Skip to main content

Přehled o bipolární poruchou – prozkoumat klíčové rozdíly mezi jednotlivými typy

Přehled o bipolární poruchou - prozkoumat klíčové rozdíly mezi jednotlivými typy

příznaky

Navzdory hlavní rozdíl, pokud jde o mánie v těchto dvou typů bipolární poruchou, existuje poměrně málo podobnosti v příznaky.

Depresivní epizody
u bipolární poruchy I, hlavní depresivní epizoda (jeden nebo více)  se obvykle  vyskytuje, ale to není nutné. Bipolární porucha II zahrnuje jednu nebo více depresivních epizod. Běžné příznaky, které se vyskytují v depresivní epizody patří:

 • Nespavost nebo nadměrná spavost
 • Nevysvětlené nebo nekontrolovatelný pláč
 • těžká únava
 • Ztráta zájmu o věci, Pacient má během euthymia
 • Opakující se myšlenky na smrt nebo sebevraždu

Obě poruchy mohou zahrnovat období  euthymia -symptom-free nebo „normální“ říká.

Mánie
Manické epizody trvat nejméně sedm dní. Jedinec zažívá manické epizody se mohou vyskytnout:

 • Pocity euforie
 • Nižší potřeba spánku
 • Zvýšená sexuální touha
 • Halucinace nebo bludy
 • Výrazné zvýšení energetické

Během manické epizody, jednotlivci mohou zapojit do riskantní nebo nezodpovědným chováním. Například, někdo může dopřát rizikovým sexuálním chováním, trávit nadměrné množství peněz, nebo učinit impulzivní rozhodnutí.

Je důležité si uvědomit, že dochází k mánii automaticky neznamená, člověk se stane násilné nebo nebezpečné.

Někteří lidé předpokládají, za „manická epizoda“ znamená, že někdo se změní na „šílence“. To není pravda.

Hypománie
Jedinec prožívá hypomanic epizodu může dojít k podobné příznaky, ale jejich fungování nebudou výrazně narušena. Mnoho lidí, kteří mají hypomania spojené s bipolární II nyní zvýšenou energii a snížená potřeba spánku.

Epizoda hypománií nebude eskalovat až k bodu, který člověk potřebuje hospitalizaci, což se může stát s osobou zažívá mánie, zejména pokud on nebo ona se stává hrozbou pro ostatní a / nebo samy o sobě.

příčiny

I když přesná příčina bipolární poruchy I zůstává nejasná, genetika se předpokládá, že hraje významnou roli. Důkazem toho je, z části, studií dvojčat, ve kterých jeden nebo oba měly bipolární diagnózu I. V 40 procent identických dvojčat (ti s identických sadách gen) bylo zjištěno, že obě dvojčata, že je bipolární ve srovnání s méně než 10 procent bratrských dvojčat (kteří nesdílejí všechny stejné geny).

Dalšími přispívajícími faktory patří abnormality v mozku obvodů člověka, nesrovnalosti v neurotransmiterů a environmentální faktory, jako je dětství trauma nebo zneužívání.

Diagnóza

Při diagnostice bipolární poruchou (bez ohledu na typ), lékař nebo klinický lékař musí vyloučit další onemocnění, jako schizoafektivní poruchy, schizofrenie, porucha s bludy, nebo schizofrenní poruchy.

Bipolární porucha nemůže být diagnostikován jako jiných nemocí, kde krevní test, X-ray, nebo fyzikální vyšetření může poskytnout konečné diagnózy. Diagnóza je založena na souboru kritérií, která musí člověk splňovat, aby byly považovány za bipolární.

Informovaný diagnóza by pravděpodobně zahrnovat specifické vyšetření k vyloučení jiných fyzikálních příčin. To může zahrnovat obrazovku s drogami, zobrazovací vyšetření (CT nebo MRI mozku) elektroencefalogramu (EEG) a plnou baterii diagnostických krevních testů. Váš lékař bude také ptát vás otázky, a vy byste měli dělat to nejlepší, aby úzce spolupracovala s zdravotnického týmu pro potvrzení diagnózy a najít ten správný léčebný plán pro vás.

Léčba

Léčba bipolární poruchy je vysoce individuální a vychází z typu a závažnosti symptomů může být osoba zažívá.

Stabilizátory nálady jsou jádrem procesu ošetření, a další činidla se často používají, jako například:

 • Stabilizátor nálady, jako je lithium
 • Antikonvulziva ke stabilizaci nálady
 • Antipsychotika ke kontrole psychotické příznaky, jako jsou bludy a halucinace, stejně jako novější „atypická“ antipsychotika, které mají náladu stabilizující vlastnosti jejich vlastní
 • Antidepresiva (méně často předepisuje, protože mohou vyvolat manické epizody)

Ve vážnějších případech, elektrokonvulzivní terapie (ECT), mohou být použity k pomoci zmírnit mánii nebo těžkou depresi. 4

Oba typy musí být správně zacházeno

Vzhledem k tomu, hypománie je méně závažné než mánie, která se vyskytuje u bipolární poruchy I, bipolární poruchy II je často popisován jako „jemnější“ než bipolární I-ale to není zcela přesné. Jistě, lidé s bipolární mohu mít vážnější příznaky během mánie, ale hypománie je stále závažný stav, který může mít život měnící následky a měl by být řádně řešeny.

Kromě toho, výzkum ukazuje, že bipolární porucha II je ovládán delší a vážnějších epizod deprese. Ve skutečnosti, v průběhu času, lidé s bipolární II stanou méně pravděpodobné, že návrat k normálnímu fungování plně mezi epizodami.

Jedna  studie  konkrétně k závěru, že bipolární typ II byla spojena s nižším standardem kvality související se zdravím života ve srovnání s typem I. Tato zůstal věrný i při dlouhých obdobích euthymia.

Tak, odborníci mají tendenci se domnívat, že bipolární porucha II je stejně (ne-li více) zakázání než bipolární poruchou typu I, protože to může vést ke zvýšení životnosti dnech strávených v depresi a ne tak dobře, celkově mezi epizodami. Správná léčba by měla být sledovány pro všechny typy bipolární poruchy, a vy byste měli úzce spolupracovat se svým týmem zdravotní péče, aby zjistit, nejlepší léčbu pro vás.

zvládání

Stejně jako u mnoha duševních nemocí, bipolární porucha je spojena s určitým stigmatem ve společnosti, který může vznést vyrovnat se s podmínkou pro vás nebo někoho blízkého obtížnější. Vězte, že stigma často vyvíjí z důvodu nedostatku znalostí, ti, kdo si poznámky nebo diskriminovat jsou obvykle ignorant, nebo mají strach, založený na tom, co si myslí, že vědí o poruchu.

Zda nebo ne někdo s bipolární čelí stigmatu přímo, vědí, že nejlepší způsob, jak se vypořádat s podmínkou, je spojit se s ostatními, kteří jej zažívají a získat odbornou pomoc. Můžete také bojovat proti stigmatu, které vám pomohou lépe vyrovnat, a přečetli o svých právech.

ve děti

Bipolární porucha může nastat děti všech věkových kategorií. Je důležité, aby rodiče a ošetřovatelé být vědomi jedinečných značek, by měly věnovat pozornost dítěte funkčních schopností, pocitů, a jakékoli rodinné anamnéze poruchy. Díky včasné diagnóze, může být lépe stanoven léčebný plán pro správu příznaků.

Final Thought

Bipolární porucha je komplexní porucha nálady. Pokud se obáváte, že vy nebo někdo milovaný má příznaky bipolární epizody, vyhledejte lékařskou pomoc pro řádné zhodnocení.

I když bipolární není vyléčitelná, ale je léčitelná. Se správným léků a podporu, příznaky mohou být řízeny do bodu, kdy kvalita života není výrazně ovlivněna.