Skip to main content

Život s bipolární poruchou – Jak se vyrovnat se stigmatem, každodenní problémy, a další

Život s bipolární poruchou - Jak se vyrovnat se stigmatem, každodenní problémy, a další
Život s bipolární poruchou může přinést citové, praktické a sociální výzvy. Vědět, že existují strategie, které vám pomohou vypořádat se s tím, co vy nebo váš milenec čelí na denní bázi. Až budete žádat o pomoc od svého zdravotnického týmu, mohou nabídnout návrhy, které byly prokazatelně práci, spojí vás s ostatními čelí stejné situaci, a dokonce vám pomůže implementovat řešení do svého každodenního života. Nejdůležitějším prvním krokem je dostat se k nim.

emoční výzvy

Mnoho příznaky bipolární poruchy může nechat čelí emocionální problémy. Mimo procedur pro řízení příznaky, je důležité, aby si lidé, kteří pochopili, jaké to je žít s duševním onemocněním, které vám pomohou zvládnout. Zeptejte se svého lékaře o místních podpůrných skupin, kde se můžete setkat s jinými lidmi, kteří mají bipolární poruchou. Také by mohly připojit k on-line podporu skupiny.

Setkání s jinými lidmi, kteří podstoupili podobné zážitky vám může poskytnout emoční podporu, kterou potřebujete, aby se zabývají otázkami, jako stigma. Ostatní lidé mohou mít také možnost sdílet cenné zdroje, které by vás mohly hodit.

psychologické terapie

Můžete také chtít, aby zvážila talk terapie. Setkání s terapeutem vám pomůže vyrovnat se s vaší nemoci v mnoha různými způsoby, včetně který vám pomůže rozhodnout, zda byste měli říci svému šéfovi, členy rodiny nebo přáteli o své nemoci. Možná zjistíte, že je užitečné se zeptat svého lékaře, pokud psychoterapeutické sezení může být součástí vaší pravidelné léčebného plánu.

Vztahy

Mimo rodinu, je důležité vzít v úvahu říkat romantické partnery. Existuje mnoho způsobů, bipolární porucha může ovlivnit váš sexuální život a zajistit váš partner chápe to může být klíčem k udržení zdravého vztahu.

překonání Stigma

Ačkoli tam je často stigma spojené s všech duševních nemocí, bipolární porucha může být obzvláště stigmatizující. Jednotlivci s bipolární jsou často zobrazováni jako „blázen“ v knihách a filmech a dost často, tito lidé páchají trestnou činnost či nejsou schopny žít samostatně.

Osoba, která byla stigmatizovány z důvodu duševní nemoci, skutečné nebo dokonce jen vnímáno, často trpí diskriminací v práci, ve škole nebo v jiných společenských situacích, jako jsou kostely či klubů.

Mohou být vyhýbají známými, přáteli, a dokonce i rodiny; mohou se smáli za zády nebo na jejich tvářích.

Stigma obvykle pramení z nevědomosti, předsudků a strachu. Například, když člověk řekne přítele nebo spolupracovníka, že on nebo ona má bipolární poruchy, odpověď by mohla být:

  • „Oh, každý je trochu bipolární, proč jsi tak zvláštní?“ (neznalost)
  • „Ty vole, ty jsi jeden z nich? Gee, to je těžké,“ následuje vyhýbání. (předsudek)
  • „Chcete říct, že byste mohli otočit a začít střílet lidi?“ (Oba neznalost a strach)

Bohužel, u některých jedinců s bipolární, stigma může způsobit jejich skrývat svou diagnózu, nebo to může vytvořit velkou hanbu. Následně, mnoho jedinců s bipolární nedostanou léčbu nebo podporu, kterou potřebují řídit jejich symptomy.

vzdělávat ostatní

Chcete-li bojovat proti stigmatu, to může být užitečné, aby vzdělávat a informovat ostatní. Jakmile lidé pochopí více o svém zdravotním stavu, začnou vás vidět realisticky, nikoliv optikou jejich obavy.

Také je potřeba bojovat proti negativní pocity v sobě: Domníváme se, že vaše duševní nemoc není vám definovat, a lidé kolem vás pocit, že sebevědomí a poučit se z ní.

Ani jedna z těchto věcí je snadné, a oni vás mohou napadnout. Ale boj proti stigmatizaci není okamžitý proces, v každém případě, že bude nějakou dobu trvat. Čím více máte pocit, že můžete udělat, tím více pomůže vy i všichni ostatní s bipolární nebo jinou formou duševní nemoci.

Jazykové tipy

Papír publikoval v časopise Journal of American Psychiatric Association sester v roce 2013 navrhuje využít na člověka jako první jazyk, když diskutuje o bydlení s podmínkou, jako je bipolární onemocnění, což znamená, že zdůrazňuje, že diagnóza člověka není mu definovat.

Řekněme například, že:

  • „Žije s bipolární nemoci“ nebo „Má diagnóza bipolární nemoci“ namísto „On je bipolární.“
  • „Má problém s duševním zdravím, nebo výzvu“ namísto „Je duševně nemocná / šílený / šílenec.“

Vyhnout se zneužívání návykových látek

Jak se vyrovnat s bipolární poruchou může být obtížné, zvláště když jednotlivec stydí nebo v rozpacích. V důsledku toho někteří lidé sami ordinují s drogami nebo alkoholem ve snaze pomoci sami cítit lépe. Ve skutečnosti, studie zveřejněné v roce 2017 uvedl, že přibližně polovina všech lidí s bipolární poruchou se zabývají zneužíváním návykových látek v určitém okamžiku svého života.

Lidé, kteří jsou diagnostikovány s bipolární poruchou mají větší pravděpodobnost, že užívání kokainu, amfetaminy, opiáty, kanabinoidy a halucinogeny než lidé s jinými psychickými poruchami.

Ti, kteří mají jak bipolární poruchou a historii zneužívání návykových látek mívají následující společné:

  • zvýšená suicidalita
  • funkční porucha
  • Pomalejší doba zotavení
  • Snížená dodržování léky
  • Horší kvalita života

Pokud si myslíte, že jste náchylní k užívání návykových látek, poraďte se se svým lékařem. On nebo ona může být schopen nabídnout strategie vám pomůže vyhnout se látky a spravovat bipolární příznaky.