Skip to main content

Przegląd dwubiegunowa – Poznaj najważniejsze różnice między rodzajami

Przegląd dwubiegunowa - Poznaj najważniejsze różnice między rodzajami

objawy

Pomimo wielkiej różnicy, jeśli chodzi o manii w dwóch typach choroby afektywnej dwubiegunowej, istnieje sporo podobieństwa objawów.

Epizodami depresji
w zaburzeniu dwubiegunowym typu I, głównym epizod depresyjny (jeden lub więcej)  zwykle  występuje, ale nie jest to wymagane. Choroba afektywna dwubiegunowa II obejmuje jedną lub więcej epizodów dużej depresji. Typowe objawy, które występują w dużej depresji należą:

 • Bezsenność lub nadmierna senność
 • Niewyjaśnione lub niekontrolowany płacz
 • ciężkie zmęczenie
 • Utrata zainteresowania rzeczy pacjent cieszy podczas eutymii
 • Powtarzające się myśli o śmierci lub samobójstwie

Obie choroby mogą obejmować okresy  Euthymia -symptom bezpłatnie lub „normalnych” państw.

Mania
Epizody maniakalne trwać co najmniej siedem dni. Osobnik przeżywa epizodu maniakalnego mogą wystąpić:

 • Uczucie euforii
 • Mniejsze zapotrzebowanie na sen
 • Zwiększony popęd seksualny
 • Halucynacje lub urojenia
 • Wyraźny wzrost energii

Podczas epizodu manii, jednostki mogą angażować się w ryzykowne lub lekkomyślne zachowanie. Na przykład ktoś może angażować się w ryzykowne zachowania seksualne, spędzają nadmierne ilości pieniędzy, lub dokonać impulsywnych decyzji.

Ważne jest, aby pamiętać, że doświadczają manii nie oznacza automatycznie, osoba będzie gwałtowne lub niebezpieczne.

Czasami ludzie zakładają, że „epizod maniakalny” oznacza, że ​​ktoś zamienia się w „maniaka”. To nieprawda.

Hipomanii
Osobnik przeżywa epizod hipomanii mogą wystąpić podobne objawy, ale ich funkcjonowanie nie będzie znacząco osłabiona. Wiele osób, które doświadczają hipomanii związanej z chorobą afektywną II cieszyć się zwiększoną energię i zmniejszone zapotrzebowanie na sen.

Epizod hipomanii nie eskalować do tego stopnia, że ​​człowiek potrzebuje hospitalizacji, co może się zdarzyć z osoba doświadcza mania-zwłaszcza, jeśli on lub ona staje się zagrożeniem dla innych i / lub siebie.

przyczyny

Choć dokładna przyczyna zaburzenia dwubiegunowego typu I pozostaje niejasna, genetyki uważa się odgrywać główną rolę. Dowodem na to jest, w części, w badaniach bliźniąt, w których jedna lub obie miały dwubiegunowy diagnozę i. W 40 procent identycznych bliźniaków (tych z identycznymi zestawami genów) bliźniąt okazały się dwubiegunowe porównaniu z mniej niż 10 procent dwujajowych (które nie dzielą te same geny).

Inne czynniki, jak nieprawidłowości w mózgu obwody osoby, nieprawidłowości w neuroprzekaźniki i czynniki środowiskowe, takie jak uraz z dzieciństwa lub nadużycia.

Diagnoza

Podczas diagnozowania choroby afektywnej dwubiegunowej (niezależnie od rodzaju), lekarz lub lekarz musi wykluczyć inne choroby, takie jak zaburzenia schizoafektywne, schizofrenia, zaburzenia urojeniowe, zaburzenia typu schizofrenii lub.

Choroba afektywna dwubiegunowa nie może być zdiagnozowane jak innych chorób, w których badanie krwi, RTG, lub badanie fizykalne może zapewnić ostateczne rozpoznanie. Rozpoznanie opiera się na zestawie kryteriów, które musi spełnić osoba, aby uznać dwubiegunowe.

Świadomego diagnoza będzie prawdopodobnie zawierać konkretne testy w celu wykluczenia innych przyczyn fizycznych. Może to obejmować ekran narkotyków, badania obrazowe (TK lub MRI mózgu) elektroencefalogramu (EEG) i pełną baterię diagnostycznych badań krwi. Lekarz będzie również zadawać pytania, i należy zrobić wszystko, aby ściśle współpracować ze swoim zespołem opieki zdrowotnej, aby potwierdzić diagnozę i znaleźć odpowiedni plan leczenia dla Ciebie.

Leczenie

Leczenie zaburzenia dwubiegunowego typu I jest wysoce zindywidualizowane i na podstawie rodzaju i nasilenia objawów może być osoba doświadcza.

stabilizatory nastroju rdzeń procesu leczenia i inne środki są często stosowane, na przykład:

 • Stabilizatory nastroju, takie jak lit
 • Przeciwdrgawkowe, aby ustabilizować wahania nastroju
 • Leki przeciwpsychotyczne do kontroli objawów psychotycznych takich jak urojenia i halucynacje, a także nowsze „atypowe leki przeciwpsychotyczne”, które mają właściwości stabilizujące nastrój własnych
 • Leki przeciwdepresyjne (mniej powszechnie przepisywane, ponieważ mogą one wywołać epizod manii)

W cięższych przypadkach leczenie elektrowstrząsami (ECT) mogą być stosowane, aby pomóc złagodzić manii lub ciężką depresję. 4

Oba typy powinny być właściwie leczone

Od hipomanii jest mniej dotkliwe niż manii, która występuje w zaburzeniu dwubiegunowym typu I, zaburzenie dwubiegunowe II jest często opisywany jako „łagodniejsze” niż dwubiegunowej I-ale to nie jest całkowicie prawdziwe. Oczywiście, osoby z chorobą afektywną mogę mieć poważniejszych objawów podczas manii, hipomanii, ale nadal jest poważną chorobą, która może mieć konsekwencje zmienia życie i tak powinien być odpowiednio zająć.

Ponadto, badania wskazują, że zaburzenia dwubiegunowe II jest zdominowany przez dłuższe i bardziej ciężkich epizodów depresji. W rzeczywistości, w miarę upływu czasu, ludzie z BD typu II staje się mniej prawdopodobne, aby powrócić do normalnego funkcjonowania w pełni między epizodami.

Jedno  badanie  wyraźnie stwierdził, że dwubiegunowe typu II był związany z gorszą jakością zdrowotnych życia w porównaniu do typu I. Ten pozostał wierny nawet podczas długich okresów eutymii.

Dlatego eksperci mają skłonność wierzyć, że zaburzenie dwubiegunowe II jest równie (jeśli nie bardziej) niż wyłączenie zaburzenia dwubiegunowego typu I, ponieważ może to prowadzić do większej liczby dni spędzonych przez całe życie w depresji i nie robi, jak również ogólny między epizodami. Prawidłowe leczenie powinno być prowadzone dla wszystkich typów zaburzeń dwubiegunowych i należy ściśle współpracować ze swoim zespołem opieki zdrowotnej, aby dowiedzieć się najlepsze leczenie dla Ciebie.

Korona

Podobnie jak w przypadku wielu schorzeń psychicznych, choroby afektywnej dwubiegunowej jest związana z pewnym piętnem w społeczeństwie, co może powodować radzenia sobie ze stanem trudniejszej dla siebie lub bliskiej osoby. Wiem, że piętno bardzo często rozwija się z powodu braku wiedzy, którzy uwag lub dyskryminacji są zazwyczaj nieświadomi lub mają strach w oparciu o to, co myślą, że wiedzą na temat choroby.

Czy ktoś z dwubiegunowy twarze piętno bezpośrednio, wiedzą, że najlepszym sposobem radzenia sobie z warunkiem jest, aby połączyć się z innymi, którzy doświadczają go i uzyskać fachową pomoc. Można również walczyć piętno, które pomogą Ci poradzić sobie lepiej, i przeczytać o swoich prawach.

w Kids

Choroba afektywna dwubiegunowa może wystąpić u dzieci w każdym wieku. To ważne dla rodziców i opiekunów, aby zdawać sobie sprawę z unikalnych znaków, powinny one zwrócić uwagę na funkcjonowanie dziecka, uczucia, a każda historia rodziny zaburzenia. Z odpowiednim diagnozy, plan leczenia innych objawów może być lepiej ustalone.

Końcowa myśl

Choroba afektywna dwubiegunowa jest złożonym zaburzeniem nastroju. Jeśli martwisz się, że Ty lub ktoś bliski ma objawy dwubiegunowej odcinku, należy zasięgnąć pomocy lekarskiej dla właściwej oceny.

Chociaż dwubiegunowy nie jest uleczalna, to jest uleczalne. Przy odpowiednim wsparciu i leków, objawy mogą być zarządzane do punktu, w którym jakość życia nie jest drastycznie wpływa.