Skip to main content

Život s bipolárnou poruchou – Ako sa vyrovnať so stigmou, každodenné problémy, a ďalšie

Život s bipolárnou poruchou - Ako sa vyrovnať so stigmou, každodenné problémy, a ďalšie
Život s bipolárnou poruchou môže priniesť citové, praktické a sociálne výzvy. Vedieť, že existujú stratégie, ktoré vám pomôžu vysporiadať sa s tým, čo vy alebo váš milenec čelia na dennej báze. Až budete žiadať o pomoc od svojho zdravotníckeho tímu, môžu ponúknuť návrhy, ktoré boli preukázateľne prácu, spojí vás s ostatnými čelia rovnakej situácii, a dokonca vám pomôže implementovať riešenia do svojho každodenného života. Najdôležitejším prvým krokom je dostať sa k nim.

emočné výzvy

Mnoho príznaky bipolárnej poruchy môže nechať čelí emocionálne problémy. Mimo procedúr pre riadenie príznaky, je dôležité, aby si ľudia, ktorí pochopili, aké to je žiť s duševným ochorením, ktoré vám pomôžu zvládnuť. Spýtajte sa svojho lekára o miestnych podporných skupín, kde sa môžete stretnúť s inými ľuďmi, ktorí majú bipolárnou poruchou. Tiež by mohli pripojiť k on-line podporu skupiny.

Stretnutie s inými ľuďmi, ktorí podstúpili podobné zážitky vám môže poskytnúť emočnú podporu, ktorú potrebujete, aby sa zaoberajú otázkami, ako stigma. Ostatní ľudia môžu mať tiež možnosť zdieľať cenné zdroje, ktoré by vás mohli hodiť.

psychologické terapie

Môžete tiež chcieť, aby zvážila talk terapia. Stretnutie s terapeutom vám pomôže vyrovnať sa s vašou choroby v mnohých rôznymi spôsobmi, vrátane ktorý vám pomôže rozhodnúť, či by ste mali povedať svojmu šéfovi, členmi rodiny alebo priateľmi o svojej chorobe. Možno zistíte, že je užitočné sa opýtať svojho lekára, ak psychoterapeutické sedenie môže byť súčasťou vašej pravidelnej liečebného plánu.

vzťahy

Mimo rodiny, je dôležité vziať do úvahy hovoriť romantickej partnermi. Existuje mnoho spôsobov, bipolárna porucha môže ovplyvniť váš sexuálny život a zabezpečiť váš partner chápe to môže byť kľúčom k udržaniu zdravého vzťahu.

prekonanie Stigma

Hoci tam je často stigma spojené s všetkých duševných chorôb, bipolárna porucha môže byť obzvlášť stigmatizující. Jednotlivci s bipolárnou sú často zobrazovaní ako “blázon” v knihách a filmoch a dosť často, títo ľudia páchajú trestnú činnosť či nie sú schopné žiť samostatne.

Osoba, ktorá bola stigmatizované z dôvodu duševnej choroby, skutočné alebo dokonca len vnímané, často trpia diskrimináciou v práci, v škole alebo v iných spoločenských situáciách, ako sú kostoly či klubov.

Môžu byť vyhýbajú známymi, priateľmi, a dokonca aj rodiny; môžu sa smiali za chrbtom alebo na ich tvárach.

Stigma zvyčajne pramení z nevedomosti, predsudkov a strachu. Napríklad, keď človek povie priateľa alebo spolupracovníka, že on alebo ona má bipolárnej poruchy, odpoveď by mohla byť:

  • “Oh, každý je trochu bipolárne, prečo si tak zvláštne?” (Neznalosť)
  • “Ty vole, ty si jeden z nich? Gee, to je ťažké,” nasleduje vyhýbanie. (Predsudok)
  • “Chcete povedať, že by ste mohli otočiť a začať strieľať ľudí?” (Obaja neznalosť a strach)

Bohužiaľ, u niektorých jedincov s bipolárnou, stigma môže spôsobiť ich skrývať svoju diagnózu, alebo to môže vytvoriť veľkú hanbu. Následne, mnoho jedincov s bipolárnou nedostanú liečbu alebo podporu, ktorú potrebujú riadiť ich symptómy.

vzdelávať ostatné

Ak chcete bojovať proti stigmy, to môže byť užitočné, aby vzdelávať a informovať ostatných. Akonáhle ľudia pochopia viac o svojom zdravotnom stave, začnú vás vidieť realisticky, nie optikou ich obavy.

Tiež je potrebné bojovať proti negatívne pocity v sebe: Domnievame sa, že vaše duševné choroba nie je vám definovať, a ľudia okolo vás pocit, že sebavedomie a poučiť sa z nej.

Ani jedna z týchto vecí je jednoduché, a oni vás môžu napadnúť. Ale boj proti stigme nie je okamžitý proces, v každom prípade, že bude nejaký čas trvať. Čím viac máte pocit, že môžete urobiť, tým viac pomôže vy aj všetci ostatní s bipolárnou alebo inou formou duševnej choroby.

jazykové tipy

Papier publikoval v časopise Journal of American Psychiatric Association sestier v roku 2013 navrhuje využiť na človeka ako prvý jazyk, keď diskutuje o bývaní s podmienkou, ako je bipolárna ochorenie, čo znamená, že zdôrazňuje, že diagnóza človeka nie je mu definovať.

Povedzme napríklad, že:

  • “Žije s bipolárnou choroby” alebo “Má diagnóza bipolárnej choroby” namiesto “On je bipolárna.”
  • “Má problém s duševným zdravím, alebo výzvu” namiesto “Je duševne chorá / šialený / šialenec.”

Vyhnúť sa zneužívanie návykových látok

Ako sa vyrovnať s bipolárnou poruchou môže byť ťažké, zvlášť keď jednotlivec hanbia alebo v rozpakoch. V dôsledku toho niektorí ľudia sami ordinujú s drogami alebo alkoholom v snahe pomôcť sami cítiť lepšie. V skutočnosti, štúdie uverejnenej v roku 2017 uviedol, že približne polovica všetkých ľudí s bipolárnou poruchou sa zaoberajú zneužívaním návykových látok v určitom okamihu svojho života.

Ľudia, ktorí sú diagnostikované s bipolárnou poruchou majú väčšiu pravdepodobnosť, že užívanie kokaínu, amfetamíny, opiáty, kanabinoidy a halucinogény než ľudia s inými psychickými poruchami.

Tí, ktorí majú ako bipolárnou poruchou a históriu zneužívanie návykových látok mávajú nasledujúce spoločné:

  • zvýšená suicidalita
  • funkčná porucha
  • Pomalší doba zotavenie
  • Znížená dodržiavanie lieky
  • Horšie kvalita života

Ak si myslíte, že ste náchylní k užívaniu návykových látok, poraďte sa so svojím lekárom. On alebo ona môže byť schopný ponúknuť stratégia vám pomôže vyhnúť sa látky a spravovať bipolárnou príznaky.