Skip to main content

Sizin Kişilik Değiştirebilir?

 Sizin Kişilik Değiştirebilir?
o kişiliğinizi değiştirmek veya temel kişilik desenler ömrü boyunca sabittir mümkün gerçekten var mı? kişisel gelişim kitapları ve web siteleri sıklıkla alışkanlıkları ve davranışları değiştirmeye takip edebilir planları tout ederken, bizim temel kişilikleri değiştirmeye geçirimsiz olan kalıcı bir inanç vardır. Avusturyalı psikanalist Sigmund Freud kişilik büyük ölçüde beş yaşındayken tarafından dokunulmaz olduğunu ileri sürdü. Hatta birçok modern psikologlar genel kişilik ömrü boyunca nispeten sabit ve stabil olduğunu göstermektedir.

Ama kişiliğinizi değiştirmek ne isterseniz? Gerçek kişilik değişimine doğru bir yaklaşım ve sıkı çalışma kurşun Can, yoksa geri hedeflerimize ulaşmada bizi tutun istenmeyen özellikleri ile sıkışmış?

kişilik kalıcı mı?

kişilik değiştirme arzusu nadir değildir. Utangaç insanlar daha giden ve konuşkan isteyebilir. Sıcak huylu bireylerin duygu yüklü durumlarda kendi serin tutmak isterdim olabilir. Hayatında birçok noktalarda, size değiştirmek isterdim kişiliğinin bazı yönleri olduğunu fark edebilirsiniz. Hatta Hedefler belirleme ve bu potansiyel sorunlu özelliklere mücadele yönünde çalışabilir. Örneğin, böyle daha cömert, kibar, sabırlı, veya giden olma gibi kişilik değişen bölümleri üzerinde durulduğunu Yeni Yıl Kararları ayarlamak için ortaktır.

Genel olarak, pek çok uzman, geniş özelliklerin gerçek ve kalıcı değişiklikler yapmak oldukça güç olabilir konusunda hemfikirdir. Eğer kişiliğinin belirli yönlerini memnun Yani, değiştirmek için yapabileceğim bir şey gerçekten var mı? Psikolog Carol Dweck aldığı bazı uzmanlar, geniş özelliklere (örneğin, içe dönüklük, muhaliflik) yüzeyinin altında davranış kalıpları, alışkanlıklarını ve inançlarını yalan değişen kişilik değişikliğine gerçek anahtarı olduğuna inanıyoruz.

Faktörler Şekil Kişilik

kişilik değiştirilebilir olmadığını anlamak için, öncelikle tam bir kişiliğe neyin neden olduğunu anlamak gerekir. nurture tartışması asırlık doğa bir kez daha devreye giriyor. Bizim genetik (doğa) tarafından ya da yetişmesi, deneyimler ve çevre (yetiştirilme şeklinden) tarafından kişilik şekillenir? Geçmişte, teorisyenler ve filozoflar genellikle tek karşı-diğer yaklaşım aldı ve ya doğa veya yetiştirme önemine ilişkin savunduğu, ama bugün çoğu düşünürler sonuçta bizim kişilikleri şekillendirecek iki güçlerin bir karışımı olduğunu kabul ediyorum.

Sadece bu değil, ama genetik ve çevre arasında sürekli etkileşim kişilik ifade edilir nasıl şekil yardımcı olabilir. Örneğin, genetik olarak dost olmaya yatkın ve geri koydu, ancak yüksek stres ortamında çalışan farklı bir ortamda olabilir daha kısa temperli ve gergin olmaya götürebilir olabilir.

Dweck ikiz erkek doğum sonrası ayrılmış ve ayrı yetiştirilen bir öyküsü ile ilgilidir. Yetişkinler olarak, iki erkek, aynı ilk adları ile kadınları evli benzer hobiler paylaşılan ve kişilik değerlendirmeler üzerinde ölçülen bazı özelliklerin benzer düzeylerde vardı. Bu Kişiliklerimizin kontrolümüz dışında olduğundan geniş ölçüde fikir için temel teşkil böyle örnekler olduğunu. Bunun yerine çevremiz ve benzersiz deneyimler şekillendirdiği olma, bu ikiz çalışmalar genetik etkileri gücüne işaret ediyor.

Genetik kesinlikle önemlidir, ancak diğer çalışmalarda da bizim yetişmesi ve hatta bizim kültür bizim kim şekillendirmek için genetik planları ile etkileşim göstermektedir.

Kişilik “In-Betweens” üzerinde yoğunlaşırken Anahtar Olabilir

Ama Dweck kişilik değişikliği hala mümkün olduğunu göstermektedir. Geniş özellikleri ömrü boyunca stabil olabilir, ama Dweck o olduğuna inanmaktadır bizim “ara” kim olduğumuzu bize yapımında en önemli geniş özelliklerin yüzeyinin altında yalan nitelikleri. Bu o arada nitelikleri, o inanıyor, bu değiştirilebilir olduğunu.

Peki tam bu “ara” kişilik parçaları nelerdir?

  • İnançlar ve inanç sistemleri, Dweck, geniş özelliklerin seviyesinin altında kişiliğini şekillendirmede önemli bir rol oynamaktadır önerir. Kişiliğinin bazı yönlerini değiştirerek zor olsa da, gerçekçi bir şekle yardımcı ve kişilik ifade edilir nasıl kontrol altında yatan inançların bazılarını değiştirmeyi üstesinden gelebilirsiniz.
  • Diğer teorisyenler gibi faktörler ileri sürmüşlerdir hedef ve başa çıkma stratejileri kişilik belirlemede birincil bir rol oynamaktadır. Örneğin, bir kişilik, bir Tip daha fazla olabilir iken, yeni başa çıkma becerileri ve daha rahat bir kişi olmasına yardımcı stres yönetimi tekniklerini öğrenebilirsiniz.

“Halk inançları onların zihinsel nitelikteki temsillerini ve ilişkilerinin öz, işleyişini ve onların dünyanın sayılabilir. Bebeklik itibaren, insanlar geliştirmek bu inanç ve beyanda ve farklı görüşlerden birçok tanınmış kişilik teorisyenleri onlar temel bir parçası olduğunu kabul kişiliğin,” Dweck 2008 kağıt açıklanmıştır.

Neden inançlarına odaklanmak? Değişen inançlar ille kolay olmayabilir da, iyi bir başlangıç ​​noktası sunuyor. biz hayatın zorlukları ile nasıl başa günlük hayatta, işlev nasıl Bizim inanç, kendimizi ve başkalarını nasıl itibaren hayatımızın o kadar çok şekil ve biz diğer kişilerle bağlantı kurma nasıl. Bizim inanç içinde gerçek bir değişim yaratabilir varsa, bu bizim davranışlarına ve muhtemelen kişiliğimizin belirli yönlerine ses getiren bir etkiye sahip olabilir bir şeydir.

Örneğin alın, kişisel nitelikleri ve özellikleri sabit veya dövülebilir olup olmadığını da dahil olmak üzere kendi hakkında inançlar. Eğer istihbarat sabit seviyede olduğuna inanıyorsanız, o zaman düşünme derinleştirmek için adımlar atması olası değildir. Ancak, değişken gibi özelliklere görüntülemek, büyük olasılıkla kendinize meydan ve zihninizi genişletmek için daha büyük bir çabayı gösterecektir.

Açıkçası, kendi hakkında inançlar insanların nasıl işlediğine kritik bir rol oynamaktadır, ancak araştırmacılar insan kendini özelliklerine Daha yumuşak bir yaklaşım için kendi inançlarını değiştirebilir bulduk. Bir deneyde, öğrenciler bir akademisyenlerin büyük bir takdir, yüksek dereceli nokta-ortalamalar ve beyin yeni bilgi cevaben yeni bağlantılar oluşturmak üzere devam ettiğini keşfettikten sonra okula büyük bir genel keyfi vardı.

Dweck kendi araştırma çocuklar kendi öz inançlarına üzerinde etkisi olabilir övdü nasıl olduğunu göstermiştir. Onların zeka övdü olanlar kendi kişisel özellikler hakkında sabit teori inançlara sahip olma eğilimindedir. Bu çocuklar değişmez bir özelliği olarak zekalarını görüntülemek; Ya vardır ya da yoktur. Onların övdü vardır Çocuk çabaları , diğer taraftan, genellikle uysal olarak zekalarını görüntüleyin. Bu çocuklar, Dweck bulmuştur, zorluk karşısında inat eğilimi ve öğrenmeye daha istekli.

So What You Really Kişisel Kişilik Değişim Yapabilirsiniz?

Bir dışa dönük için içine kapanık Değiştirme gelen son derece zor (hatta imkansız) olabilir, ancak uzmanlar kişiliğinin yönlerine gerçek ve kalıcı değişiklikler yapmak için yapabileceğiniz inanıyorum şeyler vardır belki.

  • Alışkanlıklarınızı değiştirerek odaklanın. Psikologlar (böyle iyilik ve dürüstlük gibi) pozitif kişilik özellikleri sergileyen insanlar sıkışmış alışılmış tepkiler geliştirdik bulduk. Alışkanlık öğrenilen, bu nedenle zaman içinde alışılmış tepkiler değişen kişilik değişimi yaratmak için bir yoludur edilebilir. Tabii ki, yeni bir alışkanlık kurma ya da eskisini kırma asla kolay değildir ve zaman ve ciddi çaba gerektirir. Yeterince pratik ile birlikte davranış bu yeni yapısının hem ikinci doğa haline gelir.
  • Kendine inançları değiştirin. Eğer değiştiremezsiniz inanıyorsanız, o zaman değişmeyecektir. Daha giden olmaya çalışıyoruz, ancak içe dönüklük bir, sabit kalıcı ve değişmez özellik olduğuna inanıyoruz, o zaman sadece daha sosyal olmaya çalışın asla. Eğer kişisel özellikleri değiştirilebilir olduğuna inanıyoruz Ama eğer daha sokulgan olmaya gayret olasılığı daha yüksektir.
  • Süreç odaklanın. Dweck araştırması sürekli çabalarını öven ziyade yetenek esas olduğunu göstermiştir. Bunun yerine “Ben çok zekiyim” veya düşünme “Ben çok yetenekliyim,” “Gerçekten çok çalıştım” veya böyle ifadeler yerine “Ben bu sorunu çözme iyi bir yol buldum.” Bir büyüme zihniyet yerine sabit bir zihniyet daha geçilmesiyle birlikte, bunun gerçek değişim ve büyüme deneyimi daha kolay olduğunu görebilirsiniz.
  • Yapana kadar yapıyormuş gibi göster. Pozitif psikolog Christopher Peterson erkenden onun içe dönük kişilik bir akademik kariyeri üzerinde zararlı etkiye sahip olabileceğini fark etti. Bunun üstesinden gelmek için, o öğrenci dolu bir sınıfa ders teslim veya bir konferansta bir sunum verirken gibi bunun için denilen durumlarda dışa dönük hareket başlatmaya karar verdi. Sonunda, bu davranışların sadece ikinci doğa haline gelir. Adam hala içine kapanık olduğunu öne sürerken, lider o olması gerektiğinde nasıl dışa dönük olmaya öğrendik.

Son düşünce

Kişilik değişikliği kolay olmayabilir ve bazı geniş özellikleri değişen gerçekten tamamen hiçbir zaman mümkün olmayabilirdi. Ama araştırmacılar şeylerdir orada size gün içinde belli kişiliğinin parçalarını, bu geniş özelliklerin seviyesinin altında, yani sence, hareket yolu gerçek değişikliklere yol açabilir mevcut yönleri ve işlevini değiştirmek için yapabileceği inanıyorum -to günlük yaşamı.