Skip to main content

Prehľad o bipolárnou poruchou – preskúmať kľúčové rozdiely medzi jednotlivými typmi

Prehľad o bipolárnou poruchou - preskúmať kľúčové rozdiely medzi jednotlivými typmi

príznaky

Napriek hlavný rozdiel, pokiaľ ide o mánia v týchto dvoch typov bipolárnou poruchou, existuje pomerne málo podobnosti v príznaky.

Depresívne epizódy
u bipolárnej poruchy I, hlavná depresívna epizóda (jeden alebo viac)  sa zvyčajne  vyskytuje, ale to nie je nutné. Bipolárna porucha II zahŕňa jeden alebo viac depresívnych epizód. Bežné príznaky, ktoré sa vyskytujú v depresívne epizódy patrí:

 • Nespavosť alebo nadmerná spavosť
 • Nevysvetlené alebo nekontrolovateľný plač
 • ťažká únava
 • Strata záujmu o veci, Pacient má počas euthymia
 • Opakujúce sa myšlienky na smrť alebo samovraždu

Obe poruchy môžu zahŕňať obdobie  euthymia -symptom-free alebo “normálne” hovorí.

Mánia
Manické epizódy trvať najmenej sedem dní. Jedinec zažíva manickej epizódy sa môžu vyskytnúť:

 • pocity eufória
 • Nižšia potreba spánku
 • Zvýšená sexuálna túžba
 • Halucinácie alebo bludy
 • Výrazné zvýšenie energetickej

Počas manickej epizódy, jednotlivci môžu zapojiť do riskantné alebo nezodpovedným správaním. Napríklad, niekto môže dopriať rizikovým sexuálnym správaním, tráviť nadmerné množstvo peňazí, alebo urobiť impulzívny rozhodnutie.

Je dôležité si uvedomiť, že dochádza k mániu automaticky neznamená, človek sa stane násilné alebo nebezpečné.

Niektorí ľudia predpokladajú, za “manická epizóda” znamená, že niekto sa zmení na “šialenca”. To nie je pravda.

Hypománia
Jedinec prežíva hypomanic epizódu môže dôjsť k podobné príznaky, ale ich fungovanie nebudú výrazne narušená. Mnoho ľudí, ktorí majú hypománia spojené s bipolárnou II teraz zvýšenú energiu a znížená potreba spánku.

Epizóda hypomániou nebude eskalovať až k bodu, ktorý človek potrebuje hospitalizáciu, čo sa môže stať s osobou zažíva mánia, najmä ak on alebo ona sa stáva hrozbou pre ostatných a / alebo samy o sebe.

príčiny

Aj keď presná príčina bipolárnej poruchy I zostáva nejasná, genetika sa predpokladá, že hrá významnú úlohu. Dôkazom toho je, z časti, štúdií dvojčiat, v ktorých jeden alebo obaja mali bipolárnej diagnózu I. V 40 percent identických dvojčiat (tí s identických skupinách gén) bolo zistené, že obe dvojčatá, že je bipolárny v porovnaní s menej ako 10 percent bratských dvojičiek (ktorí nezdieľajú všetky rovnaké gény).

Ďalšími prispievajúce faktory patrí abnormality v mozgu obvodov človeka, nezrovnalosti v neurotransmiterov a environmentálne faktory, ako je detstvo trauma alebo zneužívania.

diagnóza

Pri diagnostike bipolárnou poruchou (bez ohľadu na typ), lekár alebo klinický lekár musí vylúčiť ďalšie ochorenia, ako schizoafektívnou poruchy, schizofrénia, porucha s bludmi, alebo schizofrenické poruchy.

Bipolárna porucha nemôže byť diagnostikovaný ako iných chorôb, kde krvný test, X-ray, alebo fyzikálne vyšetrenie môže poskytnúť konečnej diagnózy. Diagnóza je založená na súbore kritérií, ktoré musí človek spĺňať, aby boli považované za bipolárne.

Informovaný diagnóza by pravdepodobne zahŕňať špecifické vyšetrenie k vylúčeniu iných fyzikálnych príčin. To môže zahŕňať obrazovku s drogami, zobrazovacie vyšetrenie (CT alebo MRI mozgu) elektroencefalograme (EEG) a plnú batériu diagnostických krvných testov. Váš lekár bude tiež pýtať vás otázky, a vy by ste mali robiť to najlepšie, aby úzko spolupracovala s zdravotníckeho tímu pre potvrdenie diagnózy a nájsť ten správny liečebný plán pre vás.

liečba

Liečba bipolárnej poruchy je vysoko individuálna a vychádza z typu a závažnosti symptómov môže byť osoba zažíva.

Stabilizátory nálady sú jadrom procesu ošetrenia, a ďalšie činidlá sa často používajú, ako napríklad:

 • Stabilizátor nálady, ako je lítium
 • Antikonvulzíva k stabilizácii nálady
 • Antipsychotiká ku kontrole psychotické príznaky, ako sú bludy a halucinácie, rovnako ako novšie “atypické” antipsychotiká, ktoré majú náladu stabilizujúce vlastnosti ich vlastné
 • Antidepresíva (menej často predpisuje, pretože môžu vyvolať manickej epizódy)

Vo vážnejších prípadoch, elektrokonvulzívna terapia (ECT), môžu byť použité k pomôcť zmierniť mániu alebo ťažkou depresii. 4

Oba typy musí byť správne zaobchádzať

Vzhľadom k tomu, hypománia je menej závažné než mánia, ktorá sa vyskytuje u bipolárnej poruchy I, bipolárnej poruchy II je často popisovaný ako “jemnejšie” ako bipolárna I-ale to nie je celkom presné. Iste, ľudia s bipolárnou môžem mať vážnejšie príznaky počas mánie, ale hypománia je stále závažný stav, ktorý môže mať život meniace následky a mal by byť riadne riešené.

Okrem toho, výskum ukazuje, že bipolárna porucha II je ovládaný dlhší a vážnejších epizód depresie. V skutočnosti, v priebehu času, ľudia s bipolárnou II stanú menej pravdepodobné, že návrat k normálnemu fungovaniu plne medzi epizódami.

Jedna  štúdia  konkrétne k záveru, že bipolárny typ II bola spojená s nižším štandardom kvality súvisiace so zdravím života v porovnaní s typom I. Táto zostal verný aj pri dlhých obdobiach euthymia.

Tak, odborníci majú tendenciu sa domnievať, že bipolárna porucha II je rovnako (ak nie viac) zakázanie ako bipolárnou poruchou typu I, pretože to môže viesť k zvýšeniu životnosti dňoch strávených v depresii a nie tak dobre, celkovo medzi epizódami. Správna liečba by mala byť sledované pre všetky typy bipolárnej poruchy, a vy by ste mali úzko spolupracovať so svojím tímom zdravotnej starostlivosti, aby zistiť, najlepšiu liečbu pre vás.

zvládanie

Rovnako ako u mnohých duševných chorôb, bipolárna porucha je spojená s určitým stigmou v spoločnosti, ktorý môže vzniesť vyrovnať sa s podmienkou pre vás alebo niekoho blízkeho ťažšie. Vedzte, že stigma často vyvíja z dôvodu nedostatku vedomostí, tí, ktorí si poznámky alebo diskriminovať sú zvyčajne ignorant, alebo majú strach, založený na tom, čo si myslia, že vedia o poruchu.

Či alebo nie niekto s bipolárnou čelia stigmy priamo, vedia, že najlepší spôsob, ako sa vysporiadať s podmienkou, je spojiť sa s ostatnými, ktorí ho zažívajú a získať odbornú pomoc. Môžete tiež bojovať proti stigmy, ktoré vám pomôžu lepšie vyrovnať, a prečítali o svojich právach.

vo deti

Bipolárna porucha môže nastať deti všetkých vekových kategórií. Je dôležité, aby rodičia a ošetrovatelia byť vedomí jedinečných značiek, by mali venovať pozornosť dieťaťa funkčných schopností, pocitov, a akékoľvek rodinnej anamnéze poruchy. Vďaka včasnej diagnóze, môže byť lepšie stanovený liečebný plán pre správu príznakov.

final Thought

Bipolárna porucha je komplexný porucha nálady. Ak sa obávate, že vy alebo niekto milovaný má príznaky bipolárnej epizódy, vyhľadajte lekársku pomoc pre riadne zhodnotenie.

Aj keď bipolárna nie je vyliečiteľná, ale je liečiteľná. So správnym liekov a podporu, príznaky môžu byť riadené do bodu, kedy kvalita života nie je výrazne ovplyvnená.