Skip to main content

Żyjących z chorobą dwubiegunową – Radzenie sobie ze stygmatyzacją, codziennych wyzwań i Więcej

Żyjących z chorobą dwubiegunową - Radzenie sobie ze stygmatyzacją, codziennych wyzwań i Więcej
Życie z chorobą dwubiegunową mogą przynieść emocjonalnych, praktycznych i społecznych wyzwań. Wiedzieć, że istnieją strategie, które pomogą uporać się z tym, co ty lub twój ukochany stoją na codzień. Kiedy szukać pomocy ze strony zespołu opieki zdrowotnej, mogą zaoferować sugestie, które zostały udowodnione do pracy, łączyć się z innymi w obliczu tych samych sytuacjach, a nawet pomóc wdrożyć rozwiązania w swoim codziennym życiu. Najważniejszym pierwszym krokiem jest dotarcie do nich.

emocjonalne wyzwania

Wiele objawy choroby afektywnej dwubiegunowej może zostawić cię w obliczu wyzwania emocjonalne. Poza zabiegami dla zarządzania objawy, ważne jest, aby znaleźć ludzi, którzy rozumieją, co to znaczy żyć z chorobami psychicznymi, które pomogą Ci poradzić. Zapytaj swojego lekarza o lokalnych grupach wsparcia, gdzie można spotkać innych ludzi, którzy mają zaburzenia dwubiegunowego. Również może przyłączyć się do grupy wsparcia online.

Spotkanie innych, którzy poddane podobne doświadczenia może dostarczyć emocjonalnego wsparcia trzeba radzić sobie z problemami takimi jak piętno. Inni ludzie mogą również być w stanie dzielić cenne zasoby, które mogą okazać się przydatne.

Terapie psychologiczne

Można również rozważyć terapię rozmów. Spotkanie z terapeuta może pomóc w radzeniu sobie z chorobą w różnych sposobów, w tym pomagają zdecydować, czy powinien powiedzieć swojemu szefowi, członków rodziny lub znajomych o swojej chorobie. może okazać się pomocne, aby zwrócić się do lekarza, jeśli sesje psychoterapeutyczne mogą być częścią regularnego planu leczenia.

relacje

Poza rodziną, ważne jest, aby rozważyć mówi romantyczne partnerów. Istnieje wiele sposobów, zaburzenie dwubiegunowe mogą mieć wpływ na swoje życie seksualne i zapewnienie partnera rozumie, to może być kluczem do utrzymania zdrowych relacji.

pokonanie Stigma

Chociaż często istnieje piętno związane ze wszystkich chorób psychicznych, choroby afektywnej dwubiegunowej może być szczególnie piętnowanie. Osoby z chorobą afektywną często przedstawiany za „crazy” w książkach i filmach, a dość często, że osoby te popełniają przestępstwa lub nie są w stanie żyć samodzielnie.

Osoba, która została napiętnowana z powodu choroby psychicznej, prawdziwe lub nawet tylko postrzegane, często cierpi z dyskryminacją w pracy, w szkole, lub w innych sytuacjach społecznych, takich jak kościoły czy klubach.

Mogą być one odrzucane przez znajomych, przyjaciół, a nawet rodziny; mogą one być śmiali się za ich plecami lub na ich twarzach.

Stigma zwykle wynika z niewiedzy, uprzedzeń i strachu. Na przykład, gdy osoba mówi do przyjaciela lub współpracownika, że ​​on lub ona ma chorobę dwubiegunową, odpowiedź może być:

  • „Och, wszyscy trochę dwubiegunowy, dlaczego jesteś taki wyjątkowy?” (ignorancja)
  • „Och, człowieku, jesteś jedną z nich? Gee, że to trudne”, a następnie unikanie. (uprzedzenie)
  • „To znaczy, można odwrócić się i rozpocząć fotografowanie ludzi?” (Zarówno niewiedza i strach)

Niestety, dla niektórych osób z chorobą afektywną, piętno może spowodować ich ukryć swoją diagnozę lub może tworzyć wiele wstydu. W związku z tym, wiele osób z chorobą afektywną nie dostają leczenie lub wsparcie, którego potrzebują, aby zarządzać objawów.

kształcić Inne

Walczyć piętno, może to być pomocne edukować i informować innych. Kiedy ludzie zrozumieć więcej na temat stanu chorobowego, zaczną cię widzieć realistycznie, a nie przez pryzmat swoich lęków.

Trzeba także zwalczać negatywne uczucia w sobie: wierzą, że choroba psychiczna nie określa cię, a ludzie wokół ciebie wyczuje, że pewność siebie i uczyć się od niego.

Żadna z tych rzeczy nie jest łatwe, a może cię wyzywać. Ale zwalczanie piętna nie jest natychmiastowy proces, w każdym razie, to zajmie trochę czasu. Im bardziej czujesz można zrobić, tym bardziej, że to pomoże zarówno ty i wszyscy inni z dwubiegunowej lub inną formą choroby psychicznej.

Porady językowe

Artykule opublikowanym w Journal of American Psychiatric Association Pielęgniarki w 2013 roku proponuje zastosowanie osoba pierwszego języka przy omawianiu życia z chorobą dwubiegunową stanu podobnego, co oznacza, że podkreśla, że diagnoza osoby nie go lub ją zdefiniować.

Na przykład powiedzieć:

  • „On żyje z chorobą afektywną dwubiegunową” lub „On ma rozpoznanie choroby dwubiegunowej” zamiast „On jest dwubiegunowe”.
  • „Ona ma problemy ze zdrowiem psychicznym lub wyzwanie” zamiast „Ona jest chora psychicznie / insane / wariatem.”

Unikanie Substance Abuse

Radzenia sobie z chorobą afektywną dwubiegunową może być trudne, zwłaszcza, gdy dana osoba czuje się zawstydzony lub zakłopotany. W związku z tym niektórzy ludzie samoleczenia z narkotykami lub alkoholem, starając się pomóc sami czują się lepiej. W rzeczywistości, badania opublikowane w 2017 roku stwierdzono, że około połowa wszystkich osób z zaburzeniem dwubiegunowym czynienia z nadużywaniem substancji w pewnym momencie w ich życiu.

Ludzie, u których zdiagnozowano z chorobą dwubiegunową są bardziej skłonni do zażywania kokainy, amfetaminy, opiatów, kannabinoidów i halucynogeny niż osób z innymi zaburzeniami psychologicznymi.

Zarówno tych z chorobą afektywną dwubiegunową i historią nadużywania substancji mają zwykle następuje wspólnego:

  • zwiększona próby samobójcze
  • Zaburzenia czynnościowe
  • Wolniejszy czas powrotu
  • Zmniejszona przyczepność do leków
  • Gorszej jakości życia

Jeśli uważasz, że masz skłonność do nadużywania substancji, omówić to z lekarzem. On lub ona może być w stanie zaoferować strategie pomaga uniknąć substancje i zarządzać bipolarne objawy.