına odaklanmaktan yoluyla, çocuklarının büyüme mindsets geliştirmek sağlamak için adımlar atabilirsiniz.

Örneğin, o bir çocuk söylüyorum yerine “çok akıllı” bir ebeveyn bir proje üzerinde yaptıkları yoğun çalışmalardan dolayı çocuğu övmek olabilir ve onlar gerçekten renkleri seçti nasıl gibi “(en çok çocuğun çabalarını nasıl olduğunu açıklamak bu resim için! “).

süreç ziyade sonuca odaklanarak, yetişkin çocuklar çabalarının, sıkı çalışma ve kendini adama hem şimdi ve gelecekte değişim, öğrenme ve büyüme yol açabilir anlıyoruz yardımcı olabilir.