Skip to main content

Vai Stress Cēlonis Atkarība?

 Vai Stress Cēlonis Atkarība?

Agrāk atkarība bija doma izriet no ieņemšanas par “atkarību” vielas, piemēram, heroīna vai alkoholu. Šīs vielas tika uzskatīts, ka gandrīz burvju pilnvaras, padarot lietotājam bezspēcīgi pret to patēriņu, neatkarīgi no konteksta un apstākļiem, piemēram, stress, ko piedzīvoja lietotājs. DSM-IV definīcija vielu atkarības vērsta uz fizioloģisko ietekmi šīm vielām, kā arī procesi tolerances un izņemšanu, kā centrālais atkarības.

Tomēr kopš 1970, pētījumi ir sākusi parādīties, ka krāsām atšķirīgu priekšstatu par stresa un atkarības. Ne tikai tas kļuvis skaidrs, ka daži cilvēki lieto “atkarību” vielas nekļūtu atkarīgi, bet arī to, ka šķietami labdabīgu uzvedību, kas nav saistīti uzņemt vielas, ir sākuši jāatzīst par atkarību, tai skaitā problēmu azartspēles, iepirkšanās atkarību, pārtikas atkarību, datoru atkarība, un pat seksa atkarības. Un vēl, un vēl, kopa un iestatījumu un citas konteksta jautājumi, piemēram, stress, ko izjūt indivīds ņemot atkarību vielu vai iesaistīšanās atkarību uzvedību, tiek atzīts, ka tām ir ietekme uz to, vai cilvēki kļūst par narkomāniem. Šie vēl nesenie atklājumi tiek atspoguļoti DSM-V.

Kā Atkarība tiek izmantota, lai galā ar stresu

Atkarība bieži šķiet mēģinājums tikt galā ar stresu tādā veidā, ka tas nav gluži strādāt ārā uz indivīdu. Kamēr jūs varat saņemt kādu pagaidu atbrīvojumu no stresa, izmantojot narkotiku vai rīcību, ko jūs kļūtu atkarīgi, ka reljefs ir īss mūžs, tāpēc jums ir nepieciešams vairāk, lai turpinātu galā ar stresu. Un tāpēc, ka daudzi atkarības līdzi papildu stresu, piemēram, abstinences simptomi pieredzējuši, kad narkotiku wears off, bet vairāk atkarību vielas vai ir nepieciešama rīcība, lai tiktu galā ar papildu stresu iesaistīti.

No šī viedokļa, ir skaidrs, ka daži cilvēki ir vairāk pakļauti atkarībām nekā citiem, vienkārši summu stresa savā dzīvē. Piemēram, tagad ir labi izveidota saikne starp bērnības ļaunprātīgu izmantošanu, vai fiziskas, emocionālas vai seksuālas vardarbības un tālākās attīstības atkarību no narkotikām un uzvedību. Bērnība vardarbība ir ļoti saspringta, bērnam, bet turpina radīt problēmas, jo tas bērns nogatavojas uz pieaugušo, ar izrietošu problēmas ar attiecībām un pašcieņu. Ne visi, kas bija ļaunprātīgi, kā bērns attīstās atkarība, un ne visi ar atkarību tika ļaunprātīgi bērnībā, – bet neaizsargātība izdzīvojušo bērnu ļaunprātīgu izmantošanu, lai vēlāk atkarību, ir skaidrs piemērs saikni starp stresu un atkarības.

Izmantojot Stresa menedžments pārvarēt atkarības

Kaut stresa, pati, nav reāli izraisīt atkarību – daudz cilvēki ir stresa un nekļūst par atkarību – tas, protams, ir nozīmīga loma daudziem cilvēkiem. Atzīšana lomu stresa atkarību izstrādē, kā arī to, cik svarīgi ir stresa vadības novēršanā un pārvarēt atkarības, ir ļoti svarīga, lai palīdzētu cilvēkiem izvairīties no ciešanām, ka atkarība var dot, gan tiem, kurus skārusi atkarības un saviem mīļajiem. Mūsu stress vietne sniedz daudzas stratēģijas un instrumentus, kas ir saistīti ar aprīkošanu jums veselīgāku veidiem galā ar stresu, vai jums ir izstrādājuši atkarība.

Un tas nekad nav pārāk agri, lai mācītu bērniem un jauniešiem labas stresa vadības prasmes, lai viņi ir mazāk tiecas kļūt atkarīgi pirmajā vietā.